Seria wyczerpujących wyzwań podczas prób bezzałogowych pojazdów naziemnych odbyła się w Estonii. Próby te, mające na celu przetestowanie sprawdzenie autonomii, zostały zorganizowane przez Estońską Akademię Wojskową i Estońskie Siły Obronne. Rheinmetall był jedną z 11 firm biorących udział w tych próbach.

Od otwartych pól z wysoką trawą po gęste lasy, możliwości nawigacji Rheinmetall Mission Master SP na drogach i w terenie zostały naprawdę przetestowane, ponieważ pojazd pokonywał trudne tereny o ograniczonej widoczności. Chociaż próby nie zostały zaprojektowane tak, aby były konkurencyjne, autonomiczny pojazd Rheinmetall zwrócił uwagę ograniczoną interwencją kierowcy, technologią unikania przeszkód oraz prędkością i zwrotnością. Alain Tremblay, wiceprezes ds. Rozwoju biznesu, innowacji i robotyki w Rheinmetall Canada, powiedział „Próby te pokazały, jak daleko w ostatnich latach zaszła technologia autonomiczna. Z dumą przetestowaliśmy nasz system wraz z jednymi z najbardziej wykwalifikowanych programistów na świecie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak nasza technologia będzie ewoluować w nadchodzących latach „.

Rheinmetall Mission Master i zestaw autonomiczny PATH

Rheinmetall Mission Master SP, co oznacza „cichego partnera”, jest w pełni elektrycznym pojazdem autonomicznym. Został wybrany do prób ze względu na kompaktowy profil, dzięki któremu łatwo może się poruszać w ciasnych przestrzeniach. Podobnie jak wszyscy członkowie rodziny UGV Mission Master, Mission Master SP jest zasilany przez zestaw autonomiczny Rheinmetall PATH: system nawigacji oparty na sztucznej inteligencji. Ten niezależny zestaw zaawansowanych czujników i algorytmów percepcji umożliwia pojazdom Mission Master nawigację w trudnych warunkach, jednocześnie chroniąc żołnierzy przed niebezpieczeństwem.

Oprócz autonomicznej nawigacji Mission Master ma funkcje załogowej i zdalnej teleobsługi oraz płynnego przełączania się między poszczególnymi trybami. Pojazdy mogą być również wyposażone w różne moduły, w tym transportowy logistyczny, wsparcia przeciwpożarowego i ewakuacji medycznej.

  

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent