Firma Clean Tech Quantron AG i Ford Trucks, globalna marka branży ciężkich pojazdów użytkowych, podpisały list intencyjny (LOI). Wysoce innowacyjna technologia Quantron Inside zostanie oceniona pod kątem integracji z pojazdami Ford Trucks w celu umożliwienia bezemisyjnych rozwiązań transportowych. Ta bliska współpraca techniczna ma na celu przyspieszenie wprowadzenia na rynek pojazdów ciężarowych z ogniwami paliwowymi H2, opartych na FORD F-Max
Quantron AG, specjalista w zakresie zrównoważonego transportu osobowego i towarowego, oraz Ford Trucks, globalna marka branży ciężkich pojazdów użytkowych, wspólnie podpisały list intencyjny (LOI). W ramach tej strategicznej współpracy efektywny zasięg technologii Quantron Inside, innowacyjna e-oś, dostosowany do indywidualnych potrzeb akumulator o dużej mocy, integracja ogniw paliwowych i zbiorników, niezrównane zarządzanie energią oraz zoptymalizowana aerodynamika pod kątem maksymalnej wydajności zostaną ocenione pod kątem integracji z pojazdami Ford Trucks, w ten sposób umożliwiając bezemisyjne rozwiązania transportowe. Współpraca koncentruje się na ciężkich pojazdach ciężarowych napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Dzięki pierwszej fazie współpracy z Ford Trucks QUANTRON zapewnia płynną adaptację zaawansowanych ciężarówek Forda, które będą produkowane zgodnie z nowymi przepisami bezpieczeństwa już od pierwszego kwartału 2024 roku. Możliwość współpracy Ford Trucks i QUANTRON da się zdefiniować jako duże doświadczenie w integracji rozwiązań układu napędowego o zerowej emisji w pojazdach użytkowych. QUANTRON dostarczył już ponad 200 pojazdów – wszystkie o zerowej emisji. Chociaż większość z nich to auta o napędzie akumulatorowym, QUANTRON zdobył także wiedzę w zakresie pojazdów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi.
Michael Perschke, dyrektor generalny Quantron AG, stwierdza „Współpraca z renomowanym producentem pojazdów, takim jak Ford Trucks, wzmacnia pozycję QUANTRON jako lidera innowacji w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań transportowych i partnera dla uznanych producentów OEM pojazdów użytkowych”. Rene Wollmann, dyrektor ds. technologii w Quantron AG, stwierdza dalej „Nasi partnerzy chcą przyspieszyć rozwój ciężarówe napędzanych ogniwami paliwowymi, koncentrując jednocześnie swoje zasoby na innych obszarach. Porównujemy segment lekkich pojazdów FCEV do 7,5 t oraz segment pojazdów ciężkich FCEV do 44 t, dostarczając naszą bezkompromisową i unikatową technologię i komponenty Quantron Inside. Nasza ścisła współpraca techniczna przyczyni się do dalszego przyspieszenia powszechnego wprowadzania na rynek elektrycznych pojazdów użytkowych napędzanych ogniwami paliwowymi”. Dyrektor Ford Trucks, Emrah Duman, dodaje „Jesteśmy podekscytowani wsparciem Quantron jako doświadczonego partnera w naszych wysiłkach mających na celu zaoferowanie naszym klientom elektrycznych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności zasilanych ogniwami paliwowymi. Współpraca ta obiecuje przynieść znaczną wartość w nadchodzących czasach. Ford Trucks angażuje się w inwestowanie w innowacyjne technologie, które będą kształtować przyszłość branży ciężkich pojazdów użytkowych, jednocześnie realizując nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Skupiamy się przede wszystkim na elektryfikacji, a tuż za nią podążamy za postępem w technologii wodorowej. Dzięki zróżnicowanej puli obiecujących talentów i możliwości technologicznych nasze wysiłki przynoszą szybkie i skuteczne postępy”.
Partnerstwo umacnia silną pozycję QUANTRON jako pioniera zrównoważonej mobilności i podkreśla zaangażowanie obu firm w bardziej ekologiczną przyszłość w sektorze transportu. W związku z tym Ford Trucks zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji w produkcji ciężkich pojazdów użytkowych do 2040 roku, aby złagodzić skutki zmian klimatycznych.
QUANTRON będzie mógł dalej dywersyfikować swoją gamę przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie mobilności dzięki wspólnie opracowanym pojazdom, zaspokajając w ten sposób rosnący popyt.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent