Scania promuje wiedzę i konsumpcję HVO

Dodaj wartość do odpadów, aby uzyskać bardziej zrównoważoną mobilność. Wszystkie obecne silniki Scania mają certyfikat zgodności z HVO. W akronimie HVO odnajduje się jedno z rozwiązań, które pozwala nam osiągnąć bardziej zrównoważoną mobilność. Jest to olej napędowy wytwarzany z odpadów, takich jak zużyty olej kuchenny i tłuszcze zwierzęce. Rezultat stanowi redukcja emisji CO2, mogąca osiągnąć 95%
HVO to skrót od hydrorafinowanego oleju roślinnego, który odnosi się do procesu hydrorafinacji, w wyniku którego pozostałości lipidowe przekształcają się w olej napędowy. Co to za odpady? Surowcami używanymi do produkcji są tutaj zużyty olej kuchenny i tłuszcze zwierzęce. Rezultatem jest olej napędowy wytwarzany bez wykorzystania zasobów kopalnych, co oznacza redukcję emisji CO2. Procent tej redukcji będzie zależał od surowców użytych do wytwarzania i samego tego procesu. Na przykład, jeśli surowcami są tłuszcze zwierzęce, redukcja emisji CO2 wyniesie od 75 do 90% w porównaniu z kopalnym olejem napędowym; odsetek ten wzrasta do 80-95% w przypadku wykorzystania jako surowca zużytych olejów kuchennych. Roberto San Felipe, dyrektor handlowy ds. ciężarówek. logistyka Scania Ibérica, wyjaśnia „Zaangażowanie Scanii w zrównoważony rozwój jest silne. HVO to kluczowe narzędzie w naszej strategii polegającej na oferowaniu naszym klientom opcji, która jest nie tylko wydajna, ale także odpowiada na dzisiejsze potrzeby środowiskowe. Wszystkie nasze silniki są certyfikowane do stosowania HVO bez żadnych modyfikacji, co pozwala nam być jeszcze bliżej naszych klientów, pomagając im zmniejszyć emisję dwutlenku węgla bez zmiany sposobu działania”
Jakie zalety ma to biopaliwo?
W praktyce zastosowanie HVO pozostaje identyczne jak w przypadku tradycyjnego oleju napędowego, ale z korzyścią w postaci redukcji emisji CO2. Jakość tego oleju napędowego jest gwarantowana przez ustalony standard, co czyni go odpowiednim do stosowania w pojazdach. Do produkcji wykorzystywane są odpady, co rozwiązuje problem gospodarki odpadami i nadaje im wartość poprzez przekształcenie ich w surowiec. Do kolejnych zalet należy elastyczność produkcji, gdyż HVO może być czysty lub zmieszany z konwencjonalnym olejem napędowym w różnych proporcjach.
Wyzwania stawiane przez HVO
Pierwszym wyzwaniem są dostępność surowców do produkcji i nieco wyższy koszt produkcji HVO w porównaniu do konwencjonalnego oleju napędowego. Jednak szybki rozwój i ekonomia skali pozwalają obniżyć ten koszt.
Na ten rodzaj biopaliwa stawiają różne koncerny multienergetyczne, oferując je na coraz większej liczbie stacji paliw, gdyż zarówno sieć dystrybucji, jak i sieci tankowania nie wymagają żadnych modyfikacji. Przykładowo Repsol ma ponad 500 stacji paliw w głównych miastach i korytarzach transportowych Półwyspu Iberyjskiego. Posiadając 479 stacji w Hiszpanii i 48 w Portugalii, ta multienergetyczna firma w dalszym ciągu rozbudowuje swoją sieć stacji wykorzystujących paliwa odnawialne, aby zakończyć rok z liczbą ponad 600 stacji, a rok 2025 z liczbą 1500.
Zdecydowane zaangażowanie w biopaliwa
W Scanii wszystkie obecne silniki mają certyfikat umożliwiający wykorzystanie HVO jako paliwa, czystego lub w dowolnej proporcji, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek modyfikacji lub udawania się do warsztatu. W pojeździe nic się nie zmienia, nawet konserwacja, taka sama jak w odpowiednikach zasilanych kopalnym olejem napędowym.
Wzrost liczby punktów tankowania HVO w Hiszpanii i Europie sprawia, że to odnawialne paliwo staje się realną, opłacalną i rozwijającą się opcją dla coraz bardziej zrównoważonego transportu.
* W przypadku poprzednich generacji silników możesz skonsultować się z warsztatem Scania
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent