Scania produkuje nową generację pojazdów w pełni elektrycznych, znanych również jako BEV (pojazdy elektryczne z akumulatorem): są to elektryczne ciężarówki o mocy, zasięgu i pojemności ładowania umożliwiające bezproblemowe wykonywanie codziennych zadań podczas różnych prac związanych z transportem miejskim i regionalnym. Wprowadzono także istotne aktualizacje rozwiązań miejskich pojazdów elektrycznych: pojawiły się nowe podwozie przystosowane do pojazdów elektrycznych, nowe akumulatory oraz zoptymalizowane systemy wspomagania. Poza tym wszystkie ciężarówki zostaną wyposażone w ekologiczne ogniwa akumulatorowe dostarczane przez firmę Northvolt oraz w pakiety produkowane w zakładzie montażu inteligentnych akumulatorów Scania w Södertälje. Do tego Scania Payment Access umożliwia wygodne ładowanie w drodze w 12 krajach, z przewidywalnymi cenami, minimalną administracją oraz rosnącą siecią lokalizacji przyjaznych dla ciężarówek. Scania ma bowiem szeroką ofertę obejmującą wszystko, od rozwiązań w zakresie ładowania, finansowania i R&M po sprzedaż konsultacyjną, a wszystko to w połączeniu z najwyższej jakości usługami cyfrowymi
W czerwcu 2022 roku Scania po raz pierwszy zaprezentowała kolejny poziom regionalnych ciężarówek z napędem akumulatorowym o zerowej emisji i zgromadziła solidny portfel zamówień. W Södertälje w Szwecji rozpocznie się teraz produkcja samochodów z kabinami R i S i z silnikami o mocy 400 lub 450 kW, wystarczającej do szerokiej gamy zastosowań pojazdów. Dzięki zmodernizowanym miejskim wariantom elektrycznym zasilanym akumulatorowo, obejmującym nowe ekologiczne zestawy akumulatorów i podwozia specjalnie przystosowane do wersji elektrycznych, oraz usługom takim jak Scania Charge Access, oferta firmy osiągnęła teraz poziom dojrzałości, co czyni ją atrakcyjną i odpowiednią dla szerokiego spektrum klientów, niezależnie od wykonywanych przez nich zadań transportowych. Fredrik Allard, starszy wiceprezes i dyrektor ds. e-mobilności w Scani, wskazuje „Obsługa pojazdów ciężarowych o zerowej emisji nie jest już przywilejem nielicznych wybranych. Obecnie oferta Scanii obejmuje szeroki zakres zastosowań i wymagań klientów, oferując jednocześnie usługi, które dla wielu obniżają próg transformacji w kierunku transportu wolnego od paliw kopalnych”. Kolejny poziom regionalnych elektrycznych ciężarówek akumulatorowych Scania robi wrażenie: masa całkowita zestawu może wynosić do 64000 kg, zasięg do 390 km, moc ładowania do 375 kW, a najwyższe poziomy mocy – 400 lub 450 kW (około 610 KM) – są znacznie wyższe niż te, w które wyposażono większość konwencjonalnych ciężarówek poruszających się po drogach. Allard dodaje „Oprócz przewozów długodystansowych niewielu nabywców nie jest obecnie w stanie znaleźć tego, czego potrzebują z operacyjnego punktu widzenia. Oczywiście, nadal istnieją pewne zastosowania, które w najbliższej przyszłości będą mniej podatne na przejście na napęd elektryczny, ale wielu nabywców będzie zdumionych, gdy uświadomią sobie, do czego te ciężarówki są zdolne i ich wydajność w połączeniu z naszymi usługami cyfrowymi”.

Najnowsze elektryczne ciężarówki Scania są proponowane zarówno jako podwozia, jak i ciągniki. Dostępne są kabiny serii R i S. Zasięg będzie, jak zawsze, zależał od masy, eksploatacji, pogody, stylu jazdy itd., ale przy 27-tonowej wywrotce miejskiej z sześcioma akumulatorami pomiędzy każdym ładowaniem można się spodziewać przejechania do 350 km. Godzina ładowania zwiększy wówczas zasięg o 270 km. Aby osiągnąć rozsądny czas ładowania, nie potrzeba najwyższych dostępnych punktów ładowania o mocy 350 kW: w ciągu godziny w przypadku ciężarówki zużywającej 1,3 kWh/km ładowarka o mocy 130 kW zwiększy zasięg o 100 km. Allard wskazuje „Trochę utknęliśmy przy koncepcji ciągłego napełniania od 10% do 100%, tak jak w przypadku oleju napędowego. W przypadku pojazdów zasilanych akumulatorowo należy raczej nastawić się na ładowanie wymaganego zasięgu: jeśli masz 120 km do dotarcia do stacji ładowania w domu, nie ma potrzeby ładowania więcej niż ten dystans z niewielkim dodatkowym marginesem”.

Zaktualizowane rozwiązania miejskie i nowe maszyny elektryczne
Pierwsze elektryczne ciężarówki Scanii z akumulatorem są dostępne na rynku od 2021 roku i zapoczątkowały przejście na transport bez paliw kopalnych, głównie w zastosowaniach miejskich. Koncern poszerza obecnie swoją ofertę o zastosowania takie jak wersje dystrybucyjne i lekkie wywrotki. Dodanie podwozia przystosowanego do zasilania elektrycznego, akumulatorów firmy Northvolt i nowych systemów pomocniczych, które zwiększą funkcjonalność i zmniejszą złożoność, otwierają nowe możliwości.

Równolegle Scania wprowadza gamę nowych maszyn elektrycznych, rodzinę EM C1-4, o aż pięciu różnych poziomach mocy. Oczekuje się, że EM C1-4 będzie sprzedawany w znacznych, wręcz relatywnie masowych ilościach, ze względu na swoją elastyczność i pięć różnych poziomów mocy wyjściowej. Allard wskazuje „Dzięki temu dodatkowi dajemy możliwość dostosowania pojazdów akumulatorowo-elektrycznych na podstawie ich rzeczywistego działania. W następstwie pięciu różnych poziomów mocy i czterech biegów ta maszyna elektryczna cechuje się wszechstronnością. Mając to na uwadze, możemy poprowadzić każdego klienta do właściwej konfiguracji pod względem liczby akumulatorów i naszych usług, aby naprawdę odpowiadała to jego potrzebom”.

Akumulatory, które robią różnicę
Scania wykorzystuje ogniwa szwedzkiego producenta Northvolt, które są w stanie dostarczyć ciężarówkom energię na przejechanie 1,5 miliona kilometrów. Ich ślad węglowy stanowi około jednej trzeciej porównywalnego odniesienia branżowego. Poza tym jedną z głównych zalet akumulatorów Scania pozostaje ich charakterystyka ładowania. W przeciwieństwie do wielu innych akumulatorów, akumulatory te da się ładować wielokrotnie do 100% okna SOC bez wpływu na ich żywotność. Mają też prostą krzywą ładowania, co oznacza, że z tą samą prędkością ładują się, gdy są prawie pełne, i gdy są prawie puste. Prosta krzywa ładowania zapewnia przewidywalny czas ładowania, a długa żywotność baterii przekłada się na niski całkowity koszt posiadania.

Scania osiągnęła te rzadkie właściwości, upewniając się, że akumulatory zawsze mają odpowiednią temperaturę. Razem z Northvolt dostosowała więc technologię akumulatorów do ciężkich pojazdów z akumulatorami o dużej pojemności w porównaniu z ważnym tzw. współczynnikiem C (prądem, którym akumulator jest ładowany i rozładowywany). Allars ocenia „Wierzymy, że kłopoty z ładowaniem staną się mniej problematyczne, gdy ludzie dowiedzą się więcej o tym, jak akumulatory działają w rzeczywistości. Kiedy analizujemy wzorce operacyjne, często staje się oczywiste, że zdecydowana większość ma cały potrzebny zakres, z pewnym marginesem. Podczas pracy na obszarach miejskich wywrotki i inne rodzaje pojazdów o typowym podwoziu często pokonują dziennie mniej niż 200 kilometrów. Jeśli ładują w swojej macierzystej bazie i dołączą do Scania Charge Access jako wsparcia, zasięg nie będzie dla nich problemem”.

Przejście na transport zrównoważony i wolny od paliw kopalnych oraz zerową emisję gazów cieplarnianych to ciągły proces, w którym ważną rolę odgrywają liderzy myśli, tacy jak Scania. Wierzy ona, że nadchodzi radykalna zmiana, przede wszystkim w Europie i USA. Jest to spowodowane połączeniem wymagań klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, zaostrzonymi przepisami oraz faktem, że oczekuje się, że elektryczne ciężarówki zapewnią parytet kosztów – lub lepszy – w porównaniu z ciężarówkami z silnikiem Diesla. Allard podkreśla „Zainteresowanie rozwiązaniami akumulatorowo-elektrycznymi jest niezmierzone; potencjalni klienci są wszędzie. To, że niektórzy zachowują ostrożność i ograniczają się do zamówienia kilku ciężarówek do swojej floty, jest w pełni zrozumiałe, gdyż chcą najpierw zebrać doświadczenie. Jednak dzięki naszemu rosnącemu portfolio i rozwijającej się infrastrukturze cel Scanii, jakim jest sprzedaż do 2030 roku 50% elektrycznych ciężarówek w stosunku do naszego całkowitego wolumenu w Europie, z pewnością znajduje się w zasięgu ręki”.

Scania Charge Access – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Na początku tego roku zaprezentowano usługę Scania Charge Access, która jest już dostępna dla firm. Scania oferuje w niej bezproblemowy dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci ładowania w 12 krajach, a punkty ładowania są uszeregowane według stopnia ich przydatności dla ciężarówek.

Niezależnie od tego, kto obsługuje punkty ładowania w sieci, klient otrzyma tylko jedną skonsolidowaną fakturę od Scanii. Usługa ta jest dostępna bez żadnych opłat rejestracyjnych ani miesięcznych; klient płaci przewidywalną cenę tylko wtedy, gdy korzysta z usługi. Posiadanie co najmniej jednej Scanii dowolnego rodzaju jest tak naprawdę jedynym warunkiem dołączenia do programu Scania Charge Access. Magnus Höglund, dyrektor ds. rozwiązań w zakresie ładowania w Scanii, ocenia .„Jesteśmy pionierami skonsolidowanych usług dla pojazdów ciężkich w Europie. Jest przeznaczona przede wszystkim do ładowania na trasie. Naszą misją jest umożliwienie i uproszczenie prawdziwej elektryfikacji poprzez wyeliminowanie z równania wszystkiego, od obaw związanych z zasięgiem po skargi administracyjne i oferowanie punktów ładowania przystosowanych do samochodów ciężarowych. Ręcznie oceniamy i klasyfikujemy wszystkie istniejące punkty ładowania, zarówno te dla pojazdów ciężkich, jak i te dla aut osobowych. Pomaga nam to identyfikować te, które są korzystne dla naszych klientów, dopóki nie powstanie znaczna liczba i rozbudowana sieć dedykowana wyłącznie pojazdom ciężkim”. Przy czym, chociaż faktyczna sieć dla ciężarówek i autobusów jest początkowo ograniczona, Höglund przewiduje jej szybki rozwój „Będzie stale rozwijana w 2024 roku i później, gdy operatorzy ładowania, tacy jak Milence i inni, będą na bieżąco. Korzystając z aplikacji Scania Driver App lub My Scania, punkty ładowania sklasyfikowane przez nas jako gotowe do obsługi pojazdów ciężarowych oraz ich dostępność będą mogły być odfiltrowane. Stale dodajemy do usługi zarówno nowe funkcjonalności, jak i kolejnych operatorów pobierających opłaty”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent