Pierwsze akumulatorowo-elektryczne pojazdy klientów Mercedes-Benz eActros 600 jadą do Contargo i Remondis. Contargo korzysta z e-ciężarówki w zakładzie w Wörth i w regionie. Remondis wykorzystuje e-ciężarówkę na terenie Kolonii z naczepą Kögel w ramach „projektu HoLa” do testowania infrastruktury ładowania. Wkrótce pojawią się dalsze aplikacje klientów z różnymi przypadkami użycia
Akumulatorowo-elektryczny Mercedes-Benz eActros 600 przechodzi próby u klientów. Pierwsze dwie testowe e-ciężarówki do transportu dalekobieżnego, zaprezentowane w zeszłym roku, będą sukcesywnie wprowadzane do użytku w ciągu najbliższych kilku tygodni przez firmę zajmującą się logistyką kontenerową Contargo i specjalistę ds. recyklingu Remondis. Oba te podmioty są częścią globalnej Grupy Rethmann. Contargo przez kilka miesięcy będzie używać swojej e-ciężarówki do transportu kontenerów pomiędzy portem Wörth am Rhein a różnymi punktami załadunku i rozładunku. Auto ma pokonywać dziennie ponad 800 kilometrów. W pierwszym etapie zostanie ono naładowane na stacji szybkiego ładowania na terminalu Contargo w Karlsruhe. W najbliższej przyszłości Contargo planuje stworzyć w swojej bazie własną infrastrukturę ładowania. Według Contargo firma buduje obecnie największą w Niemczech prywatną sieć ładowania ciężkich elektrycznych ciężarówek, obejmującą 90 punktów ładowania w 18 lokalizacjach. Remondis z kolei użyje pojazdu testowego w Kolonii w ramach tzw. projektu HoLa. Celem HoLa jest budowa i eksploatacja wysokowydajnej infrastruktury ładowania dla akumulatorowo-elektrycznego transportu dalekobieżnego. Oprócz Daimler Truck w projekt zaangażowani są inni partnerzy konsorcjum z przemysłu i instytutów badawczych. Pojazd testowy firmy Remondis służy przede wszystkim do przewozu surowców wtórnych i współpracuje z naczepą Kögel.
W najbliższej przyszłości Mercedes-Benz Trucks planuje przekazać klientom kolejne pojazdy testowe klientom do różnych zastosowań.
Stina Fagerman, dyrektor ds. marketingu, sprzedaży i usług w Mercedes-Benz Trucks, stwierdziła „Testy e-ciężarówek u klientów przed rozpoczęciem produkcji wypadły bardzo pomyślnie. Dlatego w przypadku eActrosa 600 stawiamy również na testy praktyczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Contargo i Remondis będą pierwszymi klientami, którzy sprawdzą eActros 600 w rzeczywistej eksploatacji”. Michael Starke, dyrektor generalny Rhenus Trucking GmbH & Co. KG, ocenił „Jesteśmy „zelektryfikowani” i konsekwentnie realizujemy projekty dotyczące dekarbonizacji. Dlatego bycie częścią projektu testowania przez klientów od samego początku jest dla nas przyjemnością i logiczną konsekwencją. eActros 600 wyznaczy nowe standardy! Odbieramy do testów pierwszą e-ciężarówkę. Ponadto w zeszłym roku zamówiliśmy 20 takich pojazdów, co oznacza, że będziemy także jedną z pierwszych firm, które je otrzymają w drodze, co ułatwi nasze e-jazdy dla logistyki kontenerowej oraz krajowego transportu dalekobieżnego”. Andreas Roer, dyrektor generalny Contargo Wörth-Karlsruhe GmbH, powiedział „820 kilometrów dziennie – do tego używamy teraz eActrosa 600 w trybie dwuzmianowym. Dzięki naszej wydajnej infrastrukturze ładowania ten przypadek zastosowania jest idealny dla pojazdu”. Sascha Hähnke, dyrektor generalny Remondis Sustainable Services GmbH, dodał „Jako dla jednej z wiodących na świecie firm zajmujących się recyklingiem, gospodarką wodną oraz usługami komunalnymi i przemysłowymi, zrównoważony rozwój stanowi część naszego codziennego życia. W ciągu ostatnich kilku lat zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń z pojazdami elektrycznymi. Dlatego dla nas było czymś naturalnym, że jako pierwsza firma wzięliśmy udział w testach eActrosa 600 u klientów. Szczególnie w gospodarce o obiegu zamkniętym wszystko zaczyna się od logistyki. Cieszymy się, że dzięki elektrycznej ciężarówce możemy zrobić kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej.”
W teście eActros 600 Remondis korzysta z naczepy Kögel
Kögel Cargo to okręt flagowy serii naczep Kögel i jednocześnie najlepiej sprzedająca się naczepa producenta z Burtenbach. Wysoki stopień dostosowania do indywidualnych potrzeb, niezawodność i duża ładowność sprawiają, że Kögel Cargo bywa często wybierana w branży transportowej. Niemniej nie tylko korzyści związane z produktem są głównym tematem tej współpracy. Remondis i Kögel łączy przede wszystkim zrozumienie zrównoważonych rozwiązań transportowych. Christian Renners, dyrektor generalny Kögel Trailer GmbH, mówi „Byliśmy pod wrażeniem konsekwentnego rozwoju strategii zrównoważonego rozwoju w Remondis. Jako wiodący producent naczep jesteśmy w równym stopniu zaangażowani w działania zrównoważone. Jednak koncepcja zrównoważonego rozwoju w Kögel obejmuje nie tylko środowisko, ale też klientów, pracowników i partnerstwo. Mamy tu takie samo zrozumienie jak Remondis”.
Mercedesa eActrosa 600
Wysoka pojemność akumulatora, wynosząca ponad 600 kilowatogodzin – stąd oznaczenie modelu 600 – oraz nowa, szczególnie wydajna elektryczna oś napędowa opracowana przez sam koncern, umożliwiają e-ciężarówce osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów[1] bez pośredniego ładowania. Dzięki temu eActros 600 będzie w stanie pokonywać dziennie znacznie ponad 1000 kilometrów. Jest to możliwe dzięki pośredniemu ładowaniu podczas ustawowo przewidzianych przerw dla kierowcy – nawet bez ładowania megawatowego.
Oprócz ładowania CCS z mocą do 400 kW eActros 600 będzie później umożliwiał ładowanie megawatowe (MCS). W tym celu klienci mogą zamówić instalację wstępną. Na odpowiedniej stacji ładowania o mocy około jednego megawata akumulatory można naładować od 20 do 80 procent w około 30 minut [2].
Wizualnie e-ciężarówka charakteryzuje się całkowicie nowym, purystycznym designem z wyraźnymi liniami i aerodynamicznym kształtem. W kwestii rentowności operatorów flot, to elektryczna ciężarówka ma wyznaczyć nowe standardy, w dłuższej perspektywie w ważnym segmencie transportu długodystansowego zastępując większość pojazdów z silnikiem Diesla. Istotą koncepcji Mercedes-Benz Trucks dotyczącej akumulatorowo-elektrycznego transportu dalekobieżnego jest zaoferowanie klientom całościowego rozwiązania obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania i usługi.
Rozpoczęcie produkcji seryjnej zaplanowano na koniec 2024 roku. Oprócz ciągnika siodłowego, od momentu wprowadzenia na rynek Mercedes-Benz Trucks będzie produkować różne warianty podwozi eActrosa 600, oferując klientom dalsze możliwe zastosowania w transporcie całkowicie elektrycznym.
O Contargo
Z rocznym wolumenem transportu wynoszącym 2 miliony TEU, Contargo jest jedną z największych sieci logistyki kontenerowej w Europie. Integruje transport kontenerowy pomiędzy portami zachodnimi, niemieckimi portami na Morzu Północnym i europejskim „zapleczem”. Ma 24 terminale kontenerowe w Niemczech, Francji i Szwajcarii oraz inne lokalizacje w Niemczech, Holandii, Belgii i Polsce. Poza tym posiada własne linie morskie i kolejowe. W 2023 roku ponad 1340 pracowników wygenerowało roczną sprzedaż na poziomie 654 milionów EUR.
O Remondis
Remondis to jedna z wiodących na świecie prywatnych firm zajmujących się recyklingiem, usługami i wodą, świadcząca usługi dla około 30 milionów ludzi. Jest obecna w ponad 30 krajach na trzech kontynentach poprzez spółki zależne i udziały w spółkach. Założona w 1934 roku ta rodzinna firma zatrudniająca ponad 40 000 pracowników generuje roczny obrót w wysokości 11,8 miliarda EUR (2023). Remondis wnosi znaczący wkład w ochronę środowiska i zasobów w wielu jednostkach biznesowych. Od odzysku cennych surowców z odpadów przemysłowych i bytowych, po produkcję wysokiej jakości surowców wtórnych i konwersję nienadających się do recyklingu pozostałości na paliwa. Co nie mniej ważne, podmiot w coraz większym stopniu przyczynia się do transformacji energetyki, wykorzystując biomasę jako źródło energii. W ten sposób postrzega siebie na całym świecie jako punkt kontaktowy i konsultant dla przemysłu, handlu i gmin, poszukujący rozwiązań regionalnych i indywidualnych.
O Kögel
Kögel to jeden z wiodących producentów naczep w Europie. Dzięki swoim pojazdom użytkowym i rozwiązaniom transportowym dla branży spedycyjnej i budowlanej firma od 90 lat oferuje jakość opartą na inżynierii „Made in Germany”. Kögel uważa za swój obowiązek projektowanie procesów transportowych i logistycznych w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu, w porozumieniu ze sferą publiczną i klientami. Zasada korporacyjna „Ekonomia spotyka się z ekologią” – Because we care” to obietnica: Kögel wspiera wszystkich klientów wyjątkową wiedzą specjalistyczną, dogłębną znajomością branży, a przede wszystkim trwałymi, zrównoważonymi ekologicznie i ekonomicznie produktami w zakresie lekkiej konstrukcji. Siedziba firmy i główny zakład produkcyjny znajdują się w Burtenbach w Bawarii.

[1] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu z ciągnikiem siodłowym 4×2 o całkowitej masie holowanej 40 t przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie długodystansowym i może odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.

[2] Na podstawie wewnętrznych symulacji, ponieważ obecnie opracowywana jest wiążąca i jednolita norma dotycząca systemu ładowania megawatów (MCS).

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent