Po raz pierwszy Daimler Truck łączy napęd akumulatorowo-elektryczny i jazdę autonomiczną w jednym technologicznym nośniku – autonomicznym typie Freightliner eCascadia. Ciężarówka ta bazuje na północnoamerykańskim modelu produkcyjnym Freightliner eCascadia i jest wyposażona w oprogramowanie do jazdy autonomicznej firmy Torc Robotics oraz w najnowocześniejsze czujniki i technologię komputerową. W ten sposób koncern pokazuje, że autonomiczna jazda ma zasadniczo charakter modułowy, skalowalny i może być wykorzystywana w różnych zastosowaniach ciężarówek, niezależnie od technologii napędu. Celem jest zaproponowanie klientom odpowiedniej oferty odpowiadającej ich specyficznym wymaganiom i założeniom transportowym poprzez w przyszłości szerszą gamę pojazdów do jazdy autonomicznej.

Daimler Truck ma jasny cel polegający na przyspieszeniu transformacji w kierunku zrównoważonego transportu i stawienia czoła wyzwaniom jutra. Firma realizuje wizję bezemisyjnej jazdy i zwiększonego bezpieczeństwa na drogach. Teraz po raz pierwszy łączy dwie przyszłościowe i obiecujące technologie, aby wdrożyć tę wizję – napęd akumulatorowo-elektryczny i jazdę autonomiczną – w jednym nośniku technologii: autonomicznym typie Freightliner eCascadia. Ciężarówka ta opiera się na północnoamerykańskim modelu produkcyjnym akumulatorowo-elektrycznego Freightlinera eCascadia i otrzymała oprogramowanie do jazdy autonomicznej firmy Torc Robotics oraz najnowsze czujniki i technologię komputerową. W późniejszym terminie komponenty te umożliwiają temu transporterowi technologicznemu autonomiczną jazdę zgodnie z poziomem 4 SAE. Torc Robotics to niezależna spółka córka Daimler Truck zajmującą się technologią autonomicznej jazdy. Chociaż pozostaje to nadal projekt badawczo-rozwojowy, Daimler Truck demonstruje potencjał przekształcenia technologii autonomicznej w modułową, skalowalną platformę, niezależną od technologii napędowej i mogącą być elastycznie wykorzystywaną w różnych zastosowaniach ciężarówek. Celem polega na przedstawieniu klientom odpowiedniej oferty odpowiadającej ich specyficznym wymaganiom i celom transportowym poprzez szerszą gamę pojazdów do jazdy autonomicznej w przyszłości. John O’Leary, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck North America, powiedział „Łącząc w jednym produkcie technologie zeroemisyjne i autonomiczne testujemy rozwiązania potencjalnych przyszłych wyzwań stojących przed naszymi klientami. Chcemy dać im opcje, które pozwolą im robić to, co potrafią najlepiej – tzn. utrzymać świat w ruchu dzisiaj i w przyszłości. Wymaga to wielu lat przewidywania, zadawania pytań, testowania, uczenia się, doskonalenia i współtworzenia z naszymi klientami, aby ostatecznie znaleźć właściwe rozwiązanie. Ta ciężarówka stanowi doskonały przykład rozpoczęcia tego procesu”. Joanna Buttler, dyrektor Global Autonomous Technology Group w Daimler Truck, wskazał zaś „Wspólnie z Torc Robotics poczyniliśmy znaczne postępy w zakresie planowanego wprowadzenia w USA w 2027 roku autonomicznych ciężarówek. Chociaż w tym celu w sferze pierwszego wprowadzenia na rynek stawiamy na autonomiczne ciężarówki z konwencjonalną technologią napędową, zawsze patrzymy dalej w przyszłość. Przyjmiemy iteracyjne podejście do opracowywania, testowania i optymalizacji technologii pojazdów autonomicznych i pojazdów o zerowej emisji, współpracując z naszymi klientami flotowymi dla zbadania najbardziej obiecujących przypadków użycia”.

Koncepcja techniczna łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów

Elektryczny Freightliner eCascadia z napędem akumulatorowym stanowi podstawę autonomicznego transportera technologicznego. Model eCascadia został wprowadzony na rynek w 2022 roku i do tej pory przejechał ponad 6 milionów mil u klientów w ponad 55 flotach w całych Stanach Zjednoczonych. Ten zeroemisyjny samochód został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnej produktywności flotom chcącym przejść na wydajne, zeroemisyjne ciągniki siodłowe. Akumulator można naładować od zera do 80 procent pojemności w zaledwie 90 minut. Dostępne są różne opcje akumulatorów i osi napędowych, w zależności od konfiguracji oferujące typowy zasięg 250, 220 lub 230 mil, eCascadia otrzymal także opatentowany układ Detroit ePowertrain, który oznacza wydajność i niezawodność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, standardowo dochodzi jeszcze pakiet bezpieczeństwa Detroit Assurance, obejmujący Active Brake Assist 5.

Przede wszystkim po raz pierwszy czujniki i sprzęt komputerowy autonomicznej Cascadii napędzanej silnikiem wysokoprężnym, która jest obecnie testowana, zostały teraz zintegrowane w kompaktowej jednostce akumulatorowej eCascadii z krótką kabiną do transportu dystrybucyjnego lub krótkich tras. Aby zapewnić wystarczające chłodzenie, zespół przedprojektowy opracował zaawansowaną koncepcję chłodzenia jednostki obliczeniowej, umieszczonej tak, aby zaoszczędzić miejsce między siedzeniami kierowcy i pasażera. Dostosowane do potrzeb oprogramowanie zapewnia systemowi autonomicznemu interfejsy sterujące i informacje zwrotne na temat ważnych danych o stanie pojazdu. Autorska osłona belki sensorycznej, w której znajdują się kamery, czujniki lidarowe i czujniki radarowe, poprawia aerodynamikę i gwarantuje ;epszą ochronę przed uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami. Cztery dodatkowe akumulatory 12 V zabezpieczają zintegrowany magazyn energii, dzięki czemu wirtualna jednostka sterująca może być zasilana napięciem elektrycznym i działać nawet wtedy, gdy akumulatory wysokonapięciowe są nieaktywne. Oznacza o nieprzerwaną autonomiczną jazdę oraz zwiększone wydajność i bezpieczeństwo.

Zobaczyć w przyszłości

Daimler Truck z wielkim zaangażowaniem pracuje nad badaniem i wykorzystaniem potencjału nowych technologii z korzyścią dla klientów. Celem firmy jest zaoferowanie optymalnych rozwiązań pojazdów poprzez zastosowanie różnych technologii napędowych, aby umożliwić jak najbardziej odpowiedni i efektywny transport ładunku. Opracowując niezależną od rodzaju napędu platformę autonomicznych ciężarówek, koncern wykorzystuje swoje połączone mocne strony, by wywrzeć pozytywny wpływ na przyszłość transportu.

Autonomiczny nośnik technologii eCascadia daje wgląd w przyszłe autonomiczne przypadki użycia, w tym krótsze, dedykowane trasy i wykorzystanie bezemisyjnej infrastruktury. W zależności od zastosowania przyszłe autonomiczne ciężarówki będą mogły być też zasilane wodorem. W obecnie priorytetowym zastosowaniu typu hub-to-hub ciężarówka porusza się autonomicznie pomiędzy centrami towarowymi wzdłuż korytarzy autostrad w USA. W możliwym przyszłym scenariuszu można by połączyć infrastrukturę ładowania i autonomiczne centra logistyczne. Proces ładowania elektrycznego mógłby się odbywać w tym samym czasie, gdy ładunek jest pobierany, co jeszcze bardziej zwiększyłoby wydajność firm transportowych.

Autonomiczny transporter technologiczny eCascadia ma wiele podobieństw z produkcyjnym modelem eCascadia. W rozwoju wykorzystuje się synergię, a procesy inżynieryjne są optymalizowane. Ponadto korzyści zwiększają uproszczona opcja konserwacji, jeśli klient ma już wcześniejsze doświadczenia z elektryczną eCascadią akumulatorową.

Ciągły postęp

Daimler Truck wprowadził na rynek ciężarówkę Freightliner Inspiration w 2015 roku. Ta ciężarówka była pierwszym licencjonowanym autonomicznym pojazdem użytkowym SAE poziomu 2 do użytku na drogach publicznych w Stanach Zjednoczonych. Firma chce wprowadzić na rynek w USA gotowe do produkcji seryjnej autonomiczne ciężarówki SAE Level 4 do 2027 roku. Razem z Torc poczyniła znaczne postępy i udowodniła, że oprogramowanie do jazdy autonomicznej może bezpiecznie wykonywać złożone zadania na drogach publicznych. Tym bardziej,że od roku Torc testuje autonomiczną ciężarówkę Cascadia w rzeczywistych zastosowaniach u wybranych firm logistycznych, takich jak Schneider i CR England. Ładunki klientów są pomyślnie transportowane autonomicznie na trasie testowej pomiędzy Phoenix w Arizonie a Oklahoma City w stanie Oklahoma. W tym kontekście Daimler Truck chce wykorzystać wysoce skalowalne i dochodowe możliwości rynkowe związane z autonomiczną jazdą i dzięki jeździe autonomicznej w 2030 roku planuje osiągnąć sprzedaż na poziomie ponad 3 miliardów EUR oraz EBIT na poziomie ponad 1 miliarda EUR.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent