Scania zamierza uczyć się i korzystać z testów Euro NCAP ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa. To ogólnie ważny krok dla producentów, który może coś zmienić. W tym kontekście pozytywne pozostaje, że ambitne marki mogą być teraz nagradzane za swoją pracę, gdyż trudno przecenić wpływ, jaki Euro NCAP wywarło na auta osobowe.
Scania wzięła udział w konferencji NCAP 24 w Monachium, podczas której organizacja Euro NCAP oficjalnie zaprezentowała nowy system testowania bezpieczeństwa pojazdów ciężarowych klasy tonażowej ciężkiej. Wyniki pierwszej tury prób zostaną ogłoszone w listopadzie tego roku. Testy Euro NCAP ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej wykraczają poza wymogi prawne i z czasem mogą stać się prawdziwą siłą napędową zwiększonego bezpieczeństwa, głównie dla niechronionych użytkowników dróg, takich jak rowerzyści i piesi.
Jacob Thärnå, dyrektor ds. zrównoważonego transportu w Scania Trucks, mówi „Postrzegamy inicjatywę Euro NCAP jako część nowego i interesującego aspektu naszych procesów rozwojowych. W Scanii cieszymy się dobrą reputacją dzięki naszej wieloletniej pracy nad bezpieczeństwem aktywnym i pasywnym w naszych ciężarówkach i wokół nich. Mamy nadzieję, że testy Euro NCAP zainspirują całą branżę do zwiększenia swoich wysiłków i sięgnięcia po gwiazdy Euro NCAP”.
W Europie ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej podlegają wyczerpującym wymogom prawnym i surowym regulacjom dotyczącym takich aspektów, jak masa, długość, prędkość i czas jazdy. Jednak do tej pory w branży brakowało wspólnego systemu oceny nieobowiązkowych aspektów i funkcji bezpieczeństwa w jednolity, neutralny sposób. Thärnå wskazuje „Ocena funkcjonalności związanej z bezpieczeństwem w ciężarówkach jest o wiele bardziej skomplikowanym zadaniem niż w przypadku aut osobowych. Ciężkie samochody ciężarowe są bardzo różnorodne i nie bez powodu są tak produkowane. Podejście Euro NCAP zakładające rozpoczynanie od małej skali i uczenie się na bieżąco jest mądrą decyzją; na przykład skomplikowana jest ocena podstawowych funkcji, takich jak prowadzenie i zwrotność na drodze, podczas gdy obie są niezwykle ważne – i wyróżniające markę – z punktu widzenia bezpieczeństwa”.
Według Euro NCAP pojazdy ciężarowe stanowią 1,5 procent wszystkich pojazdów na drogach Europy, ale są przyczyną 15 procent wszystkich ofiar śmiertelnych na tych drogach. Częściowe wyjaśnienie stanowi to, że ciężarówki pokonują dłuższe dystanse – często nawet dziesięciokrotnie dłuższe – niż auta osobowe, ale faktem pozostaje, że ciężkie ciężarówki są nadreprezentowane w wypadkach śmiertelnych. Thärnå dodaje „Sam rozmiar pojazdów ciężarowych i ich zapotrzebowanie na przestrzeń mają na to wpływ i dlatego zaawansowane systemy wspomagania kierowcy są tak cenne. Widzimy szybki rozwój i wykorzystanie czujników i kamer, a ze strony Scanii jesteśmy przekonani, że pomogą one w dalszym zwiększaniu bezpieczeństwa również ciężarówek. Nie należy jednak pokładać ślepej wiary w systemy wsparcia; Bezpośrednie widzenie i wykwalifikowani kierowcy są nadal podstawą i niezbędni dla prawdziwego bezpieczeństwa.
O Euro NCAP i „Bezpieczniejszych ciężarówkach” (od Euro NCAP):
W 2023 roku Euro NCAP rozpoczęło działania mające na celu dostarczanie dokładnych i szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa ciężkich pojazdów ciężarowych (HGV). Euro NCAP wierzy, że można pomóc wielu krajom w Europie osiągnąć cel „Wizji Zero” i położyć kres ofiarom śmiertelnym związanym z ruchem drogowym. Jednocześnie Euro NCAP pragnie zmotywować producentów ciężarówek, operatorów flot, przewoźników oraz władze miast i dróg do uznania bezpieczeństwa za strategiczny cel biznesowy, tworząc bezpieczniejsze środowisko dla kierowców ciężarówek i innych użytkowników dróg. W tym kontekście wizja zerowa dla ofiar wypadków drogowych nie zostanie osiągnięta bez podjęcia działań poprawiających poziom bezpieczeństwa pojazdów użytkowych. Statystyki szacują, że pojazdy ciężarowe lub ciężarówki stanowią około 1,5% pojazdów na drogach Europy, a przypada na nie około 6% całego ruchu. Są one wykorzystywane intensywniej niż inne pojazdy i, w przeliczeniu na pojazd, są znacznie nadreprezentowane w najpoważniejszych kolizjach, powodując 15% ofiar śmiertelnych.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent