Renault Trucks przygotowuje się do otwarcia punktu usługowego o innowacyjnej koncepcji, który będzie zlokalizowany w Urban Logistics (ULH) w Lyonie-Gerland. Ten punkt usługowy, znany jako Renault Trucks City, ma wszystkie cechy tradycyjnego warsztatu Renault Trucks, z tą różnicą, że będzie zlokalizowany w samym sercu miasta. Otwarcie tego warsztatu jest częścią strategii Renault Trucks mającej na celu uwzględnienie wszystkich aspektów ekosystemu logistyki miejskiej. Producent dba o to, aby być pod ręką na każdym etapie łańcucha logistycznego.
Urban Logistics Hotel (ULH) w Lyonie-Gerland, centrum logistyczne zaprojektowane do zarządzania dystrybucją towarów w mieście, otworzy swoje podwoje pod koniec marca 2024 roku w porcie Edouard Herriot. Centrum będzie pełniło rolę centralnego węzła, rozładowując i sortując towary, a następnie przestawiając je w niskoemisyjnych pojazdach, umożliwiając niskoemisyjne dostawy dostosowane do ograniczeń miejskich. W Lyonie ULH będzie działać wielu specjalistów w dziedzinie transportu i logistyki, w tym Renault Trucks, które zbudowało tam nowy rodzaj punktu usługowego.
Wsparcie operacyjne ostatniej mili
Renault Trucks City będzie świadczyć lokalne usługi konserwacyjne i naprawcze klientom obsługującym w centrum Lyonu elektryczne ciężarówki i lekkie pojazdy użytkowe o średniej ładowności. W tym certyfikowanym warsztacie E-Tech, należącym do dealera Renault Trucks – Corbas, zatrudnionych będzie dwóch techników, a na jego powierzchni będą mogły się pomieścić jednocześnie dwie ciężarówki. Posiada również obszar przeznaczony do serwisowania rowerów towarowych Kleuster montowanych przez Renault Trucks w Vénissieux. Jeśli pojazd będzie wymagał dłuższego lub bardziej skomplikowanego serwisu, zostanie zabrany do warsztatu Corbas. Renault Trucks City w Lyonie będzie oferować także usługi wynajmu pojazdów krótko- i średnioterminowych.
Renault Trucks, partner na każdym etapie łańcucha dostaw
Inicjatywa ta pokazuje zaangażowanie Renault Trucks w politykę transformacji obszaru metropolitalnego Lyonu i we wspieranie swoich klientów tak blisko, jak to możliwe, w ich działalności, w ten sposób pomagając zwiększyć ich produktywność. Projekt ten odzwierciedla ogólną strategię producenta, która ma na celu optymalizację wszystkich aspektów ekosystemu logistyki miejskiej, patrząc na niego całościowo. Obejmuje to oferowanie szerokiej gamy pojazdów elektrycznych i usług dopasowanych do ograniczeń dystrybucji miejskiej; zachęcanie do transferu modalnego; eksperymentowanie z mobilnymi i modułowymi rozwiązaniami przechowaniowymi oraz optymalizację wzorców logistyki i systemów załadunku i rozładunku.
Projekt pilotażowy z możliwością rozbudowy
Ten początkowy eksperyment we Francji jest prekursorem innych podobnych inicjatyw Renault Trucks, przy czym rozważane są projekty w Paryżu, Marsylii i Holandii, gdzie dystrybutor Renault Trucks, Bluekens, niedawno otworzył obszar przeznaczony dla rowerów towarowych i usług ostatniej mili dla przewoźników.

    Tekst:  Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent