19 kwietnia 2023 roku Scania i Northvolt zaprezentowały wspólnie opracowane ogniwo akumulatorowe do ciężkich pojazdów elektrycznych. W testach walidacyjnych ogniwo litowo-jonowe wykazało wyjątkową żywotność, dzięki czemu jest w stanie zasilać ciężarówki przez 1,5 miliona kilometrów, co odpowiada całemu okresowi eksploatacji tych aut. Ponieważ też to ogniwo zostało wyprodukowane w północnej Szwecji na bazie energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych, jego ślad węglowy wynosi około jednej trzeciej porównawczego odniesienia branżowego.

W 2017 roku Scania i Northvolt, połączyli siły, aby opracować i wprowadzić na rynek wiodące na świecie ogniwa akumulatorowe do ciężkich pojazdów użytkowych. Teraz partnerstwo i ścisła współpraca przyniosły owoce, gdyż ogniwo jest wytwarzane w gigafabryce Northvolt Ett w północnej Szwecji. Ponadto jeszcze w tym roku Scania zainauguruje nową fabrykę akumulatorów w Södertälje także w Szwecji, w której ogniwa akumulatorów będą montowane w zestawy akumulatorów na potrzeby rozpoczęcia produkcji ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej z napędem elektrycznym.

Wymóg premium został spełniony, a nawet przekroczony
Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt, komentuje „Na początku tego partnerstwa Northvolt i Scania uzgodniły ambitny harmonogram opracowania wysokowydajnego ogniwa akumulatorowego, które umożliwiłoby ich plany elektryfikacji transportu ciężkiego. Przejście przez szeroko zakrojone fazy rozwoju i walidacji, a teraz dostarczanie ogniw z Northvolt Ett, które przekraczają nasze początkowe oczekiwania pod względem wydajności, stanowi ogromne osiągnięcie dla wszystkich zaangażowanych”. Dyrektor generalny Scanii, Christian Levin, dodał zaś „Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy na drodze do zrównoważonego systemu transportowego. Przyszłość transportu ciężkiego jest elektryczna, a aby umożliwić zmianę i nadal spełniać obietnicę naszej marki wobec klientów, aby być premium, do swoich elektrycznych samochodów ciężarowych Scania potrzebuje ogniw akumulatorowych o najwyższej wydajności.
Rozpoczynając prace nad ogniwami akumulatorowymi, postawiliśmy sobie za cel wysoką wydajność, niskie koszty eksploatacji i długą żywotność. Zdecydowaliśmy się na wymaganie, aby ogniwo zapewniało żywotność 1,5 miliona kilometrów dla ciężkiego pojazdu Scanii. Testy pokazują, że ten wymóg można nie tylko spełnić, ale też przekroczyć”,
Niski ślad węglowy 
W ramach zaangażowania firmy w dostarczanie zrównoważonych ogniw, Northvolt Ett jest zasilany energią elektryczną w 100% wolną od paliw kopalnych, wytwarzaną przez energię wodną i wiatrową. Ze względu na energię wolną od paliw kopalnych i integrację dodatkowych funkcji zrównoważonej produkcji w Northvolt Ett, szacowany ślad węglowy ogniwa przy pełnej produkcji seryjnej wynosi około jednej trzeciej tego, co porównawcze ogniwo referencyjne w branży (ogniwo litowo-jonowe IVL 2019 NMC 111 )*. Christian Levin wskazuje „Misja Northvolt, polegająca na budowaniu najbardziej ekologicznych akumulatorów na świecie, idealnie pasuje do celu Scanii, jakim jest dążenie do przejścia na zrównoważony transport. Naprawdę nie mogę się doczekać, aby złożyć ostatnie elementy układanki przed startem pojazdów elektrycznych klasy premium jeszcze w tym roku”.

Specyfikacje ogniw 

• Format ogniw: pryzmatyczny
• Pojemność: 157 Ah
• Napięcie znamionowe: 3,6 V
• Żywotność: 1,5 miliona kilometrów w transporcie towarowym o dużej ładowności

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent