W sytuacji, gdy w danej lokalizacji może wystąpić zwiększone chwilowe zapotrzebowanie na energię elektryczną do ładowania samochodów, zarówno aut osobowych, jak i ciężarówek Scania proponuje przewoźną – mobilną stację do ładowania o wymiarach standardowego kontenera czy nadwozia wymiennego. Przewozem na miejsce docelowe zajmuje się samochód z hakowym systemem załadowczym.

Jessica Björkquist, odpowiedzialna za e-mobilność w Scania Szwecja, ocenia „Elektryczna ciężarówka, która w tym przypadku jest ładowana zieloną energią, zmniejsza emisję CO 2 nawet o 90% w porównaniu z odpowiednią ciężarówką z silnikiem Diesla. Dzięki mobilnej ładowarce chcemy pokazać, że elektryfikacja jest możliwa tu i teraz i że nie trzeba czekać, aż przepustowość sieci lub stacja ładowania pozwolą na zelektryfikowanie”

Mobilna stacja ładująca mieści się w kontenerze ze stanowiskiem ładującym o łącznej mocy do 150 kW do ładowania dwóch pojazdów CCS2. Jest zasilana energią elektryczną przez Voltpack Mobile System firmy Northvolt z magazynem energii o pojemności 560 kWh.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent