W dniu 2 czerwca odbyły się już szóste Targi Rozwiązań Transportowych 4Poland organizowane przez Volvo Trucks Polska. Jak co roku zorganizowano cykl szkoleń pt: Akcja Profesjonalni Kierowcy. Jest to największa akcja społeczna tego rodzaju w Polsce zainicjowana przez Volvo Trucks. Co roku program szkoleń jest poszerzany; w tym roku o ekonomiczną jazdę samochodami elektrycznymi. Adepci którzy kończą szkolenie są pilotowani przez firmę FAZ drivers w celu szybkiego znalezienia dobrej pracy. Nie można zapomnieć o partnerach akcji, w tym roku program wspierają Continental, MAK Ubezpieczenia, MJM Brokers, Phillips Poland, PKO Leasing, Shell Polska, Wielton, Volvo Trucks oraz Volvo Financial Services (VFS). Do grona Partnerów po raz pierwszy dołączył także Chubb. Podczas śniadania prasowego Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Poland przedstawiła wynik działalności firmy w poprzednich dwunastu miesiącach. Należy podkreślić, że polski rynek jest czwartym w Europie co do wielkości sprzedaży ciężarówek Volvo.

Targi 4Poland odwiedziło około 3 tysięcy osób na których czekało ponad 40 samochodów ciężarowych Volvo i ponad 65 firm wystawiających swoje produkty. Wydarzenie to na dobre się wpisało w kalendarz spotkań branży.

Volvo Trucks wystawiło całą gamę elektrycznych samochodów ciężarowych, w tym ciągniki siodłowe z naczepą, którymi można było się przejechać po torze Jastrząb. Obok równolegle trwała nauka wyprowadzania ciągnika siodłowego Volvo FH  z poślizgu na płycie poślizgowej. Na nudę narzekać nie można było. Podpisano też umowę z firmą MBC Trans Marcin Ciołek na zakup pierwszego w Polsce elektrycznego ciągnika siodłowego Volvo FH, wyposażonego w 3 trakcyjne silniki elektryczne oraz sześć pakietów baterii o łącznej pojemności 540 kWh. Producent tej ciężarówki deklaruje zasięg na jednym ładowaniu na poziomie 300 kilometrów. Podczas imprezy przekazano właścicielom 24 pojazdy wśród nich był pojazd strażacki zabudowany przez firmę Bocar czy też elektryczna śmieciarka na podwoziu Volvo Fe electric z zabudową Ekocel Medium X4 odebrana przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Sieradzu oraz ciągnik Iwony Blacharczyk w którym brała udział w Volvo Trucking Adventure; ten egzemplarz nabyła firma Adventure Szerenos. Nie brakowało też dostawców naczep i przyczep. Uznany ich producent firma Wielton zaprezentowała swoją ciężką dwuosiową przyczepę  z nowym zaczepem za pomocą którego sprzęganie odbywa się pneumatycznie. Przy sprzęganiu pomocna jest umieszczona w podwoziu ciężarówki kamera. EWT Truck & Trailer zaprezentowało po  raz pierwszy w Polsce swoją najnowszą naczepę samowyładowczą  Schmitz Cargobull S.KI24SL-7.2SR – z nową ramą i nową muldą stalową o pojemności 24 m3   Wcześniej prezentacja tej naczepy miała miejsce w Niemczech na targach IAA w Hanowerze. Nie zabrakło też nawigacji dedykowanych do samochodów ciężarowych. Firma Tom Tom zaprezentowała nową nawigację TomTom Expert  Plus wyposażoną w nowe funkcje m. in. związane z ekologią o czym piszemy dalej. Do 2025 r. w Europie ma zostać wyznaczonych 500 stref niskiej emisji (LEZ). Dostosowanie się do lokalnych przepisów ekologicznych będzie stanowić wyzwanie dla wielu profesjonalnych kierowców, zwłaszcza podczas podróży zagranicznych. GO Expert Plus zintegruje strefy LEZ ze swoimi mapami i trasami, umożliwiając kierowcom jazdę we właściwych strefach w oparciu o charakterystykę ich ciężarówki. Kierowcy ciężarówek będą również mogli skonfigurować wiele profili pojazdów i zapisywać ich charakterystyki, co ułatwi przełączanie się między nimi i wyznaczanie najbardziej odpowiednich tras w oparciu o specyfikację każdego pojazdu.

Dzień targowy zwieńczyły pokaz akrobacji samolotowej grupy Żelazny, pełen energii koncert Agnieszki Chylińskiej oraz pokaz fajerwerków. Dla dzieci byli animatorzy którzy zabawiali maluchy na każdy możliwy sposób. Dla tych większych co szukali mocnych wrażeń był zjazd z dźwigu na tyrolce.

Nie zabrakło też różnorakich poczęstunków; był czas na ciasto z kawą i  na hot dogi.

Osobiście nie możemy się już doczekać kolejnej edycji która będzie również jubileuszem 30 lat Volvo Trucks w Polsce.

 Tekst: Bartosz Wojtowski 

 Zdjęcia: Bartosz Wojtowski