Renault Trucks kontynuuje inwestycje w badania, aby oferować coraz bardziej wydajne, niskoemisyjne pojazdy, które będą w stanie dostosować się do zmian w branży transportowej. W ramach wspólnego projektu DOLPHIN producent ma zamiar opracować elektryczny pojazd laboratoryjny, który utoruje drogę przyszłej generacji elektrycznych ciężarówek do transportu dalekobieżnego. Celem jest ocena potencjału innowacji technologicznych pod względem optymalizacji energetycznej i ochrony środowiska, bezpieczeństwa, ergonomii oraz komfortu na pokładzie.
Projekt DOLPHIN (Development Original Truck Lab for PHysical INtegration) jest prowadzony przez Renault Trucks wraz z konsorcjum partnerów przemysłowych i akademickich z siedzibą w regionie Auvergne-Rhône-Alpes. W skład konsorcjum wchodzi Lamberet, producent naczep chłodni; SafetyTech – firma Gauzy, specjalizująca się w rozwiązaniach zapewniających komfort i bezpieczeństwo jazdy autokarom, autobusom, kamperom i ciężarówkom; Laboratoire de Mécanique des Fluides et d’Acoustique, Laboratoire Ampère, Laboratoire de Mécanique des Contacts et des Structures, nadzorowane m.in. przez INSA (Krajowy Instytut Nauk Stosowanych); oraz Laboratoire de Psychologie Sociale et Cognitive pod nadzorem Uniwersytetu Clermont Auvergne. Cel tego wspólnego projektu polega na zbudowaniu pojazdu demonstracyjnego opartego na w pełni elektrycznej ciężarówce w celu testowania i oceny innowacji technologicznych w trzech obszarach badań:
Optymalizacja energetyczna i środowiskowa, przy czym badania koncentrują się na aerodynamice pojazdu w pełni elektrycznego i, szerzej, na efektywności energetycznej całego zespołu.
Bezpieczeństwo użytkowników dróg dzięki integracji specjalnego sprzętu w celu poprawy wykrywania niechronionych użytkowników dróg.
Ergonomia i komfort na pokładzie, z całkowicie przeprojektowaną tablicą rozdzielczą i nowym wyposażeniem wnętrza, zapewniające innowacyjne wrażenia na pokładzie skupione na dobrym samopoczuciu kierowcy.
Testowane będą także nowe aplikacje mobilne umożliwiające zoptymalizowane zarządzanie wyposażeniem nadwozia.
Dla Renault Trucks projekt DOLPHIN to sposób na przygotowanie przyszłych generacji elektrycznych ciężarówek poprzez badanie i zwiększanie dojrzałości nowych technologii. Produkcja ciężarówki laboratoryjnej rozpocznie się wiosną 2024 roku.
Projekt DOLPHIN jest zwycięzcą zaproszenia do składania projektów „CORAM 2022” (Comité d’Orientation pour la Recherche Automobile et Mobilité), wspierającego innowacyjne projekty, które przyspieszą przejście na pojazd przyszłości. Został dofinansowany przez rząd francuski w ramach programu France 2030 oraz przez Unię Europejską – Next Generation EU w ramach planu France Relance.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent