„Precz z silnikami spalinowymi, na rzecz elektromobilności”° – transformacja nie jest tak prosta, jak się wydaje. Jeśli przewoźnicy chcą z powodzeniem korzystać z autobusów elektrycznych, muszą całościowo spojrzeć na swój system mobilności elektrycznej. Dlatego Daimler Buses Solutions GmbH konsekwentnie specjalizuje się w projektowaniu i budowie infrastruktury elektromobilności.
Na życzenie Daimler Buses we współpracy z ekspertami z Daimler Buses Solutions GmbH dostarcza cały ekosystem e-mobilności jako rozwiązanie „pod klucz” i wszystko z jednego źródła. Oferta sięga od indywidualnie skonfigurowanych autobusów elektrycznych po studia wykonalności oparte na oprogramowaniu i kompletną infrastrukturę elektromobilności dla zajezdni, w tym niezbędne środki konstrukcyjne, instalacje elektryczne, ładowarki, magazynowanie akumulatorów, systemy zarządzania ładowaniem i inne usługi cyfrowe. W ofercie znajdują się także usługi związane z infrastrukturą niezbędną do obsługi autobusów z napędami na wodorowe ogniwa paliwowe lub z urządzeniami zwiększającymi zasięg. Mając klientów w całej Europie i współpracując ze swoimi partnerami, firma zapewnia kompletną infrastrukturę dla elektromobilności z jednego źródła. I kolejna specjalność: na życzenie klientów zelektryfikowane zajezdnie mogą być budowane lub przekształcane dla innych marek.
Omniplus: usługi cyfrowe zwiększające wydajność i bezpieczeństwo floty
Omniplus, marka usług Daimler Buses, proponuje nowe i sprawdzone rozwiązania serwisowe. Należą do nich umowy eBasic i ePremium eService zaprojektowano specjalnie dla autobusów elektrycznych, które oprócz konserwacji pojazdów i podzespołów wysokiego napięcia oferują różne zakresy napraw. Należą do nich także usługi cyfrowe, które dla wielu przewoźników autobusowych stały się nieodzownym narzędziem poprawy dostępności i wydajności ich flot. Zyskują one coraz większe znaczenie w procesie przechodzenia na elektromobilność. Portal Omniplus On oferuje kompleksowe usługi cyfrowe w oparciu o cztery filary: „Omniplus On Advance” do analizy danych pojazdu i poprawy dostępności, „Omniplus On monitor” do analizy zużycia paliwa i zarządzania flotą, „Omniplus On drive” do wsparcia kierowcy oraz „Omniplus 
On commerce ” dla zarządzania zakupami. Usługi te można dobierać tak, aby spełniały wymagania operatorów.
Omniplus stale też rozwija te usługi cyfrowe. Na przykład Omniplus On Uptime Pro, nowa oferta dla firm posiadających własny warsztat, umożliwia zdalną diagnostykę za pośrednictwem interfejsu danych online, w ten sposób zwiększając dostępność floty. Nowa usługa Omniplus On Performance Analysis umożliwia optymalizację ekonomicznej i bezpiecznej jazdy kierowców. System ocenia typowe działania każdego kierowcy, takie jak przyspieszanie, hamowanie, płynna jazda i wybieg, w ten sposób ilustrując potencjał poprawy. Do nowości należy również zdalnie sterowany system zarządzania ładowaniem Remote Charge Control dla autobusów elektrycznych. Zmniejsza on obciążenie infrastruktury ładowania i chroni akumulatory, optymalnie kontrolując proces ładowania zgodnie z wymaganiami eksploatacyjnymi każdego autobusu.
Firmom transportowym mającym flotę mieszaną, które nie korzystają z portalu Omniplus On, Omniplus oferuje indywidualnie rezerwowane pakiety danych Omniplus On. Pakiety te umożliwiają integrację danych pojazdów z istniejącymi systemami zarządzania i kontroli floty od zewnętrznych dostawców.
Daimler Buses jest jednym z pierwszych producentów pojazdów w Europie proponującym swoim klientom interfejs danych do zdalnego monitorowania autobusów, certyfikowany zgodnie z uniwersalnym międzynarodowym standardem ITxPT: to wirtualny interfejs danych TiGR (Telediagnostic for Intelligent Garage in Real-time). Dzięki zharmonizowanemu interfejsowi z uniwersalnym protokołem transmisji przewoźnicy mogą teraz uprościć analizę pojazdów i uzyskać jednorodną bazę danych dla całej floty.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent