Wartość tego zamówienia wynosi około 71 milionów EUR, a dostawy mają być realizowane w trzecim kwartale 2024 roku

23 maja 2024 roku koncern Rheinmetall MAN – Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV)podpisał kontrakt na dostawę 48 pojazdów wojskowych HX 8×8 Protected dla szwedzkiego systemu haubicy kołowej Archer. Niemiecka firma jako podwykonawca otrzymała bowiem od szwedzkiego przedsiębiorstwa BAE Systems Bofors AB kontrakt na dostawę 48 pojazdów terenowych HX – podwozia z z integralnie opancerzonymi kabinami. Wysoce mobilne pojazdy wojskowe RMMV 8×8 będą służyć jako nośniki systemów artyleryjskich Archer szwedzkich sił zbrojnych. Wartość umowy, która została zawarta w marcu 2024 roku, wynosi około 71 mln EUR. Rozpoczęcie dostaw przewidziano na trzeci kwartał 2024 roku, z kolei zakończenie do końca 2027 roku. Oprócz pojazdów zamówienie obejmuje dodatkowy zakres usług serwisowych i konserwacyjnych.

Solidne pojazdy z serii HX zostały specjalnie przystosowane do wymagań haubicy kołowej 155 mm, na przykład aby wytrzymać falę ciśnienia podczas ostrzału i zapewnić operatorowi najwyższy poziom mobilności w terenie. Specjalnie wzmocniona zintegrowana kabina pancerna Rheinmetall znacząco przyczynia się do ochrony załogi podczas działań w scenariuszach wysokiego ryzyka.

Umowa ta stanowi pierwszą seryjną integrację systemu Archer z rodziną samochodów ciężarowych HX. Integracją systemu zajmuje się firma BAE Systems Bofors AB. Kołowy system artyleryjski Archer jest obecnie używany przez Szwedzkie Siły Zbrojne na platformie 6×6 w postaci zmodyfikowanych 3-osiowych wozideł budowlanych Volvo, które zostaną teraz zastąpione nowymi zestawami HX-8×8.
Ciężarówki o dużej mobilności RMMV z serii HX2 już w dużej liczbie znajdują się na wyposażeniu szwedzkich sił zbrojnych – na przykład jako warianty logistyczne i transportowe dla rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Dzięki „rodzinnej koncepcji” budowy calej gamy HX nowy system artyleryjski można bezproblemowo zintegrować z istniejącą logistyką szwedzkich sił zbrojnych.
Obecnym zamówieniem Rheinmetall wnosi kolejny wkład w zwiększenie interoperacyjności w ramach NATO. Pojazdy rodziny HX są mianowicie wprowadzane do coraz większej liczby sił zbrojnych państw NATO i państw sojuszniczych. Oprócz Szwecji inne kraje, takie jak Niemcy, Wielka Brytania, Australia, Dania, Austria i Norwegia, również używają wojskowych ciężarówek HX w dużych ilościach i w różnych konfiguracjach. Zastosowanie podobnych systemów oferuje potencjał synergii w obszarach szkoleń, wdrażania, konserwacji i napraw

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent