Zestaw osi 8×2/*6 został zarezerwowany na specjalne zamówienia (zamówienia S) w Scanii. Teraz to połączenie z dużym przyrostem masy użytecznej stało się konfiguracją standardową.
Duży przyrost ładowności
Scania może teraz zaoferować rozwiązanie czteroosiowe, w którym dwie z trzech tylnych osi są sterowane i podnoszone. Przód tylnego tridemu stanowi pchana oś kierowany, natomiast tył stanowi to oś skrętną przeciwbieżnie. Daje to do 795 kilogramów więcej ładowności.
Coraz więcej ciężarówek Scanii jest bowiem dostarczanych z platformą hakową. Tradycyjnie większość pojazdów czteroosiowych była dostarczana z tridemem składającym się z napędowego tandemu oraz skrętnej i podnoszonej osi tylnej . Do tej pory tridem był preferowanym rozwiązaniem dla wielu właścicieli samochodów. Kwestia dotyczyła dostępności, wartości z drugiej ręki i cenę.
W czasach coraz większego nacisku na ładowność i mniejsze marże Scania może teraz zaoferować nowe, znacznie lżejsze rozwiązanie. Wcześniej też można było uzyskać taki sam zestaw osi, ale wtedy było to zamówienie specjalne, co skutkowało wyższą ceną dla klienta. Rozwiązanie jest teraz częścią standardowego asortymentu fabryki.
Duży zysk
Przyrost ładowności w wyniku przejścia z dwóch osi napędowych na jedną jest ogromny. Na identycznym podwoziu z tą samą ramą i osią różnica masy pomiędzy tradycyjnym tridemem a kombinacją osi 8×2/*6 wynosi aż 795 kilogramów. Możliwe jest również uzyskanie tego rozwiązania z redukcją piastach kół, bez wpływu na masę własną. – Dla klientów, którzy jeżdżą za rzeczywisty ładunek, to rozwiązanie może mieć duże znaczenie. To wiele znaczy w sferze zwiększania przychodów.
Wiele obszarów zastosowania
Najbardziej popularne zastosowanie „nowej” kombinacji osi dotyczy odmian z hakowym systemem załadunkowym. Niemniej istnieje wiele innych typów pojazdów także mogących na tym skorzystać. Niezależnie od tego, czy są to wersje dostawcze przeznaczone do stosowania w zespołach o długości 24 metrów, czy też samochody ze specjalistycznymi zabudowami i dużą masą własną. Oprócz większej ładowności kombinacja 8×2/*6 (gdzie cyfra sześć oznacza liczbę osi kierowanych) będzie w stanie zapewnić zarówno niższe zużycie oleju napędowego, jak i mniejsze zużycie opon. To połączenie może być też wyposażone w elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy, dzięki któremu manewrowanie staje się dziecinnie proste.
Klientom, którzy chcą większej ładowności i poruszają się głównie po drogach, rozwiązanie to może zatem zapewnić kilka istotnych korzyści.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent