Scania Sweden dostarczy Falkenklev Logistik sprzęt do ładowania dla trzech nowych stacji ładowania pojazdów ciężkich w Hörby, Höör i Perstorp. Oprócz ładowania własnych pojazdów tej firmy przewozowej, obiekty te będą dostępne dla zewnętrznych samochodów osobowych i ciężarowych.

Falkenklev Logistik, prowadzący ładowanie pod marką RIFIL, planuje w Perstorp otwarcie własnego parku fotowoltaicznego o mocy 1,5 MW, aby zaopatrywać stacje ładowania w energię wolną od paliw kopalnych. Åkeriet ma już publiczną stację ładowania w sąsiedztwie swojej bazy w Malmö. Dyrektor generalny Victor Falkenklev mówi „Kiedy zaczęliśmy planować park fotowoltaiczny, dyskutowaliśmy, co zrobimy z energią elektryczną i zdecydowaliśmy, że wykorzystamy ją do ładowania ciężarówek. Teraz mieliśmy trudny orzech do zgryzienia, nauczyliśmy się więcej i dlatego inwestujemy w więcej stacji ładowania”.

Stacja RIFIL w Malmö ma 22 ładowarki, a każda z nich jest budowana w trzech dodatkowych lokalizacjach. Na każdej stacji istnieją również dotychczasowe lub nowe możliwości zakupu w trakcie ładowania żywności i napojów. Victor Falkenklev dodaje „Chociaż do ładowania własnych pojazdów korzystamy głównie ze stacji w Malmö, wierzymy, że trzy nowe stacje pozyskają dużą część klientów zewnętrznych. Ponadto dodaliśmy trochę więcej na przyszłe potrzeby. W nadchodzących latach widzimy też dalsze możliwości budowy większej liczby obiektów RIFIL w Skanii”.

Każda ładowarka CCS2 na nowych stacjach będzie oferować 350 kW dla rosnącej liczby elektrycznych ciężarówek miejskich oraz nadchodzących elektrycznych ciężarówek do transportu regionalnego. Scania Sweden dostarczy sprzęt firmy Kempower do nowych stacji ładowania w Hörby, Höör i Perstorp. Håkan Roupé ze Scania Syd ocenia „Dzięki tej współpracy Skåne zyskuje wydajną sieć do ładowania elektrycznych ciężarówek, co ułatwi przejście na transport bez paliw kopalnych. Otwiera nowe przewozy o większym zasięgu i tym samym staje się dobrą opcją dla większej liczby osób”

Falkenklev Logistik zakłada nową stację ładowania w Perstorp przy wsparciu Agencji Energii oraz stacje w Hörby i Höör przy wsparciu Klimatklivet od 2022 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent