Szwedzki koncern konsekwentnie inwestuje w usługi skojarzone – towarzyszące, w tym także związane z elektryfikacją. Jedną z nich jest otwarcie wzorcowego miasteczka dla kierowców, w którym będą mogli liczyć na pełne wsparcie w trakcie odpoczynku. Projekt nosi nazwę Recharge City

Recharge City w Jutlandii to obszar wypoczynkowy o powierzchni 270 000 metrów kwadratowych z ogrodzonym parkingiem dla ciężarówek, hotelem, restauracjami, biurami, warsztatami oraz możliwością ładowania zarówno elektrycznych ciężarówek, jak i aut osobowych. Na całodobowo monitorowanym parkingu Recharge City będzie miejsce dla 450 ciężarówek, co czyni go pierwszym i największym w Europie parkingiem z platynowym certyfikatem w UE. Lokalizacja przy zjeździe 57 Horsens Syd to jeden z najbardziej ruchliwych odcinków w Danii, przez który codziennie przejeżdża 60 000 pojazdów.

Ambicją jest również to, że w związku z nowymi obiektami Scania w Recharge City powstanie obszar przeznaczony do dostawy wielu nowych samochodów, w który zaangażowana będzie Akademia Kierowców, odpowiedzialna za szczegółowy przegląd samochodu wraz z kierowcą danej ciężarówki. Od początku bowiem istniała wizję stworzenia w Recharge City doświadczenia „full service” zarówno dla ludzi, jak i pojazdów. Fakt, że Scania Academy i Driver Academy staną się teraz częścią Recharge City, pomoże urzeczywistnić tę wizję. Tym bardziej, że dzięki tej ciekawej inicjatywie Scania może być w stanie przyciągnąć ludzi z branży transportowej do miejsc wypoczynku przyszłości.

Dlatego w Recharge City kierowca może odpocząć w „małym mieście w podróży” i jednocześnie zdobyć doświadczenie – niezależnie od tego, czy jest to głód do zaspokojenia, samochód do zatankowania czy organizm potrzebujący świeżego powietrza w zieleni otoczenie lub dobry sen. Recharge City to miejsce, w którym czas odpoczynku zamienia się w czas wartościowy – dla wszystkich osób w podróży.

We współpracy pomiędzy GRAN, Madhosmads i ekspertem od kawy Peterem Nicolajem Thorupem na początku 2024 roku został zaprezentowany nowy, rozwijający się koncept kawiarni, który łączy ich 30-letnie doświadczenie w kawiarni, cateringu i branży kawowej, co jednocześnie wyzwanie czasowe dla obecnego poziomu, jaki napotykają osoby dojeżdżające do pracy na autostradzie. Podróżnym jest oferowany niezakłócony lokal, w którym można prowadzić nową działalność gospodarczą, a pracę można wykonywać w spokoju i z dala od prędkości autostrady.
Kierowca ciężarówki może spodziewać się najlepszego posiłku dnia, korzystając z menu obejmującego szeroki wybór znanych dań, takich jak stek stroganow, duszona pieczeń z karku, skovsky laboratoryjne i wiele innych.

Inna opcja cateringowa to Carl’s Jr – miejsce dla każdego miłośnika burgerów. Sieć powstała w Kalifornii w 1941 roku, a dzisiaj ma restauracje na całym świecie. Jest znana z naszych dużych grillowanych na ogniu amerykańskich burgerów, które przyrządzamy ze świeżych składników i 100% wołowiny. W Danii Grupa Salling otworzyła pierwszą restaurację 10 lat temu, dziś ma 16 restauracji rozmieszczonych na terenie większości kraju.
Po otwarciu w Recharge City ta restauracja jest 17. i najnowszym członkiem rodziny. Tutaj można kupić dokładnie to, czego potrzeba na swoim pit stopie – niezależnie od tego, czy jest to duże, soczyste menu z burgerami, chrupiące, ręcznie panierowane polędwiczki z kurczaka, przekąska dla małego głodnego, filiżanka kawy na wynos czy ręcznie nabierany lód waniliowy kremowy koktajl mleczny.

Paliwa zalewbia Circle K. Ten jeden z wiodących dostawców wygody, energii i paliw w Danii i obecnie otwiera drzwi do stacji z pełnym zakresem usług, co stanowi inwestycję w infrastrukturę przyszłości. W Danii Circle K obsługuje dwie odrębne marki (Circle K i INGO) w łącznie 436 lokalizacjach na terenie całego kraju, z czego 209 to Circle K. Nowa stacja w Recharge City została zaprojektowana jako punkt ładowania dla wszystkich, którzy są w ruchu – na kilka sposobów . Nowa stacja ma 12 centralnie zlokalizowanych punktów ładowania energii. Sklep oferuje szeroką gamę świeżo przygotowanej żywności i napojów, został zaprojektowany pod kątem nowych potrzeb klientów, gdzie duże powierzchnie wypoczynkowe dają im możliwość zrobienia sobie przerwy w podróży. Ponadto stacja jest wyposażona w ogniwa słoneczne, pralnię i wspólne rozwiązanie energetyczne w całym sklepie, z naciskiem na optymalizację zużycia energii i ochronę środowiska. Nowa stacja charakteryzuje się holistycznym podejściem do zrównoważonego rozwoju.

Na noc można zostać w Zleep Hotels, należącym do sieci istniejącej od 20 lat. Podmiot obecnie dysponuje 13 hotelami w Danii, 2 w Europie i 10 w planach – na desce kreślarskiej.

Inna usługa dodatkowa to MegaWash, odpowiadający za mycie ciężarówek od ponad 30 lat. Ma on doświadczenie we wszelkiego rodzaju myciu dużych pojazdów – od ciężarówek po przyczepy, przyczepy kempingowe czy transport zwierząt. MegaWash może oferować mycie i dezynfekcję przez całą dobę na 11 nowoczesnych torach myjących, rozmieszczonych odpowiednio na pięciu torach w Padborgu, czterech torach w Vejle i jednym torze w Hørning i Horsens. Dzisiaj jest w stanie umyć nawet 250 ciężarówek dziennie. Od 2024 roku otworzył Recharge City w Horsens Syd, zjazd 57, z dwoma dodatkowymi pasami do mycia.

Do tego dochodzi szkoła DEKRA w Recharge City, oferująca szeroką gamę odpowiednich edukacji, które wspierają rozwój branży i dostosowują ją do przyszłego zapotrzebowania na kierowców. DEKRA to najszybciej rozwijająca się sieć kontroli samochodów w Danii, a dzięki halom kontroli na terenie całego kraju jest zawsze blisko klienta. W hali kontrolnej w Recharge City dokładnie i skutecznie sprawdzamy wszystko, od samochodów prywatnych po pojazdy użytkowe. Scania Denmark ma zaś w Recharge City Scania Driver Academy, która oferuje kursy dla kierowców ciężarówek, proponując uczestnikom kursów w Jutlandii wszystko w ramach, między innymi, dalszego szkolenia UE i certyfikatów ADR w przyjemnych salach szkoleniowych w Recharge City.

Natomiast serwis opon Super Tyre Service funkcjonuje w Danii od 1974 roku, a dzięki ponad 70 warsztatom na terenie całego kraju oferuje naprawy, wymianę opon i usługi na terenie całego kraju dla osób prywatnych, firm i rolnictwa. W Recharge City otwiera swój pierwszy warsztat wyłącznie dla ciężarówek i autobusów. Tutaj kierowca ciężarówki może efektywnie wykorzystać swój czas odpoczynku. W Super Dæk Recharge City dostępne są wymiana i kontrola opon do ciężarówek, . Jeżeli wypadek zdarzy się na drodze, oferowana jest również pomoc drogową, gdzie ponad 70 pojazdów serwisowych jest gotowych do natychmiastowej reakcji i szybkiej pomocy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Listę dostępnych partnerów uzupełnia Sortimo – od 1973 roku Sortimo Bilindrecht pozostaje liderem w zakresie rozwiązań wyposażenia aut dostawczych. Produkty Sortimo są przeznaczone przede wszystkim do samochodów dostawczych każdej wielkości i sprzedawane za pośrednictwem profesjonalnej sieci dealerów oraz partnerów podzielonej na segmenty rynku. Produkty obejmują m.in. regały, wysuwane szuflady, okładziny podłogowe/boczne, a także szeroki wybór różnorodnych akcesoriów i produktów do zabezpieczania ładunku. W Recharge City Sortimo ma warsztat o powierzchni 1000 m2 wraz z powiązanym biurem, które może pomóc w montażu samochodów dostawczych i doradzić w sprzedaży.

W Recharge City są dostępne następujące udogodnienia i oferty dla kierowców:

1. 450 miejsc parkingowych i miejsce dla każdego

 • Samochody ciężarowe
 • Zestaw z przyczepą
 • Zestaw z przyczepą
 • Zestaw modułowy
 • Modułowy zestaw ciężarówek o długości do 25 metrów

  2. Zasilanie

 • Zasilanie rezerwowe dla przyczep chłodni
 • Stacje ładowania elektrycznych ciężarówek (wkrótce)

  3. Tankowanie

 • Stacja Circle K

4. Usługi dodatkowe

 • Możliwość wcześniejszej rezerwacji (już wkrótce)
 • Parking typu drop-in bez wcześniejszej rezerwacji
 • Wjazd po zeskanowaniu tablic rejestracyjnych
 • Płatność przed wyjazdem na stronie internetowej, poprzez aplikację, poprzez przesłanie faktury lub w automacie płatniczym

5. Bezpieczeństwo zapewniane przez całą dobę

 • Parking oświetlony i ogrodzony
 • Monitorowanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
 • Kontrola dostępu dla wszystkich osób jadących i spacerujących do/z obiektu
 1. Dobre warunki na parkingu
 • Czyste i schludne toalety dla kobiet i mężczyzn
 • Darmowe wifi
 • Zadaszone obszary mieszkalne w kilku miejscach
 • Tereny zielone z zestawami ław stołowych
 1. Duże i dobrze wyposażone łazienki
 • Przestronna łazienka z prysznicem
 • Ławka na torbę i ubrania
 • Umywalka z miejscem na kosmetyczkę
 • Lusterko i zasilanie do golarki
 • Haczyki do zawieszenia
 1. Dostęp do poczekalni kierowców
 • pokój telewizyjny
 • Gry i zajęcia
 • Przytulne miejsca do siedzenia
 • Kuchnia z piecami dwufunkcyjnymi i płytami grzejnymi
 • Pralnia płatna obsługiwana przez użytkownika

 

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent