Rheinmetall dostarczył Norwegii pierwszy Rheinmetall Mission Master XT, ekstremalnie terenowy bezzałogowy pojazd lądowy – dron drogowy (UGV), zdolny do działania w temperaturach poniżej zera.
Norweski Instytut Badań Obronnych (główna instytucja odpowiedzialna za badania i rozwój w dziedzinie obronności w Norwegii) przyznał Rheinmetall kontrakt po tym, jak wygrał on konkurencyjną ofertą, spełniającą wymagające wymogi dotyczące mobilności i harmonogramu dostaw.
Sprawdzone rozwiązanie dla krajów nordyckich
Kontrakt ten został zawarty zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Rheinmetall wziął udział w Finlandii w próbach Artic Mobility Trials, gdzie autonomia i mobilność Rheinmetall Mission Master XT zostały wystawione na próbę. Pomimo trudnego środowiska i warunków pogodowych, w tum temperatur siegajacych -30°C, pojazd z powodzeniem poruszał się po lodowatych rzekach i wspinał po śliskich brzegach. Alain Tremblay, wiceprezes ds. rozwoju biznesu i innowacji w Rheinmetall Canada, stwierdził „Jesteśmy dumni z tego, że opracowaliśmy systemy, które mogą wytrzymać jedne z najtrudniejszych warunków na świecie. Te ostatnie próby dowiodły, że jesteśmy w stanie sprostać potrzebom krajów skandynawskich, które stoją przed podobnymi wyzwaniami jak my w Kanadzie”.

Rheinmetall Mission Master XT, ekstremalny teren UGV
Opracowany w 2021 roku przez Rheinmetall Canada model Rheinmetall Mission Master XT może poradzić sobie z lodem i śniegiem oraz z piaszczystą, skalistą i górzystą topografią. Jego zaawansowane możliwości brodzenia pozwalają mu unosić się i pływać przy zachowaniu pełnej ładowności. Ten potężny A-UGV ważący 2 217 kg może przenosić ładunek o masie 1000 kg, umożliwiając żołnierzom transport specjalnego sprzętu do trudno dostępnych miejsc. Silnik wysokoprężny pozwala na przejechanie 750 km bez tankowania, a wewnętrzne akumulatory umożliwiają do 6 godzin cichej pracy w tzw. trybie cichym. Kolejną kluczową cechą tego pojazdu jest wysokowydajny system ciągłego pompowania opon, który dostosowuje w nich ciśnienie do konkretnych potrzeb wynikających ze specyfiki terenu pokonywanego w danym momencie.
Podobnie jak inne platformy z rodziny Rheinmetall Mission Master, pojazd XT kontroluje Rheinmetall PATH – system nawigacji oparty na sztucznej inteligencji, który można zainstalować w dowolnym pojeździe. Ten niezależny zestaw zaawansowanych czujników i algorytmów percepcji umożliwia pojazdom Mission Master autonomiczną nawigację w trudnych warunkach, jednocześnie chroniąc żołnierzy przed niebezpieczeństwem.
Zespół Rheinmetall Canada wziął udział w Norwegian Army Technology Days 2023 w dniach 23 i 24 sierpnia, gdzie przedstawił prezentację na temat „Jak przyspieszyć przyjęcie i zaufanie do UGV”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent