Renault Trucks kontynuuje prace badawczo-rozwojowe nad ciężarówką laboratoryjną Oxygen. Po wstępnej fazie testów, która wciąż trwa w Lyonie i Paryżu, producent wkracza w nowy etap z drugą wersją tej elektrycznej ciężarówki przeznaczonej do logistyki miejskiej. Tym samym odmiana wyposażona w zabudowę chłodniczą, zaprojektowana we współpracy z siecią supermarketów Jumbo, SVZ i przy wsparciu holenderskiej spółki zależnej Renault Trucks, w październiku 2024 roku rozpocznie testy w Amsterdamie.
Amsterdam, miasto wzorcowe w zakresie miękkiej mobilności (soft mobility), na dzisiaj stanowi wręcz idealną lokalizacją dla projektu Oxygen. Po Paryżu i Lyonie Renault Trucks rozpoczyna zatem w stolicy Holandii nową fazę testów swojego miejskiego pojazdu elektrycznego. Na tym nowym etapie, który rozpocznie się w październiku 2024 roku, koncern nawiązał współpracę z firmami Jumbo i SVZ.
Jumbo, drugi co do wielkości sprzedawca detaliczny w Holandii, ma ponad 700 punktów sprzedaży w Holandii i Belgii. Jednym z jego priorytetów jest oferowanie klientom przyjemnych zakupów na miejscu. Partner transportowy SVZ zapewnia dostawy świeżych produktów do placówek Jumbo w Holandii.
Producent i jego partnerzy, mając na uwadze ograniczenie własnego wpływu na środowisko, połączyli swoją wiedzę, aby przełożyć potrzeby logistyki miejskiej i opracować nową 26-tonową eksperymentalną miejską elektryczną ciężarówkę zdolną do pracy w holenderskich strefach zerowej emisji. Od 1 stycznia 2025 roku holenderskie gminy mogą bowiem wyznaczać strefy zeroemisyjne, do których można wjechać wyłącznie pojazdem zeroemisyjnym, aby ograniczyć emisję CO2 na obszarach miejskich. W przeciwieństwie do pierwszego eksperymentu przeprowadzonego z Geodis w zakresie dystrybucji produktów suchych, podczas 6-miesięcznego okresu eksperymentu pojazd ten umożliwi cichą realizację dostaw chłodniczych, bez emisji zanieczyszczeń i przy całkowitym bezpieczeństwie dla innych użytkowników dróg, z magazynu do supermarketu Jumbo w sercu Amsterdamu. Jerome Berthelet, dyrektor zarządzający Renault Trucks w Holandii, stwierdził „Udane partnerstwo z Jumbo i SVZ przy tym innowacyjnym projekcie podkreśla siłę współpracy w osiąganiu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Połączyliśmy się w tym samym pragnieniu stworzenia rozwiązania niskoemisyjnego miasta. Przeprowadzenie projektu pilotażowego w Amsterdamie, mieście pionierskim w zakresie zarządzania środowiskowego, wnosi znaczną wartość do naszej misji”. Wilko Maas, menedżer floty w Jumbo Supermarkets, dodał „W Jumbo angażujemy się w ochronę przyrody i zmniejszanie naszego wpływu na środowisko. Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 roku neutralności pod względem emisji CO2. Zaopatrywanie sklepów i dostarczanie artykułów spożywczych to nasza codzienna praca. Nieustannie pracujemy nad tym, aby zminimalizować zużycie energii i redukować nasz ślad węglowy. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością ścisłego zaangażowania się w rozwój elektrycznej ciężarówki do dostaw na odcinku ostatniej mili w centrach miast. Oczekujemy, że do roku 2025 więcej miast takich jak Amsterdam wyznaczy strefy zerowej emisji. Dostawa na ostatniej mili będzie niezbędna, abyśmy mogli nadal zaopatrywać nasze sklepy w możliwie najbardziej czysty i bezpieczny sposób. Pilotażowy program Oxygen zapewni nam niezbędne doświadczenie i pozwoli przygotować się na przyszłość. Erwin Keizer, dyrektor finansowy w SVZ, specjalista ds. rozwiązań w zakresie transportu miejskiego, jest zachwycony tym posunięciem „W SVZ jesteśmy zaangażowani w pomaganie naszym klientom w rozwoju. Dzięki ciężarówce Oxygen robimy krok w kierunku przyszłości zero-emisyjnego transportu poprzez stworzenie bezpieczniejszego sposobu dostarczania towarów”.
Prototyp ciężarówki powstał w fabryce Renault Trucks w Blainville-sur-Orne, pierwszej europejskiej fabryce produkującej seryjnie elektryczne ciężarówki od 2020 roku.
Pojazd dostosowany do ograniczeń i zastosowań dostaw miejskich.
Oxygen został opracowany przez Renault Trucks i 17 partnerów. To pojazd zaprojektowany specjalnie z myślą o mieście, łączący w sobie bezpieczeństwo, komfort i nowoczesność:
Aby zwiększyć widoczność i bezpieczeństwo, Oxygen ma kabinę z niskim wejściem i dużą przednią szybą, które zapewniają kierowcy doskonałą bezpośrednią widoczność na wysokości uczestników ruchu drogowego. Wiele kamer zastępuje lusterka, gwarantując widok 360°, co znacznie poprawia widoczność do tyłu i umożliwia wykrywanie pieszych i niechronionych użytkowników w martwych polach.
Aby poprawić komfort i bezpieczeństwo kierowcy, po stronie pasażera zamontowano drzwi przesuwne, co pozwala uniknąć ryzyka związanego z otwieraniem tradycyjnych drzwi. Kierowca może wchodzić i wychodzić z pojazdu zarówno prawą, jak i lewą stroną. Ponadto wchodzenie i wychodzenie z kabiny jest łatwiejsze dzięki niskiemu wejściu.
Dla idealnej konserwacji przewożonego ładunku pojazd wyposażono w nadwozie izotermiczne z kontrolowaną temperaturą, przystosowane do transportu 25 wózków supermarketowych.
Wreszcie, w celu idealnej integracji z miejskim krajobrazem oraz skupienia się na komforcie i udoskonaleniach kierowcy, całkowicie przeprojektowano linie zewnętrzne ciężarówki i wnętrze kabiny.
Dane techniczne pojazdu

Dopuszczalna masa całkowita: 26000 kg
Podwozie: 6×2
Wymiary: 10 m (dł.)x 2,6 m (szer.) x 3,8 m (wys.)
Rozstaw osi: 4600 mm
Nadwozie: Chłodnia konstrukcyjnie zintegrowana z podwoziem, odpowiednia do wózków supermarketowych
Pojemność baterii: 3 x 94 kWh, łącznie 282 kWh.
Zasięg: 150 km, dostosowany do codziennych dostaw SVZ dla Jumbo w Amsterdamie

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent