Seryjna produkcja elektrycznych ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej Renault Trucks właśnie rozpoczęła się w fabryce Bourg-en-Bresse. Zakład montuje samochody marki od 60 lat, a obecnie rozpoczyna produkcję modeli E-Tech T i C. Przeznaczone do dystrybucji regionalnej i budownictwa miejskiego, pojazdy te są najnowszymi modelami w elektrycznej gamie producenta, najszerszej na rynku europejskim, gdyż pokrywającej zakres mas całkowitych od 650 do 44000 kg.

Zakład Renault Trucks w Bourg-en-Bresse, który działa od 1964 roku, będzie teraz montować również wersje E-Tech T i C. Te 44-tonowe warianty, zaprojektowane odpowiednio do dystrybucji regionalnej i budownictwa miejskiego, są najnowszymi modelami całkowicie elektrycznej gamy francuskiego wytwórcy, która jest najszersza w Europie i może być wdrożona prawie we wszystkich zastosowaniach miejskich i regionalnych.

Adaptacja obiektów przemysłowych

Chcąc sprostać produkcji tych wykonań 44-tonowych, koncern zainwestował w przekształcenie i adaptację swoich zakładów przemysłowych oraz w budowanie umiejętności swoich pracowników. Podmiot wykorzystuje swoje czteroletnie doświadczenie w produkcji elektrycznych wydań gamy średniej w zakładzie w Blainville-sur-Orne i stosuje te same zasady oraz najlepsze praktyki w Bourg-en-Bresse. Modele E-Tech T i C są montowane na tej samej linii co ich odpowiedniki z silnikiem Diesla, a następnie przechodzą na dedykowaną powierzchnię 5200 m2 – do strefy Renault Trucks E-Tech – gdzie wykwalifikowani operatorzy i technicy wykonują czynności związane z elektryfikacją, a mianowicie montaż elektrycznego modułu napędowego (EDU) oraz przekładni i akumulatorów. Po tym etapie pojazdy wracają do procesu produkcji seryjnej, który obejmuje testy osiągów i próby torowe w celu zagwarantowania ich niezawodności i jakości.

Dekarbonizacja nowych działań biznesowych

Serie E-Tech T i C obejmują praktycznie wszystkie zastosowania w budownictwie miejskim i dystrybucji regionalnej. Niezależnie od tego, czy transportowane są, przykładowo, ładunki, materiały lub odpady przemysłowe, pojazdy te da się dopasować do każdego typu zabudowy dzięki trzem rodzajom przystawki odbioru mocy (PTO): elektrycznej, elektromechanicznej lub od skrzyni biegów, tym samym otwierając możliwość dekarbonizacji nowych obszarów działalności miejskiej i regionalnej.

E-Tech T i C o masie całkowitej zestawu do 44 ton są dostępne jako ciągnik siodłowy 4×2 i 6×2, z długą kabiną i rozstawem osi 3900 mm. Natomiast podwozia występują w układach napędowych 4×2, 6×2 i 8×4 tridem, z krótką lub długą kabiną, z jedenastoma rozstawami osi do wyboru w zakresie od 3900 do 6700 mm. Poza tym E-Tech T i C mogą być wyposażone w dwa lub trzy silniki elektryczne o łącznej mocy do 490 kW (660 KM). Do tego, aby zaspokoić potrzeby klientów w zakresie zasięgu i rodzaju działalności, auta te mogą zostać zaopatrzone w zestawy czterech do sześciu akumulatorów litowo-jonowych, zapewniających od 390 do 540 kWh energii. Akumulatory można ładować prądem przemiennym (AC) do 43 kW lub prądem stałym (DC) do 250 kW. Pojazdy te będą mogły pokonać do 300 km na pełnym ładowaniu i do 500 km z szybkim ładowaniem pośrednim mocą 250 kW trwającym jedną godzinę (w przypadku pojazdu wyposażonego w zestaw 6 akumulatorów). Ogniwa i moduły akumulatorów są dostarczane przez Samsung SDI i montowane w Gandawie w Belgii, w zakładzie należącym do Grupy Volvo, którego częścią jest Renault Trucks.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent