Daimler Truck North America (DTNA), producent średnich i ciężkich samochodów ciężarowych w Ameryce Północnej oraz część składowa koncernu Daimler Truck, zaprezentował wariant produkcyjny zupełnie nowego, w pełni elektrycznego Freightlinera eM2 do miejskich aplikacji dostawczych. eM2 można już zamawiać, a produkcja rozpocznie się jesienią tego roku. Dzięki tej nowej ciężarówce DTNA rozszerza na rynku północnoamerykańskim swoją ofertę powstających seryjnie pojazdów elektrycznych, które uzupełniają ciągnik Freightliner eCascadia Class 8, kultowy elektryczny autobus szkolny Jouley firmy Thomas Built Buses oraz elektryczną platformę FCCC MT50e.

Zbudowany na najlepiej sprzedającej się platformie Freightliner M2 106 Plus, Class 6/7 eM2 rozszerza transport neutralny pod względem emisji CO2 do segmentu pojazdów o średniej ładowności. DTNA rozpocznie pełną produkcję eM2 jesienią 2023 roku w swojej fabryce samochodów ciężarowych w Portland.

eM2 ma typowy zasięg 180 mil (290 km) dla wersji klasy 6 i 250 mil (400 km) dla klasy 7 i stanowi niezawodne, wydajne oraz zrównoważone rozwiązanie dla elektrycznego pojazdu akumulatorowego. Został wyposażony w w pełni zintegrowany, zastrzeżony elektryczny układ napędowy Detroit ePowertrain, w tym e-osie Detroit i akumulatory. Auto minimalizuje koszt energii na milę, usuwając tradycyjny układ napędowy i inne elementy mechaniczne na rzecz lżejszej, prostszej konstrukcji, w której silniki elektryczne i 2-biegowa skrzynia przekładniowa są umieszczone bezpośrednio na osiach napędowych.

Dostępnych jest wiele opcji rozmiaru baterii, co pozwala klientom znaleźć właściwą równowagę między zasięgiem/czasem pracy a ceną. Układ napędowy klasy 6 zapewnia ciągłą moc do 190 KM, akumulator o pojemności 194 kWh i na jednym ładowaniu typowy zasięg 180 mil (290 km). Układ napędowy klasy 7 gwarantuje zaś ciągłą moc do 255 KM, akumulator o pojemności 291 kWh i na jednym ładowaniu typowy zasięg 250 mil (400 km).

Poza tym samochód ten wyróżniają:

  • doskonała zwrotność: dzięki kątowi skrętu kół osi przedniej do 55 stopni i odchylonemu do tyłu zderzakowi eM2 z łatwością porusza się po dzielnicach i wąskich uliczkach miasta;

  • konstrukcja zapewniająca oszczędność miejsca: eM2 minimalizuje przestrzeń zajmowaną przez akumulator pod kabiną i traktuje priorytetowo przestrzeń na szynach ramy, aby ułatwić zabudowę;

  • platforma innowacji: Freightliner kontynuuje współpracę z flotami w celu przygotowania dla eM2 dodatkowych opcji rozstawu osi, pojemności akumulatorów i ePTO.

Ponadto dzięki kabinie podobnej do M2 106 Plus eM2 zapewnia bezpieczną, wygodną i intuicyjną jazdę zarówno klientom wynajmującym, jak i dostawcom. Cechy zauważalne we wnętrzu obejmują:
  • szybkie, płynne przyspieszanie dla łatwej jazdy;

  • cichą prace zmniejszającą zmęczenie kierowcy;

  • nowoczesną cyfrowa tablicę rozdzielczą z dwoma ekranami, będąca standardem w eM2;

  • ergonomiczne siedzenia zapewniające precyzję, możliwość regulacji i wysoki komfort;

  • standardowo odchylaną i „teleskopową” kierownicę z wielofunkcyjnymi elementami sterującymi ułatwiającymi obsługę;.

  • w pełni konfigurowalne przełączniki z podświetleniem LED, ułatwiające obsługę pojazdu i pomagające kierowcom w warunkach słabego oświetlenia.

Wraz z eCascadia, eM2 przejechał u klientów ponad 1,5 miliona kilometrów testowych – każdy w różnych rzeczywistych zastosowaniach w prawie 50 flotach na Zachodnim Wybrzeżu, w New Jersey i Kanadzie. Te próby u klientów zmieniły proces testowania, gromadząc doświadczenia dotyczące rzeczywistych osiągów ciężarówki, a jednocześnie dając tym firmom szansę przetestowania integracji akumulatorowych pojazdów elektrycznych z ich własnymi flotami.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent