Renault Trucks – Produkcja nowych pojazdów nie jest już jedyną opcją
W ciągu ostatnich kilku lat Renault Trucks zintensyfikowało inicjatywy związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, mające na celu zmniejszenie wpływu ciężarówek na środowisko, zapewniając jednocześnie przewoźnikom ekonomiczne i zrównoważone rozwiązania. Wydłużając żywotność części i samochodów, koncern może zmniejszyć wpływ na zasoby naturalne nawet o 80%. Jest to model oparty na trzech zasadach, a mianowicie regeneracji, ponownym wykorzystaniu i zmianie przeznaczenia.
W 2023 roku Renault Trucks w swojej fabryce używanych pojazdów w Bourg-en-Bresse przekształciło 95 używanych aut. Tę stosunkowo niewielką liczbę przerobionych egzemplarzy można wytłumaczyć brakiem dostępności taboru używanego, przy wciąż bardzo niskim poziomie zapasów. Producent przedłużył także żywotność 250 ciężarówek we flocie swoich klientów, regenerując je w Centrum Używanych Samochodów Ciężarowych w Lyon-Saint-Priest (oferta Restart). W wymiernych liczbach przebudowane i zregenerowane ciężarówki pozwoliły zaoszczędzić 6 ton materiałów, 7 ton emisji CO2, 7 MWh energii i 185 m3 wody.
W 2023 roku podmiot zrobił też kolejny krok w stronę obiegu zamkniętego pojazdów i dekarbonizacji transportu, przekształcając ciężarówki z silnikiem Diesla w ciężarówki z napędem akumulatorowym:
– Fabryka używanych samochodów ciężarowych w Bourg-en-Bresse jest obecnie miejscem modernizacji elektrycznych ciągników stoczniowych Neotrucks. Te pojazdy logistyczne, z prędkością ograniczoną do 25 km/h, służą do przemieszczania naczep na prywatnych terenach przemysłowych lub logistycznych. W 2023 roku zmodernizowano łącznie 25 ciągników siodłowych, a na 2024 r. planowanych jest 40 sztuk.
– W 2023 roku Renault Trucks współpracowało również z firmą Novumtech nad projektem modernizacji pojazdów elektrycznych, przy wsparciu finansowym ADEME, francuskiej Agencji ds. Transformacji Ekologicznej. 12-tonowa ciężarówka z silnikiem Diesla została przerobiona na akumulatorową ciężarówkę elektryczną. Kolejnym etapem tego projektu jest uzyskanie homologacji na zmodernizowany samochód ciężarowy w 2024 roku, potwierdzającej jego zgodność z obowiązującymi przepisami. Następnie Renault Trucks rozpocznie serię testów w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych, współpracując z Clovis Grand Paris.
Przy tym przedsiębiorstwo utrzymało poziom dostaw pojazdów używanych w 2023 roku, zamykając rok liczbą 6000 dostarczonych sztuk. Producent, mając pewność, że używane ciężarówki pozostaną atrakcyjne dla klientów, w 2023 roku wprowadził także trzecią specjalną serię używanych modeli – T Red. Istnieje 186 punktów sprzedaży i serwisu Renault Trucks z wydzieloną częścią dla używanych samochodów ciężarowych.
Inwestycje strategiczne na rzecz zrównoważonej przyszłości
Renault Trucks kładzie podwaliny pod swoją przyszłość poprzez strategiczne inwestycje mające na celu wzmocnienie długoterminowej rentowności swoich zakładów i zbudowanie solidnej, zrównoważonej przyszłości opartej na innowacjach.
W 2023 roku producent oficjalnie otworzył nowe centrum badawczo-rozwojowe X-Tech Arena w lokalizacji Lyon Saint-Priest. W tym budynku o powierzchni 11 000 m2 pracuje 1000 inżynierów, badaczy i zespołów zakupowych. Decyzja o umieszczeniu tych zespołów w jednym budynku ma na celu zapewnienie płynnego przepływu informacji między nimi oraz przyspieszenie procesów zatwierdzania i realizacji projektów mających ukierunkowanych na opracowanie przyszłych rozwiązań transportowych. Budynek, zaprojektowany przez ARCHIGROUP we współpracy z ETAMINE, ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zużywa o 25% mniej energii niż wymagają tego francuskie przepisy. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 33 miliony euro.
W 2023 roku firma świętowała także otwarcie CampX, nowego obiektu poświęconego innowacjom, a usytuowanego w swojej siedzibie w Lyonie. Celem CampX by Volvo Group jest przyspieszenie innowacji technologicznych i biznesowych poprzez łączenie zespołów wewnętrznych z partnerami zewnętrznymi, głównie start-upami.
Poza tym, Renault Trucks, zaangażowane w transformację energetyczną i ekologiczną swoich zakładów, rozpoczęło realizację ambitnego projektu we współpracy z TotalEnergys. Celem jest wyposażenie terenu przemysłowego Bourg-en-Bresse w zadaszenia fotowoltaiczne o powierzchni 17 hektarów. Wytworzona energia elektryczna będzie równa tej, którą zużywa 17 500 osób. Sam zakład będzie wykorzystywać część energii wytwarzanej przez elektrownię fotowoltaiczną. W rezultacie 30% zużycia energii elektrycznej w zakładzie będzie pokrywane przez zadaszenia, co będzie miało dodatkową zaletę w postaci ochrony zarówno pojazdów pracowników, jak i ciężarówek produkowanych w zakładzie.
Na koniec firma przedstawiła właśnie plany budowy nowego, globalnego centrum dystrybucji części zamiennych w zakładzie w Saint-Priest, które zastąpi starsze obiekty. Inwestując łącznie 132 miliony euro w budowę tej nowej, najnowocześniejszej platformy logistycznej, francuski producent i Volvo Group, do której należy, demonstrują swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój zasobów produkcyjnych i potwierdzają silną pozycję lokalną korzenie Renault Trucks w obszarze metropolitalnym Lyonu.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent