Renault Trucks, podejmując liczne działania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i dekarbonizacji, osiągnął kolejny ważny kamień milowy, gdyż właśnie uzyskał pierwszą we Francji homologację drogową na ciężarówkę z napędem przerobionym z silnika spalinowego na napęd w pełni elektryczny. Zmodyfikowany pojazd, 12-tonowy typ D, przerobiony na samochód z napędem elektrycznym na baterie, za pośrednictwem Clovis Grand Paris, partnera leasingowego Renault Trucks, zostanie wydzierżawiony na kilka lat firmie Extime, operatorowi sklepów wolnocłowych na lotnisku w Paryżu.
Pod koniec 2023 roku Renault Trucks zakończyło warsztatową konwersję 12-tonowej ciężarówki z silnikiem spalinowym na pojazd z napędem elektrycznym na baterie. Powyższe odbyło się we współpracy z Novumtech i przy wsparciu finansowym Francuskiej Agencji ds. Środowiska i Zarządzania Energią (Ademe). Dzięki tej modernizacji, która uzyskała już homologację drogową – pierwszą tego typu we Francji – producent jest gotowy ocenić opłacalność ekonomiczną, środowiskową i biznesową tego procesu.
Wieloetapowy proces homologacji
Aby spełnić obowiązujące przepisy, przekształcenie ciężarówki z silnikiem spalinowym w pojazd elektryczny wymagało szeregu procesów. Po zakończeniu konwersji mechanicznej zespół Renault Trucks przeprowadził serię rygorystycznych testów w UTAC, paryskim zatwierdzającym organie technicznym akredytowanym zgodnie z normą ISO 17025. Próby te obejmowały oceny kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z normą R100 oraz dokładne kontrole zgodności układu hamulcowego.
Po uzyskaniu tej aprobaty technicznej kompleksowa dokumentacja administracyjna, która zawierała szczegółowe raporty ze wszystkich przeprowadzonych sprawdzianów, została złożona w agencji ochrony środowiska Auvergne Rhône-Alpes DREAL.
21 listopada 2024 r. Renault Trucks otrzymało cenny „sezam”, stając się pierwszym producentem ciężarówek we Francji, który uzyskał aprobatę dla pojazdu elektrycznego doposażonego do użytku drogowego. Cały proces konwersji, od fazy technicznej do homologacji, trwał dwa lata.
Konkretne zastosowanie pierwszej modernizacyjnej elektrycznej ciężarówki
Wydzierżawiona przez Clovis Grand Paris, partnera leasingowego Renault Trucks, firmie Extime – operatorowi sklepów wolnocłowych na lotnisku w Paryżu – elektryczna ciężarówka modernizacyjna będzie wykorzystywana do częstych przejazdów wahadłowych między magazynami Extime a lotniskiem. Dzięki zasięgowi 250 km to 12-tonowe elektryczne auto idealnie nadaje się do tego celu i wspiera zaangażowanie sektora lotniskowego w redukcję emisji dwutlenku węgla.
Pierwszy krok w kierunku rozszerzenia modernizacji elektrycznej?
Ta pierwsza elektryczna ciężarówka modernizacyjna służy jako kluczowe „laboratorium” dla Renault Trucks, umożliwiając ocenę wydajności i produktywności rozwiązania przed potencjalnym zwiększeniem skali procesu. Laurent Colpier, wiceprezes ds. używanych ciężarówek i logistyki miejskiej w Renault Trucks, wyjaśnił „Wykorzystanie tego pojazdu w rzeczywistych warunkach operacyjnych pozwoli nam zweryfikować ekonomiczną opłacalność i solidność rozwiązania modernizacji elektrycznej. Ten projekt pilotażowy stanowi przykład naszego zaangażowania w ochronę zasobów naturalnych przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu użytkowania pojazdu na środowisko. Ciężarówka doskonale ucieleśnia podejście gospodarki o obiegu zamkniętym, które promujemy w Renault Trucks”.
To próba z korzyściami zarówno środowiskowymi, jak i ekonomicznymi, ponieważ szacuje się, że koszt zakupu takiej modernizowanej – przerobionej elektrycznej ciężarówki jest nawet o 15% niższy niż koszt nowego pojazdu elektrycznego.

 

        Tekst: Jarosław Brach

        Zdjęcia: Producent