FUSO Canter 6C18 4×4 to najnowszy nabytek we flocie ochotniczych straży pożarnych stowarzyszenia straży pożarnej Sulgen-Kradolf-Schönenberg w szwajcarskim kantonie Turgowia. Canter z opcjonalnym przełączanym napędem na wszystkie koła, wyposażony jako lekki samochód ratowniczo-gaśniczy (KTLF), może być używany do wielu celów i został zabudowany przez producenta sprzętu strażackiego – austriacki koncern Rosenbauer. To pierwszy w Szwajcarii pojazd tej kategorii oparty na podwoziu FUSO Canter 4×4. Został on dostarczony przez szwajcarskiego partnera FUSO, LARAG AG Nutzfahrzeugwerke w Will, którego warsztaty w przyszłości zajmą się również wszystkimi zadaniami konserwacyjnymi i naprawczymi tego pojazdu podstawowego.
Pascal Zellweger, podporucznik ochotniczej straży pożarnej i kierowca auta strażackiego w Sulgen, wyjaśnia „FUSO Canter 4×4 okazał się idealnym rozwiązaniem dla naszego profilu wymagań. W kwestii tonażu jest dokładnie tak, jak chcieliśmy. Jego poprzednik często osiągał granice swojej masy”.
Firma Rosenbauer Switzerland z siedzibą w Oberglatt wyposażyła podwozie Cantera w indywidualnie zaprojektowane nadwozie, które jednocześnie uwzględnia przestrzeń montażową skrzyni rozdzielczej i optymalnie wykorzystuje rozstaw osi wynoszący 3415 mm. Środkowymi elementami są centralnie umieszczony zbiornik wody o pojemności 1500 litrów oraz dostępna od tyłu mocna przenośna pompa Rosenbauer FOX 4. KTLF umożliwia służbom ratowniczym przeprowadzenie tzw. ataku wstępnego aż do momentu dostarczenia wody przez hydrant. W planach KTLF uwzględniono także rosnące zagrożenie upałami i suszą – dlatego na pokładzie znajduje się obecnie sprzęt do gaszenia małych pożarów lasów. Składa się z dwóch ręcznych gaśnic, które można nosić jak plecak, tłumic strażackich wykonanych z ognioodpornej tkaniny do wygaszania żaru, specjalnych węży przepuszczających wodę, które są wilgotne i zapobiegają zapaleniu się na gorących poszyciach lasu, oraz toporków i grabi. „FUSO Canter 4×4 idealnie sprawdza się w tym temacie, który regularnie zwraca naszą uwagę, szczególnie w sezonie grillowym. Dzięki kompaktowym wymiarom i załączanemu napędowi na wszystkie koła może przejechać wszędzie wąskimi leśnymi ścieżkami na obszarach wiejskich” – mówi kierowca samochodu Pascal Zellweger.
Po włączeniu napęd na wszystkie koła skrzynia rozdzielcza w Canterze 4×4 rozdziela moment z mocnego 3-litrowego silnika o mocy maksymalnej 129 kW/175 KM w stosunku 60/40 odpowiednio na oś przednią i tylną. Dodatkowa w razie potrzeby przekładnia redukcyjna zmniejsza prędkość w bardziej wymagającym terenie, tym samym zwiększając moment obrotowy. Samoblokujący mechanizm różnicowy obsługuje napęd 4×4, zapewniając jeszcze większą przyczepność i stabilność jazdy.
FUSO Canter 4×4 oferuje miejsce dla kierowcy i dwóch dodatkowych strażaków dzięki wygodnej kabinie z podwójną kanapą. Dzięki ergonomicznemu amortyzowanemu fotelowi kierowcy firmy Isringhausen, poduszkom powietrznym kierowcy i pasażera oraz klimatyzacji, jazdy próbne i operacyjne są wygodne i bezpieczne. W kokpicie znajdują się także wyświetlacz kamery cofania oraz panel sterowania systemem sygnalizacji i oświetlenia otoczenia, oba wbudowane przez Rosenbauera.
Porucznik Pascal Zellweger jest entuzjastycznie nastawiony do przydatności FUSO Cantera 4×4 do gaszenia pożarów i tego, jak działa jako towarzysz zespołu: „Jako pojazd z napędem na przód zapewnia bardzo bezpośrednie wrażenia z jazdy. Można go używać do bardzo precyzyjnego przejazdu w wąskich przejściach i zawsze mieć przegląd sytuacji. Jest to łatwe do opanowania nawet dla mniej doświadczonych kierowców, przecież – na szczęście – nie musimy codziennie wychodzić. Zwrotność i prowadzenie Cantera są po prostu idealne lub, jak powiedzielibyśmy Szwajcarzy: jest wspaniale!”

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent