W Szwecji zostaje otwarta ogólnokrajowa sieć publicznych szybkich ładowarek do ciężkich elektrycznych ciężarówek. Sieć ładowania zasilana jest energią odnawialną. Nowa usługa Volvo Trucks ułatwia firmom transportowym znajdowanie stacji ładowania i uzyskiwanie do nich dostępu.

Volvo Trucks wprowadza sieć szybkiego ładowania umożliwiającą szybkie ładowanie elektrycznych ciężarówek

Sieć szybkiego ładowania elektrycznych ciężarówek stanowi ważny element przejścia na bardziej zrównoważony transport ciężki. W Szwecji na lata 2023 i 2024 zaplanowano łącznie około 130 stacji ładowania. Stacje są obsługiwane przez różne firmy, a Volvo Trucks jest jednym z zaangażowanych partnerów.

Znajdź i korzystaj ze stacji ładowania

Volvo Trucks wprowadza teraz nową usługę, która umożliwia przewoźnikom znajdowanie stacji ładowania i korzystanie z nich. Usługa będzie oferowana najpierw w Szwecji, a następnie na pozostałych rynkach w Europie i innych częściach świata. Usługa ta w pierwszej fazie zapewni dostęp do 29 stacji ładowania obsługiwanych przez OKQ8. Te punkty ładowania są zasilane zieloną energią. Roger Alm, prezes Volvo Trucks, mówi „To prawdziwy przełom w elektryfikacji transportu ciężkiego. Nasi klienci w całej Szwecji będą mieli dostęp do publicznych szybkich ładowarek, dzięki czemu jazda na napędzie elektrycznym będzie łatwiejsza niż kiedykolwiek”.

Wszystkie stacje ładowania ciężkich elektrycznych pojazdów użytkowych

Nowa usługa jest dostępna dla wszystkich marek ciężarówek i pokazuje ogół stacji ładowania odpowiednich dla ciężkich pojazdów użytkowych, niezależnie od tego, kto je obsługuje. Użytkownik może płacić za ładowanie za pośrednictwem nowej platformy, a w niedalekiej przyszłości będzie można także zarezerwować czas ładowania. Roger Alm dodaje „Klienci otrzymują rzetelne informacje o tym, gdzie znaleźć stacje ładowania ciężkich pojazdów elektrycznych i mogą być pewni, że płacą uczciwą cenę rynkową, bez ukrytych kosztów. Dzięki możliwości odpowiedniego zaplanowania trasy z wyprzedzeniem przy minimum czynności, co sprawi, że elektryczne ciężarówki staną się jeszcze bardziej popularne wśród właścicieli flot”. Volvo Trucks ściśle współpracuje z operatorami stacji ładowania na całym świecie, aby rozwijać sieć ładowania i usługi tak płynnie i szybko, jak to możliwe.

Wspólna praca nad rozbudową infrastruktury ładowania

Volvo Trucks, część Volvo Group, buduje także infrastrukturę ładowania za pośrednictwem Milence, spółki joint venture z Daimler Truck i Traton Group. Efektem współpracy będzie instalacja i obsługa co najmniej 1700 wysokowydajnych, ekologicznych punktów ładowania na autostradach i węzłach logistycznych w całej Europie oraz w ich pobliżu. Infrastruktura zapewni możliwość ładowania wszystkich ciężkich pojazdów akumulatorowo-elektrycznych , niezależnie od marki.

Tak działa usługa ładowania Volvo Trucks:

Usługa ładowania jest częścią Volvo Connect, interfejsu Volvo Trucks do usług cyfrowych.

Punkty ładowania można znaleźć i opłacić za pośrednictwem Volvo Connect i aplikacji mobilnej. Mapa cyfrowa pokazuje stacje ładowania i ich dostępność. W najbliższej przyszłości możliwa będzie też rezerwacja czasu ładowania. Po przybyciu na stację ładowania karta lub aplikacja mobilna służy do identyfikacji i inicjowania ładowania. Do tego użytkownicy otrzymują jedną skonsolidowaną fakturę.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent