Dostawca transportu paliw Qstar jest jednym z klientów, którzy wybrali Scania ProCare – kompleksowy pakiet usług, aktywnie zapobiegający przestojom.
Qstar ma flotę własnych ciężarówek oraz do transportu korzysta z usług innych operatorów. Ponieważ dostawy są realizowane na terenie całej Szwecji, dystanse pokonywane przez ciężarówki należą do ogromnych, około 200 000-250 000 kilometrów rocznie. Dlatego zdecydowali się podjąć środki ostrożności z ProCare. Remi Skillingsås, menedżer ds. transportu w firmie Qstar, ocenia „Mamy nadzieję, że ProCare zapobiegnie zatrzymywaniu się ciężarówek, gdyż wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Jeśli tak się stanie, płacimy za kierowcę, który nie prowadzi, oraz za wynajęty pojazd od innej firmy transportowej”.
Dbaj o produkt
Komfort i bezpieczeństwo mają dla firmy ogromne znaczenie, a sposób myślenia zachęca kierowców do odpowiedniego traktowania ciężarówek „Chcemy, aby nasi kierowcy czuli się komfortowo w swoim środowisku pracy; ciężarówka. Ich praca jest pełna wyzwań i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jeśli lubisz to, co robisz i czym jeździsz, bardziej dbasz o produkt”. Kolejnym obszarem ważnym dla Qstar pozostaje zużycie paliwa. Ich własne ciężarówki jeżdżą na HVO. „Skupiamy się na tym, jak zmniejszyć emisję i jak najbardziej wydajnie prowadzić samochód”.
Sposób na jeszcze większą efektywność
Konserwacja to podstawa następnego poziomu współpracy między Scanią a jej klientami. Pojazdy objęte programem ProCare są codziennie monitorowane i oceniane, a komponenty o ograniczonej żywotności są wymieniane, zanim spowodują problemy. Ciężarówki z zaawansowaną zabudową lub zadania z napiętymi harmonogramami i karami za spóźnione dostawy byłyby typowymi kandydatami do ProCare, gdzie głównym celem jest 100% zaplanowanej dyspozycyjności. Takich jak transport paliwa przez Qstar.
Łatwa praca w lokalnym warsztacie
Dla warsztatu Scania w Norrköping ProCare oznacza zastępowanie napraw przez aktywne zapobieganie przestojom. Doświadczenie Torbjörna Ericsona jest wysoko cenione. Od ponad dwóch dekad zajmuje się tutaj serwisem i sprzedażą. Przez lata widział wiele pilnych napraw z powodu braku długoterminowego planowania. Ale dzisiaj, kiedy system cyfrowy może ostrzegać o konieczności wymiany części, da się to skończyć. Podczas zaplanowanych wizyt serwisowych można bowiem dokonać kilku zmian części o ograniczonej żywotności. Oznacza to, że zajmuje to tylko kilka godzin zamiast całego dnia. „Nasi kierownicy serwisu sprawdzają również błędy w systemach Scanii, analizują je i w razie potrzeby kontaktują się z klientami”.

  Tekst : Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent