Wraz z niedawną legalizacją podwójnej przyczepy, gama Scania V8 nabiera szczególnego znaczenia ze względu na swoją moc i dobre wyniki w zakresie zużycia paliwa. Hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu DGT (Dirección General de Tráfico) zalegalizowała niedawno ten nowy zestaw pojazdów o maksymalnej długości 30 metrów i maksymalnej masie 70 ton do transportu ładunków, który łączy się z zalegalizowaną kilka lat temu mega przyczepą.
Roberto San Felipe, dyrektor handlowy ds. samochodów ciężarowych, przedsprzedaży i logistyki w Scania Ibéricam wyjaśnia „V8 to solidny silnik o wysokiej i szerokiej krzywej momentu obrotowego. Dzięki temu można dłużej używać najbardziej wydajnego biegu, zamiast redukować bieg, gdyż ma się do tego odpowiednie moment obrotowy i moc. To najbardziej energooszczędny silnik do transportu ciężkich ładunków, pozwalający przewieźć znacznie więcej za mniej”.
Moc silnika V8 waha się od 520 do 770 KM przy momencie obrotowym od 2700 Nm do 3700 Nm. To, w połączeniu z nowym łańcuchem kinematycznym ze skrzynią biegów Scania Opticruise i nowym tylnym przełożeniem dostosowanym do prędkości jazdy na biegu bezpośrednim (bieg 12), oznacza oszczędność paliwa aż do 20% w porównaniu z sumą dwóch pojazdów przewożących tę samą sumaryczną masę ładunek. Podsumowując, „niezawodność, moc i oszczędność paliwa to główne cechy silnika V8, które czynią go idealnym pojazdem dla duetu z przyczepami” – wyjaśnił Roberto San Felipe.
Przyczepa Duo i ciężarówka Mega
Niedawno Generalna Dyrekcja Ruchu (DGT) zalegalizowała jazdę naczepami typu duet – zestawami dwunaczepowymi na terenie Hiszpanii. Ten rodzaj transportu porusza się eksperymentalnie po drogach od 2018 roku. Z kolei zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii megaciężarówka jest legalna od kilku lat. Jest to kompozycja pojazdów o więcej niż 6 osiach, o maksymalnej długości 25,25 m i maksymalnej masie 60 ton – czyli jest to klasyczny zestaw klasy EMS 25,25 m/60000 kg..

Zrównoważony rozwój, podstawowy filar Scania
Scania wyznacza drogę w kierunku zrównoważonego transportu i w tym celu opracowuje wszelkiego rodzaju technologie, aby dostosować się do potrzeb klientów. Portfolio obejmuje produkty elektryczne, pojazdy hybrydowe, gamę Super zapewniającą oszczędność paliwa przekraczającą 10% oraz HVO.
Oprócz technologii Scania prowadzi różne działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, takie jak zaangażowanie w dekarbonizację, będąc częścią celu naukowego oraz wyznaczając jasne i ambitne cele. W tym sensie wyróżnia się także Las Scania, w którym za każdy pojazd zarejestrowany w Hiszpanii i Portugalii sadzi się drzewo.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent