Zestawy należące do Aki Sammalisto Oy mają masę całkowitą do 91 ton i mogą pokonywać 300 000 kilometrów rocznie. Teraz Sammalisto zmienia swoją flotę na Actrosa.
Czysta moc i wytrzymałość. Actros 3363 8×4 firmy KAS ładuje zrębki drzewne, ważny ładunek dla firmy.
„Zaczynaliśmy w październiku 2000 roku od jednej ciężarówki z przenośnikiem załadunkowym. Oznacza to, że nasza firma osiągnęła pełnoletność w 2018 roku” – mówi Aki Sammalisto. Obecnie jego firma Koneurakointi Aki Sammalisto Oy (KAS) jest działającym na terenie całej Finlandii dostawcą usług transportowych dla leśnictwa i sektora energetycznego . Ich zakres usług obejmuje również prace z użyciem ładowarek kołowych w sektorze robt ziemnych oraz dla klientów z branży tartacznej i energetycznej.
„Na początku nasza firma rozwijała się powoli” – kontynuuje dyrektor zarządzający. „Ale od 2010 roku liczba klientów, pojazdów i personelu gwałtownie wzrosła. W chwili obecnej nasza flota składa się z około 30 ciągników siodłowych wyposażonych w przenośniki załadunkowe. Dysponujemy także samochodami sprawdzonych partnerów, z których w razie potrzeby możemy skorzystać. W sumie mamy prawie 100 wykwalifikowanych pracowników. Jednak większość naszych spraw załatwiamy własnymi pojazdami. Klientami KAS są firmy leśne UPM, Versowood, Anaika Wood, IpoWood, Pölkky oraz klienci z branży energetycznej, m.in. Vapo i Biowatti.
Ekspert od ciężarówek. Aki Sammalisto jest nie tylko właścicielem KAS-a, on sam też lubi jeździć.
„W przyszłości będziemy organizować zawody zespołowe dla naszych kierowców, skupiające się na stylu jazdy i zużyciu paliwa. Zawody te pomagają zoptymalizować ekonomiczną jazdę” – mówi Aki Sammalisto, właściciel Koneurakointi Aki Sammalisto Oy KAS.
Ciężarówki jeżdżą po całej Finlandii. Przewożą głównie zrębki i wióry drzewne, korę, darń, pellet i inne surowce dla przemysłu drzewnego i energetyki. „Nieustannie pracujemy nad tym, aby nasi klienci byli zadowoleni pod każdym względem. Bardzo ważne jest tutaj jak najlepsze osiągi naszych pojazdów. Współpracujemy z dwoma zestawami samochodowymi ciężarowymi o masie 84 i 91 ton, wyposażonymi w przenośniki załadowcze.
Duża część ciągników siodłowych w KAS to 76-tonowe ciągniki o wyjątkowo wysokim wskaźniku dyspozycyjności. Każdy pojazd pokonuje ponad 300 000 kilometrów rocznie – na trzy zmiany dziennie. „W tej chwili przechodzimy gruntowny remont naszej floty. Od wiosny 2019 roku ponad połowę naszych ciągników stanowi Actros 3363 8×4 ciągnący przyczepy z przenośnikami załadunkowymi oraz naczepy firmy Matec-Trailer. Zdecydowaliśmy się zainwestować w siedemnaście zestawów naczep. To wyjątkowe w tym biznesie. Niezawodna obsługa klienta jest niezbędna w naszej pracy. Jest to możliwe tylko dzięki niezawodnym pojazdom i doskonałemu serwisowi”. Sammalisto dodaje: „To samo dotyczy naszego załadunku, który prawie zawsze wykonujemy za pomocą dwóch ładowarek kołowych. W ten sposób mamy pewność, że w razie awarii jednej maszyny będziemy mogli kontynuować załadunek drugą”. Ciągniki Actros są wyposażone w podwójną oś napędową i wahliwą oś tylną. Już w pierwszych miesiącach użytkowania w KAS sprawdziły się jako doskonały wybór. Ciężarówki są w niemal ciągłym użyciu.
„Kiedyś mieliśmy pojazdy Mercedes-Benz, ale to było ponad dziesięć lat temu. Od tego czasu nastąpił fenomenalny postęp technologiczny. Automatyczna skrzynia biegów PowerShift 3 działa znakomicie. Ponadto w porównaniu z poprzednimi pojazdami zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszenie zużycia paliwa. Nowe Actrosy są nieco lżejsze od naszych poprzednich ciężarówek i możemy zyskać na większej ładowności. Liczy się każdy kilogram” – mówi Sammalisto.
Nowe Actrosy zaopatrzono w funkcję zarządzania pojazdami Fleetboard, która rejestruje dane o pojeździe i lokalizacji, oraz na przykład informacje o stylu jazdy. Dodatkowo za pomocą aplikacji Fleetboard Driver kierowcy mogą poznać swój własny styl jazdy. „W przyszłości będziemy organizować zawody zespołowe dla naszych kierowców, skupiające się na stylu jazdy i zużyciu paliwa. Konkursy te pomagają optymalizować ekonomiczną jazdę. Dobrym sposobem na utrzymanie zużycia paliwa na jak najniższym poziomie jest tempomat predykcyjny Predictive Powertrain Control, dobrze współpracujący z układem napędowym” – mówi Sammalisto.
Ciężarówki KAS, które są w ciągłym użyciu, serwisowane są w centrach serwisowych Vehotrucks na terenie całego kraju. Ponadto, dzięki usługom Mercedes-Benz Uptime, Vehotrucks może w odpowiednim czasie reagować na wszelkie krytyczne sytuacje, oraz na wymagania dotyczące konserwacji i napraw. „Nowe pojazdy będą pierwszymi pojazdami leasingowanymi przez firmę. Zatrzymamy ciężarówki przez dwa lata, a następnie zastąpimy je nowymi” – mówi Aki Sammalisto.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent