Po wielu latach skupiania się na autach osobowych, w tym roku ocena bezpieczeństwa Euro NCAP po raz pierwszy obejmowała testy ciężarówek. Matthew Avery, dyrektor ds. rozwoju strategicznego Euro NCAP, pomaga w ocenie ciężarówek Scanii.
W swoich ocenach bezpieczeństwa Euro NCAP przyznało kabinie Scania serii G cztery gwiazdki i nagrodę City Safety Award za zapewnianą kierowcom widoczność innych użytkowników dróg w środowisku miejskim; kabina serii R otrzymała trzy gwiazdki. Ale co oznaczają te oceny?
Po pierwsze, ważny fragment kontekstu. Matthew Avery jasno stwierdza, że Scania, podobnie jak niektórzy inni producenci ciężarówek, już znacznie przekracza minimalne standardy bezpieczeństwa. Mówi „Należy pamiętać, że obecne, drugie wydanie Europejskiego Ogólnego Rozporządzenia Bezpieczeństwa (GSR2) jest najniższym wspólnym mianownikiem bezpieczeństwa, aby uwzględnić wszystkich producentów. Gdybyśmy testowali czysty samochód, ciężarówkę lub vana GSR2, otrzymałby zero gwiazdek. Nie przyznajemy nagród pojazdom, które spełniają jedynie minimalne przepisy bezpieczeństwa. Każda gwiazdka oznacza producenta wykraczającego poza wymagania. Świętujemy fakt, że udostępniają użytkownikom końcowym technologię, która może uratować im życie”.
Oceny Scanii
Seria G:

W ocenie Euro NCAP ta ciężarówka jest „bezpiecznym wyborem” i „solidnym wykonawcą z wyważonym podejściem do bezpiecznej jazdy i unikania kolizji”. Podstawowe parametry widzenia i niższa wysokość montażu kabiny zostały uznane za plusy, podczas gdy jej wydajność w zakresie unikania kolizji w większości obszarów została uznana za dobrą. Pochwalono również dobrą widoczność z kabiny serii G oraz autonomiczne systemy hamowania awaryjnego i unikania zderzenia z narażonymi na niebezpieczeństwo użytkownikami dróg (AEB VRU), które w szczególności zwracają uwagę na narażonych na niebezpieczeństwo użytkowników dróg, takich jak piesi i rowerzyści, i reagują na nie. Te aspekty zapewniły serii G nagrodę Euro NCAP City Safety Award.
Bezpieczna jazda: 71%
Unikanie zderzeń: 62%
Bezpieczeństwo po zderzeniu: 80%
Seria R:
Podobnie jak seria G, trzygwiazdkowa ocena przyznana kabinie serii R podkreśliła „zrównoważone podejście pojazdu do bezpiecznej jazdy i unikania kolizji”. Seria R została uznana za dobry wybór do jazdy po autostradzie. Do jej zalet należą głębokie okna z niską linią pasa poprawiającą widoczność kierowcy oraz system wspomagania uwagi. System AEB pochwalono za zdolność unikania innych pojazdów-zderzeń, szczególnie czołowych, a dostępność systemu wspomagania pasa ruchu była kolejnym plusem.
Bezpieczna jazda: 64%
Unikanie zderzeń: 62%
Bezpieczeństwo po zderzeniu: 80%
Początkowe wąskie kategorie testów zostaną rozszerzone

Początkowy nacisk testów bezpieczeństwa ciężarówek Euro NCAP ograniczał się do zestawów, a nie do podwozi, powszechnie używanych w Skandynawii. Matthew Avery uważa, że „podwozie” jest najpopularniejszym typem w Europie, ale kwestie zasobów i kosztów również odegrały rolę.
Wyjaśnia „Testowanie każdej ciężarówki zajmuje nam około pięciu tygodni, a mamy tylko określoną liczbę członków. Zdecydowana większość tych ciężarówek została sponsorowana przez członków, a przetestowanie każdej ciężarówki kosztuje ponad 100 000 euro. Ale zachęcamy producentów do sponsorowania pojazdów i planujemy rozszerzać kategorie co sześć miesięcy”.
Podobnie mówi, że brak testów zderzeniowych w ocenie wynika z długiego czasu realizacji wymaganych zmian konstrukcyjnych kabin i podwozi. Euro NCAP wyznaczyło sobie cel wprowadzenia tego elementu do 2030 roku, chociaż Scania należy do tych, którzy naciskają na wcześniejsze wprowadzenie testów zderzeniowych, co według Avery’ego stanowi zdecydowanie przedmiot dyskusji. Tegoroczny test koncentrował się bardziej na czujnikach, które według niego są powszechne w branży i stosunkowo łatwe do aktualizacji i ulepszenia przez producentów.
Pochwały dla wyników Scanii
Ostatecznie Matthew Avery ma nadzieję, że ta nowa kategoria będzie katalizatorem bezpieczeństwa w branży ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej i że Scania będzie kontynuować swoje dotychczasowe zaangażowanie w tej materii. „Chcę powiedzieć Scanii: dobra robota! Oferujecie jedną z dwóch czterogwiazdkowych ciężarówek i jedyną z naszą oceną City Safe. Nie sądzę, aby pięciogwiazdkowa ocena była nieosiągalna, gdyż wiele podstawowych elementów, takich jak dobra widoczność i odpowiednie czujniki, jest już dostępnych, co ułatwia budowę od podstaw. Euro NCAP oczekuje, że dzięki pięciogwiazdkowemu pojazdowi w bardzo niedalekiej przyszłości Scania zaoferuje jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa”.

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent