Dokonując znaczącej zmiany, Scania wprowadza teraz ciężarówki i autobusy z cyfrowymi tablicami rozdzielczymi, opartymi na modułowej architekturze elektroniki i wyposażonymi w szereg nowych funkcji bezpieczeństwa. Smart Dash, cyfrowa tablica rozdzielcza, to element budulcowy, który toruje drogę usługom cyfrowym, zwiększa bezpieczeństwo oraz poprawia wrażenia użytkownika dla klientów i kierowców Scania.

Smart Dash to cyfrowa tablica rozdzielcza z centralnym wyświetlaczem informacyjnym. Oferuje bezproblemową codzienną cyfrową pomoc dla kierowców i operatorów wraz z rozwiązaniami takimi jak My Scania i Scania Driver App. Dochodzi nowa architektura układu elektrycznego, zgodna z nowym rozporządzeniem UE w sprawie bezpieczeństwa ogólnego oraz nowym rozporządzeniem ONZ dotyczącym bezpieczeństwa cybernetycznego. Włączanie aktualizacji OTA, potencjalnie za pośrednictwem superszybkich połączeń 5G. Następne udogodnienie to ulepszony interfejs człowiek-maszyna (HMI) — rozwiązanie Smart Dash ma zasadnicze znaczenie dla większego nacisku Scanii na bezpieczeństwo.

Stefan Dorski, starszy wiceprezes, szef Scania Trucks, stwierdził „To wprowadzenie stanowi skokową zmianę w ofercie Scanii w ramach ekosystemu transportowego. To, czego nasi klienci doświadczą w pojazdach wyposażonych w Smart Dash, stanowi namacalną część nowej oferty i ambicji Scanii w zakresie cyfryzacji, łączności i bezpieczeństwa. Wszystko sprowadza się do zapewnienia wyjątkowych wrażeń użytkownika podczas łączenia pojazdów Scanii z naszymi cyfrowymi usługami i rozwiązaniami”.

Smart Dash został opracowany zgodnie z modułowym systemem firmy dla cyfrowych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Występuje w różnych stopniach wydajności, ale wszystkie mają wspólną strukturę modułową, co zapewnia bezproblemowe współistnienie z innymi cyfrowymi rozwiązaniami podmiotu, takimi jak My Scania lub Scania Driver App. Dorski ocenia „Uważamy Smart Dash za kluczową część naszego cyfrowego ekosystemu i świetny sposób na wzmocnienie pozycji kierowców. Podczas jazdy da im doskonały dostęp do wszelkiego rodzaju istotnych informacji i pomoże w wykonywaniu innych zadań w trakcie parkowania, na przykład za pośrednictwem aplikacji Scania Driver App i My Scania. Wszystkie te rozwiązania są ze sobą połączone i zapewniają naprawdę produktywne wrażenia użytkownika”.

Nowe przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa ogólnego od lipca 2024 roku w ciężkich pojazdach użytkowych wprowadzą różne funkcje związane z bezpieczeństwem. Nowe przepisy, UNECE R155 i R156, również będą miały zastosowanie do technologii bezpieczeństwa cybernetycznego, ukierunkowanego na zapobieganie manipulacjom przy pojazdach i łagodzenie ich skutków. Scania opracowała nową architekturę układu elektrycznego, wspólną dla ciężarówek i autobusów. Ta nowa architektura umożliwia inteligentniejszą i szybszą komunikację, cyberbezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie oraz odpowiada nowym wymaganiom. Dorski dodał „Dla Scanii te nowe wymagania zbiegają się z naszymi ambicjami stworzenia architektury zorientowanej na rozwiązania wspierające naszych klientów w ich drodze do cyfryzacji. Następny poziom doświadczeń premium w branży transportowej w dużej mierze będzie się koncentrował na rodzaju połączonych funkcji w oferowanym przez nas samochodzie ciężarowym i wokół niego. Bezprzewodowe aktualizacje i inteligentne usługi na żądanie stworzą nowe możliwości dla klientów Scanii i sprawią, że ich działania będą bezpieczniejsze i bardziej opłacalne dzięki dłuższej dyspozycyjności i wydajności”.

Scania pozostaje głównym graczem w dziedzinie aktywnych i pasywnych rozwiązań bezpieczeństwa w branży ciężarówek, proponując unikatowe opcje, takie jak boczne kurtyny powietrzne – bardzo chwalone, a chroniące przed skutkami dachowania. Koncern coraz bardziej koncentruje się też na systemach bezpieczeństwa czynnego z kamerami, radarami i czujnikami nowej generacji. Wprowadzenie nowych wspomagających systemów bezpieczeństwa i ostrzegania pomoże kierowcom uniknąć wypadków, często zdarzających się w ruchliwych i ciasnych środowiskach miejskich. Dorski podkreśla „Zauważyliśmy zwiększone oczekiwania klientów dotyczące wspomagających funkcji bezpieczeństwa. Aspekty, takie jak wpływ ze strony auta osobowego, mogły wielu osobom otworzyć oczy i pomóc uświadomić sobie, jak przydatne są te systemy. Nie tylko uratują życie, ale także pomogą zwiększyć wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu stresu i obciążeń dla kierowców, czyniąc ich bardziej inteligentnymi na ulicy”.

W swoich systemach nawigacji właściciele Scanii będą mogli jeszcze korzystać z inteligentnych map Connected i cieszyć się bezprzewodowymi aktualizacjami OTA (over the air) swoich pojazdów, co znacznie zmniejszy potrzebę wizyt w warsztatach Scanii w celu aktualizacji oprogramowania. Różne stopnie wydajności Smart Dash zastąpią obecne rozwiązania firmy i można je zamówić już teraz dla samochodów ciężarowych, które zostaną wyprodukowane na początku 2024 roku.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent