Nowy cyfrowy pulpit Scania Smart Dash otwiera drogę do mądrzejszych, bezpieczniejszych i lepszych wrażeń z jazdy ciężarówką dla wszystkich kierowców. Modułowa struktura i najnowsze rozwiązania cyfrowe zapewniają bezpieczne, połączone i wygodne miejsce pracy Kierowcy Scanii będą mieli doskonałą kontrolę nad swoją ciężarówką i otoczeniem, otrzymując dyskretne wskazówki od inteligentnego towarzysza , gdy tylko przewidywane jest zagrożenie lub wymagane okazuje sie podjęcie działania.
Scania Smart Dash to najnowszy element układanki w dążeniu Scanii do przekształcenia branży transportowej i – w tym kontekście – uczynienia jej inteligentną i zrównoważoną. Pojawiaja się niemal nieograniczone możliwości indywidualizacji wrażeń z jazdy przy jednoczesnym dostępie do najnowszych danych i informacji. Zachodzi zdrowe połączenie ręcznych elementów sterujących i cyfrowych wyświetlaczy, zapewniające kierowcom pierwszorzędne wsparcie i uproszczoną obsługę. Zaarzem Scania włożyła wiele wysiłku w to, aby systemy wsparcia i bezpieczeństwa były intuicyjne i możliwie dyskretne dla kierowców.
Stefan Dorski, starszy wiceprezes i szef Scania Trucks, podkreśla „Oprócz świetnego przeglądu i nieskończonych możliwości indywidualizacji stanowiska kierowcy, nasz Smart Dash zapewnia także lepszą komunikację i cyfryzację w ciężarówce oraz wokół niej. Ciężarówki Scanii można teraz ściśle zintegrować ze wszystkim, od systemu zarządzania flotą po rzeczywiste środowisko jazdy i szereg usług w chmurze, co poprawia bezpieczeństwo, czas pracy i produktywność”.
Scania Smart Dash reprezentuje najnowszy postęp w rozwiązaniach interfejsu człowieka i maszyny na stanowiskach kierowców w ciężarówkach klasy tonażowej ciężkiej. Kierowca wybiera, które informacje wyświetlić lub pominąć, a cała konfiguracja jest intuicyjna i przyjazna dla użytkownika dzięki inteligentnemu połączeniu fizycznych i cyfrowych elementów sterujących, zapewniających przegląd i spokój ducha, bez przeciążenia poznawczego. Stanowisko kierowcy Smart Dash zawsze zawiera dwa wyświetlacze: wyświetlacz kierowcy przed kierowcą i centralny wyświetlacz informacyjny (ekran dotykowy dostępny w dwóch rozmiarach – 10’1 lub 12’9 cali). Kierowca może wprowadzać zmiany za pomocą ekranu dotykowego, naciskając przyciski lub sterując głosowo. Scania zdecydowała się na zrównoważone połączenie fizycznych i cyfrowych elementów sterujących, rezygnując z powszechnego błędu polegającego na ukrywaniu ważnych funkcji o jeden lub dwa poziomy niżej w menu. Eduardo Landeo, menedżer produktu w Scania Trucks, wyjaśnia
„Najczęściej używane funkcje powinny oczywiście być łatwo dostępne. Kwestia dotyczy tego, aby zapewnić kierowcom jak najlepsze doświadczenia i zadbać o to, by nowa technologia zawsze ich wspierała, a nie denerwowała lub powodowała przeciążenie poznawcze..Lub nawet, w najgorszym przypadku, stwarzała sytuacje, w których ich uwaga odwraca się od drogi i następuje skoncentrowanie się na dostosowywaniu podstawowych parametrów, takich jak temperatura we wnętrzu”.
W sprzedaży na rynkach europejskich w najnowszej generacji samochodów Scania oferuje w standardzie wiele funkcji bezpieczeństwa. Pozostałe funkcje są opcjonalne i faktycznie wykraczają poza minimalne standardy prawne. Jeden z przykładów stanowi zaawansowany system hamowania awaryjnego dla niechronionych użytkowników dróg (AEB VRU); zamiast po prostu ostrzegać, że przed ciężarówką znajduje się pieszy, pojazd w razie potrzeby sam również hamuje. Landeo wskazuje „Dzięki temu wprowadzeniu otwieramy cyfrowe i połączone spektrum, z którego skorzystają kierowcy oraz właściciele i menedżerowie flot. Inteligentne i bezpieczne ciężarówki zapewnią większą produktywność, mniej wypadków i bezpieczniejszych kierowców. Kierowca odczuje, że jego narzędzie pracy naprawdę go wspiera, dostarczając wszystkiego, od informacji o samej ciężarówce i możliwych zagrożeniach po ogólne wskazówki i ulubione kapsuły oraz muzykę z krystalicznie czystym dźwiękiem”. .
Oczekiwania klientów dotyczące pojazdów połączonych z siecią i funkcji bezpieczeństwa aktywnego stale rosną. Scania Smart Dash wychodzi naprzeciw tym trendom dzięki przyjaznemu dla użytkownika i modułowemu interfejsowi cyfrowemu, który umożliwia zarówno aktualizacje drogą bezprzewodową, jak i spożytkowanie potencjału sieci 5G. Niekończące się wsparcie oferowane przez systemy bezpieczeństwa jest najlepszym narzędziem kierowcy pozwalającym uniknąć poważnych wypadków. Landeo dodaje „Bez względu na to, jak doświadczony i ostrożny jest kierowca, niezależnie od czasu, jaki spędza na drogach, zawsze nadejdzie dzień, w którym będzie on wiecznie wdzięczny za ostrzeżenie z jednego z systemów ostrzegania”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent