Łącząc zaawansowaną technologię firmy Sennder z ofertą pojazdów elektrycznych Scania, JUNA wprowadza pionierski model płatności za użytkowanie, zapewniający firmom transportowym dostęp do rozwiązań w zakresie pojazdów elektrycznych i gwarantowanej wydajności. Elastyczny model usług ułatwia przewoźnikom przejście na elektryczne ciężarówki, eliminując koszty początkowe i potencjalne problemy związane z wartością rezydualną. Oferując dostęp do gwarantowanych ładunków na platformie cyfrowej sennder, JUNA zabezpiecza z kolei swoim klientom przewidywalność handlową. JUNA, która właśnie rozpoczęła działalność wraz z pierwszym pionierskim klientem, napędza elektryfikację logistyki drogowej, zaspokajając rosnące zapotrzebowanie na transport niskoemisyjny.
Scania CV AB i sennder Technologies GmbH, wiodący cyfrowy spedytor drogowy, ogłosiły utworzenie JUNA, spółki joint venture, która ma wyznaczać kierunki w zakresie rozwiązań elektrycznych w logistyce transportu drogowego w całej Europie. Celem tej spółki, która niedawno rozpoczęła działalność w Niemczech, jest przyspieszenie wprowadzenia elektrycznych ciężarówek w celu przyspieszenia przejścia w kierunku zrównoważonej branży logistycznej, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem ACEA/PIC, że „do 2040 r. wszystkie nowe sprzedawane pojazdy użytkowe muszą być wolne od paliw kopalnych”.
JUNA to nowo utworzona niemiecka firma (GmbH) z siedzibą w Berlinie, wprowadzająca innowacyjny model płatności za użytkowanie – rozwiązanie typu pay-per-use dla pojazdów elektrycznych. Skutecznie ułatwi przyjęcie na dużą skalę elektrycznych ciężarówek, które są od dwóch do trzech razy droższe od odpowiedników z silnikiem Diesla. Oferując dostęp do gwarantowanych ładunków na platformie cyfrowej Sennder, JUNA usuwa przeszkody w adopcji elektrycznych ciężarówek dla swoich klientów. Obejmuje to wyzwania finansowe związane z wysokimi kosztami początkowymi, wartością końcową i ryzykiem technologicznym oraz zabezpiecza firmom transportowym przewidywalność handlową dzięki gwarantowanym dochodom. Łącząc elektryczne ciężarówki Scania i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi z zaawansowaną technologią Sennder do łączenia małych i średnich przewoźników z renomowanymi spedytorami, JUNA wykorzystuje siłę obu firm, aby przyspieszyć dekarbonizację europejskiej logistyki drogowego transportu towarowego.
Innowacyjny model oferuje pełny pakiet obejmujący pojazdy elektryczne, naprawy, konserwację, ubezpieczenia, usługi cyfrowe i analityczne. Oprócz opłat opartych na użytkowaniu i gwarantowanego wykorzystania, poprzez analizę danych, JUNA optymalizuje strategie elektryfikacji i symuluje trasy pod kątem przydatności pojazdów elektrycznych. Usuwając ryzyko związane z przyjęciem elektrycznych ciężarówek i usprawniając operacje, odegra kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i wspieraniu przejścia na transport niskoemisyjny.
Niedawno z sukcesem uruchomiono projekt pilotażowy. Pierwszy klient korzysta z elektrycznej ciężarówki dostarczonej przez JUNA, zasilanej energią odnawialną i obsługującej do dziesięciu kursów tygodniowo, podobnie jak jej poprzednik z silnikiem Diesla. Ciężarówka pracuje dla znanego spedytora FMCG w regionie Stuttgartu. Biorąc pod uwagę potencjał osiągnięcia rocznej redukcji emisji równoważnika CO2 o 93 tony w przypadku samej pierwszej ciężarówki, w 2024 roku zakres pilotażu zostanie rozszerzony o trasy dalekobieżne. Projekt opiera się na istniejącej publicznej infrastrukturze ładowania oraz przy koszcie kilometra porównywalnym z obecnymi opłatami za olej napędowy.
David Nothacker, dyrektor generalny sennder, mówi „To kluczowy moment dla naszej branży i cieszymy się, że możemy współpracować ze Scanią w celu stworzenia spółki joint venture, która będzie napędzać powszechne przyjęcie e-ciężarówek. Biorąc pod uwagę, że e-ciężarówki kosztują dwa do trzech razy więcej niż ciężarówki z silnikiem Diesla i że 70 procent wszystkich ciężarówek w Europie należy do małych przewoźników posiadających mniej niż 10 ciężarówek, połączenie oferty JUNA w zakresie płatności za użycie i wykorzystania zdolności spedytorów skutecznie usunie bariery we wprowadzaniu elektrycznych ciężarówek do europejskiego transportu drogowego”. Gustaf Sundell, dyrektor ds. przedsięwzięć i nowego biznesu w Scanii, ocenił zaś „JUNA to wynik współpracy dwóch firm posiadających uzupełniającą się wiedzę specjalistyczną w obszarach pojazdów elektrycznych i logistyki cyfrowej, co przyspieszy przejście na zelektryfikowany transport ciężki. Scania poszukuje nowych rozwiązań, aby znaleźć sposoby na tworzenie wartości dla naszych klientów teraz i w przyszłości. Jesteśmy dumni, że ten projekt z udziałem firmy Sennder ożywa. Wierzymy, że odegra to ważną rolę w przejściu na zrównoważony system transportu”.
Obie strony podpisały umowę joint venture w maju tego roku i uzyskały niezbędną zgodę odpowiednich organów ds. konkurencji.
O Sennderze
Sender Technologies GmbH, wiodący cyfrowy spedytor drogowy w Europie, oferuje spedytorom dostęp do połączonej floty tysięcy ciężarówek. W tradycyjnej branży sennder działa szybko i stawia na cyfryzację oraz automatyzację wszystkich procesów w drogowym transporcie towarowym. Wdraża w całej Europie ponad 40 000 ciężarówek, ma dostęp do ponad 120 000 pojazdów i zatrudnia ponad 1000 osób. Wykorzystując swoją zastrzeżoną technologię, buduje ekosystem, który wprowadza branżę w XXI wiek z nowym stopniem przejrzystości, wydajności i elastyczności. Jest wspierany przez kilku wiodących inwestorów w Europie, w tym Baillie Gifford, Accel, Lakestar, HV Capital, Project A, Scania Growth Capital i Poste Italiane. Ponadto połączył siły z liderami branży, Scanią i Siemensem, aby zapewnić innowacyjność i najnowocześniejszą ofertę.
O JUNIE
JUNA to spółka joint venture pomiędzy Scania CV AB i sennder Technologies GmbH, która koncentruje się na rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie elektrycznej logistyki drogowej w Europie. Założona w 2023 roku w Berlinie firma wprowadza rozwiązania dla ciężarówek elektrycznych poprzez unikatowy model pay-per-use, który umożliwia dostęp do elektrycznych ciężarówek i gwarantowane wolumeny przewozów poprzez przyznanie preferencyjnego dostępu do ładunków na platformie cyfrowej Sennder. W ten sposób JUNA skutecznie usuwa główne bariery we wprowadzaniu elektrycznych ciężarówek dla przewoźników, aby przyspieszyć dekarbonizację europejskiej logistyki drogowej.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent