Visser Transporten Bolsward robi ważny krok w stronę zrównoważonej przyszłości, kupując ciągnik Scania R40 4×2 Highline. Oczekuje się, że w pełni elektryczna Scania zostanie oddana do użytku pod koniec drugiego kwartału.

Przejście na transport w pełni elektryczny to ważny i ambitny krok dla 104-letniej firmy rodzinnej. Gjalt Visser o inwestycji w elektryczną Scanię „Widzimy, że rok 2030 zbliża się do nas szybko i do tego czasu kilka centrów miast stanie się „zero emisyjnych”. Oznacza to, że poważnie podchodzimy do tego przy inwestycjach, które obecnie realizujemy. Ponadto klienci coraz częściej pytają nas, w jaki sposób możemy pomóc im zmniejszyć ślad CO2.

Pionierskość

Oprócz znacznej inwestycji inwestycja w w pełni elektryczną ciężarówkę oznacza również, że należy wziąć pod uwagę infrastrukturę ładowania. Gjalt Visser wskazuje „Zamawialiśmy przyłącze o mocy 1 MVA i zostało nam ono przyznane. Zostanie u nas zainstalowana szybka ładowarka i do czasu dostępności tego połączenia znaleźliśmy tymczasowe rozwiązanie. Otrzymaliśmy bardzo dobre wskazówki dotyczące tego procesu od dealera Scanii, firmy Rinsma. Elektryfikacja to także dla nich nowa dyscyplina. Dotyczy to nie tylko zakupu ciężarówki i infrastruktury ładowania, ale też kosztów konserwacji i napraw. Na podstawie naszego uzasadnienia biznesowego spodziewam się, że w ciągu pięciu lat będziemy mieli przewagę finansową dzięki elektrycznej Scanii w porównaniu z silnikiem wysokoprężnym, ale nadal jest to pionierskie rozwiązanie”.

Tym krokiem Visser Transporten chce pokazać klientom, że innowacja i zrównoważony rozwój mają wysoki priorytet. „To wymaga wielu obliczeń i przygotowań, ale wierzymy, że już teraz jest to możliwe. Jestem przekonany, że inwestując w tę technologię już teraz, zdobędziemy duże doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości” – mówi Rybak Gjalt.

Elektryczna Scania nowej generacji

R40 będzie jedną z pierwszych elektrycznych ciężarówek nowej generacji Scanii w Holandii. Oficjalne oznaczenie typu to R400E A4x2NB 20H BEV i w tej wersji ciężarówka ma zasięg 350 kilometrów, ma na pokładzie 624 kWh akumulatorów i moc 400 kW (545 KM). Visser Transporten będzie wykorzystywał ten pojazd głównie w północnej Holandii do dystrybucji materiałów budowlanych i kamienia naturalnego. Aby dopełnić zrównoważony obraz, naczepa jest wyposażona w elektryczny wózek widłowy.

O firmie Visser Transporten Bolsward

Visser Transporten Bolsward korzysta z 27 własnych ciężarówek i średnio 10 czarterów dziennie. Obszar prac obejmuje kraje Beneluksu, północną Francję i Niemcy. Firma specjalizuje się w transporcie materiałów budowlanych, kamienia naturalnego, materiałów izolacyjnych oraz wyrobów dachowych. Visser Transporten jest powiązany z Palletways, ogólnoeuropejską siecią dystrybucji palet, zrzeszającą ponad 220 stowarzyszonych firm transportowych w całej Europie. Oprócz transportu Visser Transporten specjalizuje się w magazynowaniu, w tym w magazynowaniu różnych produktów. Visser Transporten jest także partnerem w zakresie przeprowadzek, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych.

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent