Renault Trucks ogłasza budowę nowej platformy logistycznej w Lyonie
Renault Trucks ogłosiło budowę nowego budynku wytwarzającego energię w sercu zakładu Saint-Priest w Lyonie. Będzie on miał powierzchnię 46 000 m² i będzie stanowił inwestycję o wartości 132 milionów EUR. Budynek, którego otwarcie zaplanowano na 2028 rok, pomieści globalne centrum dystrybucji części zamiennych marki.
Koncern przedstawił plany budowy nowego, globalnego centrum dystrybucji części zamiennych w swoim historycznym miejscu w Saint-Priest na obrzeżach Lyonu, w miejsce starszych obiektów. Inwestując łącznie 132 miliony Eur we wzniesienie tej nowej, najnowocześniejszej platformy logistycznej, francuski producent i Volvo Group, do której należy, demonstrują swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój zasobów produkcyjnych i potwierdzają silną pozycję lokalną korzenie Renault Trucks w obszarze metropolitalnym Lyonu.
Strategiczna relokacja i optymalizacja operacji
Ponieważ stuletni budynek centrum dystrybucyjnego w Vénissieux nie nadawał się już do wymogów środowiskowych i operacyjnych związanych z działalnością logistyczną, Renault Trucks rozpatrzyło wszystkie opcje, łącznie z przeniesieniem do innej lokalizacji. Ostatecznie podmiot zdecydował się przenieść swoją platformę logistyczną do zakładu w Saint-Priest, gdzie obecnie mieści się jego zakład produkcji osi. Co więcej, zakład ten przygotowuje się do przeniesienia do sąsiedniego Vénissieux, w pobliżu fabryki silników. W ciągu najbliższych trzech lat zostaną przeprowadzone zasadnicze prace związane z przeniesieniem platformy logistycznej na teren starego zakładu, co w pierwszej kolejności będzie wymagało rozbiórki istniejącego budynku i oczyszczenia gleby. Rekultywacja tego terenu przemysłowego będzie zgodna z zasadą zerowej sztucznej gleby
Budynek, w którym będzie pracować ponad 500 pracowników, obejmie elastyczny, skalowalny magazyn o powierzchni 46 000 m², integrujący standardowe magazyny, w pełni zautomatyzowaną strefę dedykowaną drobnym częściom oraz powierzchnię zarezerwowaną do przechowywania akumulatorów. Przy tym przyszłe centrum dystrybucyjne zostało zaprojektowane tak, aby spełniać najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa, w tym całkowite oddzielenie przepływu pieszych, ciężarówek i pojazdów. Duże wysiłki zostaną także podjęte w celu poprawy ergonomii i komfortu pracy operatorów, w tym w zakresie robotyzacji niektórych operacji i optymalizacji regałów magazynowych. Nowe procedury zostaną opracowane w ścisłej współpracy z pracownikami. Wreszcie powierzchnia biurowa o powierzchni 4000 m² będzie sprzyjać współpracy i zapewniać efektywność operacyjną.
Budynek niezawierający paliw kopalnych i generujący pozytywną energię
Projekt ten, który ilustruje zaangażowanie Renault Trucks w dekarbonizację swojej działalności, stanowi krok naprzód w przejściu na produkcję energii odnawialnej. Nowe centrum dystrybucyjne zostało bowiem zaprojektowane jako budynek generujący pozytywną energię. Wyposażony w panele fotowoltaiczne na całym dachu będzie wytwarzał energię odnawialną na pokrycie nie tylko własnego zapotrzebowania (m.in. na ogrzewanie budynku, wózki widłowe i ładowanie pojazdów elektrycznych), ale też sąsiednich budynków. Wszystkie obiekty w budynku będą w 100% wolne od paliw kopalnych i będą korzystać z energii odnawialnej. Renault Trucks zobowiązało się również do zazieleniania terenu, sadząc 400 drzew, w ten sposób przyczyniając się do poprawy różnorodności biologicznej i jakości życia w miejscu pracy.
Harmonogram projektu
2024: Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę
2025: Przeniesienie fabryki Axle do Vénissieux, co umożliwi rozbiórkę istniejącego budynku i odkażanie gleby
2026: Rozpoczęcie budowy
Koniec 2027: Montaż urządzeń
Początek 2028 r.: Przeniesienie działalności etap po etapie
Połowa 2028 r.: Nowe centrum dystrybucyjne jest w pełni operacyjne
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent