Scania, które poradzą sobie w trudnych warunkach na placu budowy, mogą mieć postać ciężarówek akumulatorowo-elektrycznych (BEV) i hybrydowo-elektrycznych ((P)HEV).
X
EV bezemisyjny
Coraz częściej w przetargach pojawiają się wymagania dotyczące redukcji emisji CO 2 na placu budowy lub w projekcie. Wymagania te mogą oznaczać całkowicie bezemisyjne rozmieszczenie sprzętu (logistyki) na placu budowy. Ponadto w wielu centrach miast w 2025 roku w ramach Zeroemisyjnej Logistyki Miejskiej uruchomione zostaną strefy ekologiczne. Często oznacza to, że na plac budowy można wjechać tylko ciężarówkami elektrycznymi. Dlatego Scania oferuje pełną gamę pojazdów elektrycznych. Podwozia mają konstrukcję modułową, co pozwala na dużą elastyczność. e-PTO może służyć do napędzania dodatkowego wyposażenia bez emisji spalin. Ponadto wielu producentów nadwozi zostało przeszkolonych przez Scanię w zakresie pracy z e-ciężarówką.
Ciekawą propozycją dla budownictwa może być zatem model XEV. Opiera się na specjalizowanej i specjalistycznej gamie XT, ale jego układ napędowy został zelektryfikowany. Typoszereg 
XT można wybrać dla wszystkich wersji kabin oraz ogółu silników i został przygotowana do wykonywania najcięższych zadań. Jej podstawę stanowi niezwykle solidny zderzak, wystający na 150 mm z przodu kabiny. Nadaje on więc pojazdowi charakterystyczny wygląd, który emanuje zarówno siłą, jak i solidnością. Ponadto użytkownicy XT mogą wybierać spośród różnych wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych, przyczyniających się do większej produktywności.

  Tekst: Jarosław Brach 

  Zdjęcia: Producent