Scania demonstruje dostawy towarów na ostatniej mili za pomocą robotów
Badania pokazują, że kierowcy ciężarówek spędzają sporo czasu poza swoimi pojazdami, ładując i rozładowując towary. Scania we współpracy z partnerami bada zatem potencjał wykorzystania robotów do rozładunku towarów w punkcie dostawy.
Ten projekt prowadzony przez Scanię jest jednym z kilku w ramach inicjatywy badawczej HITS – Zrównoważony i Zintegrowany System Transportu Miejskiego (Sustainable and Integrated Urban Transport System) – mającej na celu opracowanie wydajnych rozwiązań transportowych dla czystszych i bezpieczniejszych miast. Obejmuje ona właścicieli nieruchomości, gminy, przedsiębiorstwa inżynieryjne i logistyczne oraz instytucje badawcze.
Szwedzka firma Dyno Robotics opracowuje prototyp robota Carrie, aby zademonstrować, w jaki sposób klatka towarowa może być automatycznie rozładowywana z ciężarówek na stanowiskach załadunkowych, a następnie przemieszczana przez labirynt wewnętrznych korytarzy oraz za pomocą wind do dostawy do miejsca docelowego. Klatka jest wyposażona w znacznik RFID, dzięki czemu robot identyfikuje właściwą klatkę i odbiorcę.
Rozładunek towarów za pomocą robota
Wybranym miejscem demonstracji jest sztokholmskie Westfield Mall of Scandinavia, jedno z największych centrów handlowych w krajach nordyckich, w którym znajduje się ponad 200 sklepów i restauracji. Po przybyciu na rampę załadunkową elektryczną ciężarówką dystrybucyjną Scania firmy Havi, Carrie kieruje się z kontenera na dok. Po wcześniejszym zaprogramowaniu wyrusza w jazdę przez szereg zakrętów na drodze do wejścia do sklepu odzieżowego. Poruszając się autonomicznie z prędkością pół metra na sekundę, robot sprawnie manewruje wewnętrznymi korytarzami, ale musi też pokonać kilka pięter.
Jak dotąd robot może obsługiwać tylko klatki, pod którymi Carrie może się ciasno zmieścić. Samo zamontowanie wszystkich elementów sprzętowych w tym kompaktowym prototypie klatek było wyczynem inżynieryjnym – standardowe palety mają bowiem mniejszy prześwit i wymagałyby jeszcze cieńszego sprzętu. Inżynier sprzętu Tobiaz Pettersson z Dyno Robotics wwskazuje „Należy pamiętać, że to prototyp i że najprawdopodobniej potrzebowalibyśmy więcej miejsca na mechanizm podnoszący, aby zwiększyć ładowność. Byłoby to możliwe przy mniejszych bateriach i bardziej kompaktowych silnikach ze skrzyniami biegów”.
Autonomiczne ciężarówki będą wymagały nowych procesów dostaw
Scania przewiduje przyszłość, w której ciężarówki mogłyby być dostarczane razem z robotami.
Elisabeth Hörnfeldt, kierownik ds. innowacji i projektów w biurze ds. innowacji w Scanii, wyjaśnia „Wyobrażamy sobie przyszłość wykraczającą poza rok 2030. Do tego czasu moglibyśmy mieć autonomiczne ciężarówki bez kierowców, które będą wymagały nowych procesów dostaw. Dla nas jest to kwestia zbadania przyszłego potencjału i opłacalnych możliwości biznesowych”.
Projekt badawczy HITS 2024:
HITS (Sustainable and Integrated Urban Transport System) to inicjatywa kooperacyjna obejmująca wiele różnych branż, ukierunkowana na opracowanie wydajnych rozwiązań transportowych oraz stworzenie czystszych i bezpieczniejszych miast. Uczestnikami projektu są właściciele nieruchomości, władze miejskie, gminy, firmy inżynieryjne i logistyczne oraz instytucje badawcze. Projekt jest prowadzony przez Scanię, koordynowany przez CLOSER i finansowany przez VINNOVA
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent