Meksykański międzynarodowy gigant spożywczy Grupo Bimbo zamawia siedem elektrycznych ciężarówek, które będą pierwszą flotą elektrycznych ciężarówek Scanii w Ameryce Łacińskiej.

Meksyk stał się najnowszym uczestnikiem zrównoważonej elektrycznej rewolucji Scanii, ogłaszając pierwsze w tym kraju zamówienie na elektryczne ciężarówki pochodzące od niej. Grupo Bimbo, największa na świecie firma piekarnicza, zgodziła się na zakup od Scania México siedmiu elektrycznych podwozi typu 25P B4x2 model 2024. Te w 100% elektryczne pojazdy, które będą się poruszały po trasach miejskich, mają ładowność 11,5 tony i otrzymają zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS) 2.0. Każdy pojazd będzie również objęty umowami serwisowymi Scania, aby zapewnić maksymalną dostępność pierwszej w historii floty elektrycznych ciężarówek Scanii w Ameryce Łacińskiej.

Zamówienie Grupo Bimbo zostało złożone po pomyślnym zakończeniu okresu próbnego elektrycznej ciężarówki 25P B4x2, w ramach wspólnego ze Scanią zamiaru przejścia na zrównoważony transport. Próba, która rozpoczęła się w 2022 roku, przyniosła pozytywne wyniki pod względem zasięgu i wydajności.

W przypadku Scania México umowa podkreśla zobowiązanie do corocznego wprowadzania na rynek nowej elektrycznej ciężarówki; Scania chce bowiem, aby do 2025 roku pojazdy elektryczne stanowiły 10% jej oferty pojazdów i dąży do tego, aby do 2050 roku było to już 100%. Nowe elektryczne ciężarówki pomogą także Grupo Bimbo w dalszych postępach w zakresie redukcji własnej emisji dwutlenku węgla, a ponad 80% energii elektrycznej, którą teraz przedsiębiorstwo zużywa, pochodzi ze źródeł odnawialnych. Alejandro Mondragón, dyrektor generalny Scania México, mówi „Obie firmy stopniowo zbliżają się do naszego wspólnego celu, jakim jest ograniczenie do 2025 roku emisji zanieczyszczeń z naszych pojazdów do 20% poziomu z 2015 roku”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Scania