Scania na targach IFAT 2024 w Monachium – środki dla zrównoważonych miast
Scania wzięła udział w targach IFAT 2024, aby zademonstrować, w jaki sposób jej portfolio może pomóc w rozwiązaniu problemów stojących przed miastami i gminami w dążeniu do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju. Podmiot ma kompletną i różnorodną ofertę dotyczącą odpadów i recyklingu, która może pomóc pod wieloma względami, niezależnie od tego, czy preferowanym źródłem energii jest elektryfikacja, biometan czy biodiesel.
Scania przede wszystkim wskazuje na swoje ogromne doświadczenie w zakresie rozwiązań miejskich. Jako odpowiedź na pytanie – elektryfikacja czy paliwa odnawialne – proponuje każdą alternatywę. Przy tym wybór rozwiązań zapewniających prawdziwą dekarbonizację nigdy nie był łatwiejszy. Są bowiem już dostępne zrównoważone, inteligentne i bezpieczne rozwiązania dla gmin. Także ładowanie powoli przestaje być problemem.
Stefan Dorski, starszy wiceprezes i dyrektor Scania Trucks, wskazuje „Od wielu lat naszym podejściem jest to, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania i nigdy nie będzie ono dostępne. To przekonanie znajduje odzwierciedlenie w naszej ofercie, która może być najszersza w branży. Dysponujemy wszystkimi odpowiednimi alternatywami napędu, w połączeniu z szeroką gamą kabin, łatwością montażu nadwozia i wszystkimi podstawowymi wariantami przystawek odbioru mocy.
To, co Scania wnosi na IFAT 2024, z pewnością świadczy o tej filozofii. Niemniej ambicje firmy nie kończą się na sprzęcie. Zaprezentowała także warunki bezpieczeństwa i pracy kierowcy, idealne do zastosowań komunalnych, gdzie dobra, bezpośrednia widoczność z kabiny stanowi absolutną konieczność, oraz swoje stanowisko na temat tego, jak auta te powinny łączyć się i komunikować w produktywny i przyjazny dla kierowcy sposób za pośrednictwem aplikacji i wyświetlacza Scania Smart Dash. Mikael Schuer, menedżer produktu w Scania Trucks, podkeśla „Dzięki dziesięcioleciom doświadczenia wiemy, jak ważne dla wyniku są kompletne rozwiązanie i dostosowanie do otaczającego ekosystemu. Rozwiązania te muszą bezproblemowo pasować do wielu różnych interfejsów w ekosystemie miejskim. Oznacza to ponadprzeciętną wydajność i brak tarć we wszystkim, od wykonania zadania po ochronę kierowcy, pieszych, rowerzystów i innych niechronionych użytkowników dróg”.
Podczas opracowywania swoich rozwiązań Scania kieruje się zasadą „oko na drodze i ręce na kierownicy”. Interfejs między kierowcą a samochodem musi więc zapewniać taką integrację i ergonomię, która sprawi, że manewrowanie samym pojazdem i jego różnymi możliwościami będzie łatwe i naturalne. Zwiększona cyfryzacja i wykorzystanie kamer oczywiście to wspierają, ale wartości bezpośredniego widzenia, dostępu do kabiny i poczucia kontroli nigdy nie da się zastąpić. Ważne pozostaje również, aby unikać rozwiązań cyfrowych powodujących przeciążenie poznawcze lub, co być może, co gorsza, nadmierną zależność i samozadowolenie.
Elektryfikacja bez zmartwień
Chociaż wiele osób w branży rozważa rozpoczęcie korzystania z pojazdów o napędzie akumulatorowym w codziennej pracy, ładowanie jest nadal często wymieniane jako problem. Brak wiedzy i doświadczenia zwykle tworzy przeszkody spowalniające transformację w kierunku elektryfikacji. Scania oferuje jednak rozwiązania w zakresie ładowania dla stacji, obejmujące ogół składowych, od doradztwa i sprzętu do stacji ładowania, po finansowanie, naprawy i konserwację, a wszystko to jest płynnie połączone za pośrednictwem najwyższej jakości usług cyfrowych.
Uzupełnienie tych rozwiązań w zakresie ładowania stanowi Scania Charge Access, nowa usługa ładowania dostępna również dla flot mieszanych, zapewniająca bezproblemowy dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci punktów ładowania odpowiednich dla ciężarówek i autobusów. Scania Charge Access zapewnia przewidywalne koszty dzięki wygodnemu systemowi fakturowania bez ukrytych opłat. Dorski dodaje „Jako wiodący producent postrzegamy obowiązek wspierania naszych klientów w procesie transformacji. Niezależnie od tego, czy ich optymalne rozwiązanie będzie elektryczne, czy oparte na paliwach odnawialnych, jesteśmy gotowi wspierać ich najlepiej jak to możliwe, w prawdziwym partnerstwie. Nie jest to oczywiście żadna nowość dla Scanii – jedynie poszerzyliśmy zakres naszej oferty”.
Na stoisku Scania pokazała będą następujące pojazdy:
1. Biometan – paliwa alternatywne: śmieciarka (tylko podwozie): L 280 B6x2*4, ciężarówka zasilana biogazem ze zbiornikami na sprężony gaz.
-
BEV – elektryfikacja – 40 R B6x2*4, ciężarówka akumulatorowo-elektryczna z maszyną elektryczną o mocy 400 kW. Dołączy do nich odpowiednia stacja ładowania firmy Kempower.
-
BEV – elektryfikacja – podwozie bez zabudowy. Wyświetla najnowsze akumulatory Scania, maszynę elektroniczną i jej instalację. Zawiera Scania Smart Dash.
-
Oszczędzająca paliwo ciężarówka -podwozie samochodu: 420 P B 6X2*4. Podwozie z układem napędowym opartym na Super, obejmującym skrzynię biegów G25 Scania Opticruise.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent