Renault Trucks kontynuuje transformację energetyczną, dostarczając swoje pierwsze akumulatorowo-elektryczne ciężarówki poza Europą. Trzy egzemplarze modelu E-Tech D Wide zostały właśnie przekazane chilijskiemu przewoźnikowi Trailer Logistics i obecnie jeżdżą na ulicach Santiago, pracując dla CCU, firmy należącej do Heinekena i grupy Quiñenco.
Renault Trucks właśnie dostarczyło swoje pierwsze elektryczne ciężarówki do Ameryki Łacińskiej za pośrednictwem swojego chilijskiego importera Salfa. Przewoźnik Trailer Logistics i dystrybutor CCU, którzy zdecydowanie angażują się w ograniczanie swojego wpływu na środowisko, wybrali Renault Trucks, aby towarzyszyło im w procesie dekarbonizacji działalności związanej z dystrybucją napojów w Chile. Producent od 2020 roku w swoich francuskich zakładach wytwarza seryjnie elektryczne ciężarówki.
Globalne rozwiązanie dla transportu niskoemisyjnego
Po wstępnej analizie i optymalizacji harmonogramów logistycznych, dostosowaniu tras oraz pomocy klientom w wyborze infrastruktury i instalacji punktów ładowania, Renault Trucks dostarczyło obu partnerom trzy 26-tonowe E-Tech D Wide z bateriami o pojemności 264 kWh. Pojazdy te pokonują dziennie około stu kilometrów, obsługując liczne punkty dostaw w Santiago i jego okolicach. Ich nadwozie obejmuje innowacyjny system nadwozia wymiennego, zaprojektowany w celu optymalizacji operacji logistycznych.
Te elektryczne ciężarówki są ładowane przez noc w dedykowanych punktach ładowania w centrum dystrybucyjnym CCU NPR w Renca. Konserwacje przeprowadzane są w certyfikowanym warsztacie Renault Trucks E-Tech u dealera Salfa w Santiago, co gwarantuje niezawodność, dostępność i efektywność operacyjną pojazdów.
Wykorzystanie tych trzech elektrycznych ciężarówek umożliwi Trailer Logistics i CCU zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 628 ton. Cyril Barillé, wiceprezes Renault Trucks na Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję, wyjaśnił „Ta pierwsza dostawa elektrycznych ciężarówek do Chile ilustruje zaangażowanie Renault Trucks w promowanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych w skali globalnej. Pomyślne zakończenie tego projektu jest wynikiem ścisłej współpracy pomiędzy Trailer Logistics, CCU, chilijskim przedsiębiorstwem energetycznym ENELX, firmą Salfa i zespołami Renault Trucks. Chciałbym im serdecznie podziękować za zaufanie i zaangażowanie”.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent