Południowy Tyrol – inżynierowie ds. rozwoju z Mercedes-Benz Trucks pomyślnie przeszli jazdę próbną przez Alpy elektrycznym eActrosem 600 z akumulatorem do transportu dalekobieżnego. Inżynierowie przejechali prototypem załadowanym zestawem do 40 ton ze Stuttgartu – przez strome wzniesienie do pasma górskiego Jury Szwabskiej w Aichelberg, Kufstein i autostradą Brenner – do Bolzano w Południowym Tyrolu. Pomimo wymagającej topografii e-ciężarówka pokonała 530-kilometrową trasę całkowicie bez pośredniego ładowania i dotarła do Bolzano po około siedmiu godzinach jazdy. Po jednym ładowaniu inżynierowie ruszyli w drogę powrotną – po raz kolejny bez ładowania pośredniego. Oznacza to, że w pełni załadowany eActros 600 przejechał ponad 1000 kilometrów, korzystając tylko z jednego przystanku na ładowanie. Produkcja seryjna tego auta ma się rozpocząć w 2024 roku.

O eActrosie 600

Nowy język projektowania kabiny kierowcy eActrosa 600 zrywa ze znajomym wyglądem serii Actros, przejmuje elementy konstrukcyjne prototypu koncepcyjnego zaprezentowanego na targach IAA i posuwa je do przodu dzięki czystym liniom i aerodynamicznemu kształtowi. Zmodernizowano także wnętrze. Seryjną wersję eActrosa 600 zasilają trzy akumulatory o łącznej zainstalowanej pojemności ponad 600 kW, a dwa silniki elektryczne w ramach nowej osi elektrycznej generują ciągłą moc wyjściową 400 kW i moc szczytową 600 kW. Planowana jest duża pojemność akumulatorów, która umożliwi przejechanie 500 km bez pośredniego ładowania. Oprócz ciągnika siodłowego, od chwili wprowadzenia na rynek Mercedes-Benz Trucks będzie produkować także warianty podwozia eActrosa 600. Daje to klientom wiele dalszych możliwości zastosowania w transporcie całkowicie elektrycznym. Inżynierowie ds. rozwoju koncernu projektują eActrosa 600 tak, aby spełniał te same wymagania dotyczące trwałości pojazdu i komponentów, co porównywalny konwencjonalny Actros do transportu długodystansowego o dużej ładowności. Oznacza to możliwość pokonania 1,2 miliona kilometrów w ciągu dziesięciu lat eksploatacji.

W eActrosie 600 zastosowano akumulatory z technologią ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Charakteryzują się one w szczególności długą żywotnością i wysokim poziomem energii użytkowej. Wersja seryjna auta została zaprojektowana tak, aby umożliwić zarówno ładowanie CCS z mocą do 400 kW, jak i ładowanie megawatowe (MCS).

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent