Skrzynie G25CH i G33CH są oparte na odnoszącej sukcesy w branży serii G AMT, którą Scania wprowadziła w 2020 roku. Przeznaczono je do naprawdę ciężkich zastosowań, takich jak górnictwo, transport ciężki i ciężarówki pracujące w pagórkowatych lub trudnych warunkach. Zastosowano w nich szersze koło planetarne do przenoszenia wysokiego momentu obrotowego na wale napędowym. Wytrzymują też stały wysoki moment obrotowy na osi wyjściowej w wymagających warunkach, jednocześnie oferując dłuższą żywotność.

Do gamy Scania G25CM i G33CM dołączają teraz dwaj nowi członkowie z literą „H” (od Heavy) w ich oznaczeniach. G25CH i G33CH mają wszystkie zalety i właściwości swojego rodzeństwa. Ale dodając mocniejszą przekładnię planetarną, Scania oferuje teraz prawdopodobnie najmądrzejszą kombinację solidności, płynnej zmiany biegów i oszczędności paliwa w branży pojazdów ciężarowych. Stefan Dorski, starszy wiceprezes i szef Scania Trucks, ocenia „Dodając te opcje, jeszcze wyraźniej pokazujemy, że nasza gama XT i nasza oferta górnicza oznaczają poważny biznes. Ich zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją ciężarówki w ciężkich operacjach, będzie miała znaczenie dla klientów pod względem czasu sprawności i kosztów R&M”.

Najnowsza generacja zautomatyzowanych skrzyń biegów Scania słynie z doskonałości technologicznej. Kiedy zostały wprowadzony na rynek w 2020 roku, te skrzynie biegów zapewniały najlepsze w swojej klasie możliwości, takie jak zredukowane zużycie paliwa i większa efektywność transportu, płynna i szybka zmiana biegów oraz zmniejszona masa. Jedną z ich głównych zalet jest szeroki zakres przełożeń, który (wraz z odpowiednim przełożeniem tylnej osi) zapewnia pracę silnika na niskich obrotach przy równoczesnyn zabezpieczeniu pełnego momentu obrotowego.

Eduardo Landeo, menedżer produktu w Scania Trucks, dodaje „Oferta pojazdów ciężarowych Scania nigdy nie była silniejsza. Proponujemy nie tylko pełną gamę opcji silników, ale ten dodatek, w połączeniu z naszą szeroką gamą osi, oznacza, że możemy jeszcze lepiej sprostać najbardziej wymagającym i ciężkim zadaniom w branży transportu ciężarowego”.

Optymalna równowaga

Zespoły ciężarówek o dużej ładowności z zestawem o dużej masie całkowitej zwykle wykorzystują tylne osie wózka 6×4 z „krótkimi” przełożeniami (3,5:1 i więcej; czasami znacznie więcej). W warunkach pagórkowatych lub przy dużym oporze toczenia powoduje to znaczne obciążenie osi i skrzyni biegów. Krótkie przełożenie, zazwyczaj w połączeniu z reduktorami w piaście, jest korzystne podczas ruszania i ruszania z miejsca, zwiększając moc ciężarówki, ale też prowadząc do wyższych obrotów silnika przy prędkości przejazdowej. Ponieważ Scania dąży do niskich obrotów silnika i korzystnego zużycia paliwa, sztuczka polega na znalezieniu optymalnej równowagi między przełożeniami tylnej osi a rzeczywistą pracą. Właściwości wytrzymałych skrzyń biegów Scanii oznaczają, że więcej samochodów może teraz korzystać z szybszych przełożeń, jednocześnie zachowując po swojej stronie wszystkie marginesy.

Całkowicie aluminiowe, ciche i wydajne

Gama G dla Scania Opticruise została wprowadzona w 2020 roku i od razu wyznaczyła nowe standardy w branży. Była o 60 kg lżejsza niż jego poprzednik dzięki całkowicie aluminiowej obudowie i mniejszym wymiarom oraz oferowała niższy poziom hałasu. Ogólnie gama G pomaga operatorom oszczędzać paliwo dzięki zmniejszonemu tarciu wewnętrznemu i posiadaniu tylko dwóch synchronizatorów, gdyż wykorzystuje siłowniki pneumatyczne i hamulce wału (łącznie trzy). Podczas pracy z inteligentnym systemem zarządzania silnikiem, takim jak układ napędowy oparty na filozofii Super, zakres G ma kluczowe znaczenie dla szybkiej i dokładnej zmiany biegów.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent