Renault Trucks kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważoną mobilność poprzez modernizację elektryczną
Renault Trucks, pionier gospodarki o obiegu zamkniętym i mobilności elektrycznej, wykonał znaczący krok w kierunku dekarbonizacji, przekształcając 12-tonową ciężarówkę z silnikiem Diesla w ciężarówkę elektryczną zasilaną akumulatorowo. Ten projekt modernizacji instalacji elektrycznej został zrealizowany we współpracy z firmą Novumtech, przy wsparciu finansowym ADEME, francuskiej Agencji ds. Transformacji Ekologicznej. Inicjatywa ta jest podwójnie ważna, ponieważ ma na celu ochronę zasobów naturalnych przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu pojazdów na środowisko.
Koncern nie traktuje zrównoważonego transportu tylko jako sloganu. Dlatego dostarcza teraz na to kolejny dowód, kończąc właśnie warsztatową przebudowę ciężarówki z silnikiem spalinowym na ciężarówkę elektryczną. Celem projektu jest ocena wykonalności środowiskowej, technicznej i ekonomicznej takiej modyfikacji elektrycznej ciężarówki. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki współpracy z Novumtech – start-upem posiadającym wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania i produkcji akumulatorów, oraz przy wsparciu finansowym ADEME – francuskiej Agencji ds. Transformacji Ekologicznej.
Obieg zamknięty jest rzeczywiście jednym ze strategicznych obszarów zainteresowania Renault Truck w celu dekarbonizacji transportu towarowego. Działalność przemysłowa wytwórcy, którego celem jest wydłużanie żywotności produkowanych przez siebie pojazdów, wpisuje się w podejście oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym, bazujące na trzech filarach, a mianowicie na regeneracji, ponownym zastosowaniu oraz ponownym użyciu.
W ramach tego podejścia podmiot wprowadził szereg inicjatyw, w tym podwojenie żywotności pojazdów dla przewoźników poprzez zachęcanie do regeneracji, a nie odnawiania. Co więcej, producent oferuje drugie życie swoim używanym ciężarówkom poprzez ponowne wykorzystanie, stosując rygorystyczne procesy przemysłowe. Do chwili obecnej w fabryce używanych ciężarówek w Bourg-en-Bresse odnowiono przeznaczenie ponad 1500 pojazdów, a w Centrum Pojazdów Używanych w Lyonie odnowiono kolejne 700, co pozwoliło zredukować emisję CO2 o ponad 5000 ton.
Etapy konwersji
Elektryfikacyjną konwersję 12-tonowego modelu z serii D przeprowadzono poprzez modyfikację tylko tego, co było absolutnie niezbędne, a mianowicie silnika, skrzyni biegów, zbiornika paliwa i zbiornika AdBlue, natomiast podzespoły związane z silnikiem spalinowym, takie jak pompa hydrauliczna wspomagania kierownicy, sprężarka powietrza zawieszenia i hamulców oraz sprężarka klimatyzacji zostały zdemontowane. Elementy te zastąpiono silnikiem elektrycznym połączonym bezpośrednio z wałem napędowym, akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 210 kWh, ładowarką pokładową o mocy 22 kW, elektryczną sprężarką powietrza do zawieszenia i układu hamulcowego, elektryczną pompą hydrauliczną do wspomagania kierownicy, elektryczną sprężarką klimatyzacji oraz elektrycznym systemem ogrzewania kabiny. Kolejnym kamieniem milowym w tym projekcie jest certyfikacja przebudowanej ciężarówki w celu sprawdzenia zgodności z obowiązującymi przepisami. Po uzyskaniu tej zgody Renault Trucks rozpocznie fazę testów w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych we współpracy z Clovis Grand Paris we Francji.
Ten projekt modernizacji, zrealizowany dzięki współpracy z firmą Novumtech, został wykonany w zakładzie CampX by Volvo Group w siedzibie Renault Trucks w Lyonie. Celem CampX jest przyspieszenie innowacji technologicznych i komercyjnych poprzez stworzenie synergii pomiędzy pracownikami Renault Trucks (zespół inżynierów z Lyonu) a start-upami.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent