Kontrakt o wartości 282 mln funtów (330 mln euro); dostawa ma zostać zrealizowana w marcu 2024 roku. Obecnie na całym świecie eksploatowanych jest ponad 20 000 samochodów z serii HX. PLS to nośnik systemowy, który może załadować i rozładować do 16,5 tony sprzętu.
W dniu 6 lutego 2024 roku Rheinmetall MAN Military Vehicles UK (RMMV UK) otrzymała kontrakt o wartości 282 milionów funtów w ramach Rapid Procurement (szybkiego zamówienia) na dostawę 500 ciężarówek HX 8×8 Palletised Load System (PLS) dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony (MON). Kontrakt ten został objęty szybkim przejęciem w ciągu siedmiu miesięcy od wstępnych rozmów. RMMV UK dostarczy tę kluczową zdolność armii brytyjskiej w ciągu trzech miesięcy od przyznania kontraktu. Obecnie 320 pojazdów przechodzi już modyfikacje według specyfikacji brytyjskiej w zakładzie RMMV UK w Doncaster, a kolejnych 180 dostarczono do 31 marca 2024 roku. Ciężarówki PLS zapewnią armii brytyjskiej kluczowe możliwości, gwarantując wsparcie działań operacyjnych, w tym przewóz do lokalizacji operacyjnych.niezbędnych składowych wsparcia logistycznego, taką jak amunicja, żywność, woda i materiały pomocnicze. Rebecca Richards, dyrektor zarządzająca RMMV UK, powiedziała „Jesteśmy zadowoleni z realizacji dostaw w ramach szybkiego procesu przejęcia, współpracując z naszym klientem w celu zakontraktowania tego kluczowego rozwiązania i pierwszej dostawy dla armii brytyjskiej w ciągu siedmiu miesięcy. Zwiększone możliwości transportowe, jakie zapewniają ciężarówki, podniosą zwinność i szybkość reakcji użytkownika, zapewniając znaczną ochronę, a wszystko to w przyspieszonym czasie”. Generał dywizji Darren Crook, dyrektor Centrum Operacyjnego Wyposażenia Lądowego na rzecz Obrony, Sprzętu i Wsparcia (DE&S), dodał zaś „Jestem zachwycony, że wspólnie z przemysłem udało nam się zrealizować ten kontrakt od koncepcji, poprzez zatwierdzenie, aż po udzielenie zamówienia i pierwszą dostawę już za siedem miesięcy.”
Od rozpoczęcia rozmów spółka RMMV UK przygotowywała się do programu i rozbudowywała flotę w swoim zakładzie w Doncaster w Wielkiej Brytanii przed dostawą, aby mieć pewność, że ciężarówki zostaną dostarczone w ciągu trzech miesięcy od przyznania kontraktu. Wielozadaniowe ciężarówki będą w dalszym ciągu produkowane w globalnym zakładzie produkcyjnym Rheinmetall w Wiedniu, co umożliwi szybkie dostarczanie tych pojazdów armii brytyjskiej. Następnie są one konwertowane do uzgodnionej specyfikacji brytyjskiej w zakładzie RMMV UK w Doncaster.
Możliwość HX
Ciężarówka HX stanowi szkielet logistyczny NATO, zabezpieczając interoperacyjność krajom użytkowników. Obecnie na całym świecie eksploatowanych jest ponad 20 000 samochodów z linii HX w licznych krajach NATO i spoza sojuszu, w tym w Australii i Nowej Zelandii oraz u klientów europejskich, w tym w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji i Norwegii. Dodatkowe 500 ciężarówek HX PLS dostarczonych armii brytyjskiej opiera się na tej będącej w służbie flocie i istniejącej flocie HX używanej w Wielkiej Brytanii.
Ciężarówka RMMV HX PLS stanowi rozwinięcie oryginalnej floty zbudowanej dla Wielkiej Brytanii, która obecnie służy w armii brytyjskiej, oferując zwiększenie możliwości. W ciężarówce HX nowej generacji wprowadzono ulepszenia w zakresie ochrony pojazdu dzięki w pełni zintegrowanej opancerzonej kabinie, zwiększonej nośności, ulepszonemu układowi napędowemu oraz zaktualizowanej architekturze elektronicznej. HX PLS może załadować i rozładować do 16,5 tony sprzętu bez konieczności wychodzenia operatora z kabiny. Zapewnia to szybszą, łatwiejszą i bezpieczniejszą metodę przemieszczania się po polu bitwy i oferuje lepszą interoperacyjność z innymi krajami NATO.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent