Na swoim stoisku, przygotowanym wraz z Rosenbauer, PS Bocar, już z calkowicoe nowym logo, opartym nie na symbolu – rysunku, lecz układzie dwóch liter – b i c – wystawiał trzy samochodxy.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FMX 4X4 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy – typ GCBA 4/32 – opiera się na 2-osiowym podwoziu Volvo FMX 4×4 Napęd zapewnia mu 13-litrowy, rzędowy silnik Euro 6 w nastawie o mocy maksymalnej 345 kW/469 KM. Skrzynia biegów może być zautomatyzowana bądź automatyczna volvo Powertronic. Ponieważ z tyłu założono obony bliźniacze, pojazd charakteryzuje się jedynie powiększoną dzielnością terenową, należąc do kategorii uterenowionej. Przy tym ogumienie jest uniwersalne, szosowo-terenowe. Do tego wydłużona – fabryczna brygadowa, zespolona załogowa kabina mieści 6 osób w układzie miejsc 1+1+4. Jej wyposażenie obejmuje m.in. klimatyzację, ogrzewanie postojowe, radioodtwarzacz, centralny zamek, radiostację przewoźną, regał kabinowy i mocowanie aparatów załogi.

Zabudowa ratowniczo-gaśnicza to konstrukcja samonośna, w całości zrobiona z materiałów kompozytowych. Boczne relingi dachowe nadwozia łączą się relingami na obrzeżach kabiny, w swoich przednich narożach zawierającymi światła ostrzegawcze, co nadaje całości stylistycznie niezwykle jednolity wygląd. Układ schowków to 3+3+1, czyli symetrycznie po każdej ze strony po trzy schowki na sprzęt i wyposażenie oraz tylny schowek przedziału autopompy. Wszystkie schowki osłaniają pyło- i wodoszczelne żaluzje aluminiowe z zamknięciem rurowym BARlock. Półki sprzętowe są aluminiowe, z możliwością regulacji wysokości. Szuflady i regały są zaś uchylne lub uchylno-wysuwne, a w opcji występują dzielone regały obrotowe – schowek L1 P1 – 900 mm. Uchylne podesty pod każdym schowkiem mają oświetlenie ostrzegawcze. Oświetlenie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne wykonano w technologii LED. Kompozytowe zbiorniki środków gaśniczych cechują się pojemnością: wody 5000 l (minimum 4000 l), środka pianotwórczego 500 l (minimum 400 l). Autopompa to dwuzakresowa autopompa typ A 32/8 – 4/40 o wydajności 3705 l/min przy ciśnieniu 8 barów i 430 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Dozownik środka pianotwórczego pozwala na uzyskiwanie stężeń w zakresie 3% i 6%. Szybkie natarcie, zwijanie elektryczne i ręczne, wyróżnia się wężem o długości 60 m z prądownicą wysokociśnieniową – przedmuch linii następuje sprężonym powietrzem. Działko wodno-pianowe nosi oznaczenie DWP 16/32 i wyróżnia się wydajnością 1600/3200 l/min. Do tego w ramach układu wodno-pianowego dochodzą zraszacze przednie i boczne, układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia, automatyczny zawór napełniania hydrantowego oraz – opcjonalnie – system piany sprężonej. W skład instalacji elektrycznej wchodzą m.in. generator sygnałów dźwiękowych 2×100 W z retransmisją radiową przez Bluetooth, sygnalizacja pojazdu uprzywilejowanego w technologii LED, pomarańczowa fala LED, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne w całości w technologii LED, sterowany bezprzewodowo maszt oświetleniowy 2×15000 lumenów zasilany z instalacji pojazdu, generator sygnałów dźwiękowych BOS 200, sprzęt łączności radiowej radiostacja przewoźna, podest z instalacją do radiotelefonów i latarek, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, klimatyzacja kabiny, fala świetlna, kamera cofania i system sterowania zabudowy z komunikacją CAN. Poza tym kompletacja obejmuje wyciągarkę elektryczną 8 ton w zabudowie kompozytowej i zaczep holowniczy automatyczny do holowania przyczep o masie do 10000 kg. Wyposażenie opcjonalne to z kolei m.in. wyspecyfikowany przez konkretnego klienta sprzęt pożarniczy i ratowniczy.

Wymiary tego pojazdu są następujące: długość: 9330 mm, szerokość 2520 mm, wysokość 3450 mm, a dopuszczalna masa całkowita 21000 kg.

 Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Jarosław Brach