Umowa z H2 Green Steel przewiduje, że ciężarówki Scanii będą powstawały z wykorzystaniem zrównoważonego materiału. Pierwsze zamówienie koncernu na zieloną stal to ważny krok w kierunku dekarbonizacji łańcucha dostaw firmy.

Początkowa umowa z H2 Green Steel zapewni Scanii stal produkowaną w sposób zrównoważony – stal ta posłuży do budowy pojazdów ciężarowych. Produkcja rozpocznie się w 2025 roku w nowym zakładzie H2 Green Steel w Boden w północnej Szwecji, a dostawy materiału zaplanowano na 2027 rok.

Umowa ta stanowi ważny element ambitnej strategii Scanii mającej na celu wyeliminowanie przez firmę do 2030 roku głównych źródeł emisji CO2 w swoim łańcuchu dostaw, co obejmuje użycie w produkcji w 100% ekologicznej stali, 100% zielonych akumulatorów, 100% ekologicznego aluminium oraz 100% ekologicznego żeliwa.

Kolejnym ważnym działaniem Scanii jest partnerstwo w ramach Koalicji First Movers, zachęcającej przedsiębiorstwa do zwiększania zakupów produktów niskoemisyjnych w obszarach trudnych do dekarbonizacji. Nowa umowa z H2 Green Steel pozwoli Scanii na wywiązanie się ze zobowiązania wobec Koalicji, dotyczącego zakupu znacznych ilości zielonej stali. Do wyprodukowania ciężarówki zużywa się około czterech ton stali – istnieje zatem znaczny potencjał pozytywnego wpływu na klimat wynikający z zastosowania zielonej stali. Anders Williamsson, wiceprezes wykonawczy, szef działu badań i rozwoju oraz zakupów w Scanii, wskazuje „Dzięki temu zamówieniu od naszego partnera strategicznego – H2 Green Steel, konsekwentnie ograniczamy wpływ łańcucha dostaw Scanii na klimat”. Mark Bula, dyrektor handlowy Boden Steel w H2 Green Steel, ocenił zaś „Scania wspierała nas od pierwszego dnia. Nie tylko pomagając w tworzeniu możliwości dla wykorzystania zielonej stali, ale także jako wczesny inwestor kapitału zalążkowego. Ich wsparcie i partnerstwo w tworzeniu propozycji wartości, znacznie przyczyniły się do nadania kształtu naszym strategiom wejścia na rynek. Scania to pionier w zakresie zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma w swoim sektorze wyznaczyła cele środowiskowe oparte na naukowych podstawach, zgodnie z porozumieniem paryskim. Obecnie wszyscy nasi klienci, którzy myślą o przyszłości, robią to samo”.

Początkowo strategia i cele dekarbonizacji łańcucha dostaw obejmują produkcję Scanii w Europie, ale będą stopniowo rozszerzane na produkcję w Chinach i Ameryce Łacińskiej.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent