W kwietniu 2023 roku Mercedes-Benz Special Trucks pokazał prototyp Unimoga na bazie U 430 z silnikiem spalinowym zasilanym wodorem. Pojazd ten powstał w ramach finansowanego ze środków publicznych projektu „WaVe”.

Projekt, finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu, jest realizowany wspólnie przez 18 partnerów z przemysłu i nauki i rozpoczął się w lipcu 2021 roku. Liderem konsorcjum jest Mercedes-Benz Special Trucks, kontrolę administracyjną sprawuje Commercial Klaster pojazdów Nutzfahrzeug GmbH. Po pomyślnym zakończeniu pierwszej fazy testów silnika H2 na stanowisku badawczym jesienią 2022 roku, na przełomie roku w Unimogu zamontowano silnik wraz ze zbiornikiem paliwa, systemami bezpieczeństwa i monitoringu oraz przystąpiono do przeprowadzenia wstępnych prób eksploatacyjnych. W drugim kwartale 2023 roku prototyp zostanie wyposażony w zabudowę do koszenia, aby następnie uzyskać dalszy wgląd w tryb pracy.

Celem projektu Wave jest zbadanie, w jakim stopniu zadania konwencjonalnego silnika wysokoprężnego jako wielozadaniowego rozdzielacza napędu trakcyjnego i wszystkich przystawek odbioru mocy w przyszłości mogą być realizowane przez silnik spalinowy zasilany wodorem. Ten wariant może się okazać możliwym alternatywnym typem napędu dla Unimoga. Wynika to z faktu, że nośnik narzędzi stawia wysokie wymagania dotyczące mocy, wydajności i ładowności. Jednakże, ponieważ przestrzeń pozostaje ograniczona, instalacja napędu czysto elektrycznego lub ogniw paliwowych opartych na wodorze byłaby trudna.

Do 2039 roku Daimler Truck na głównych rynkach światowych (UE30, USA i Japonia) zamierza oferować wyłącznie nowe pojazdy neutralne dla klimatu. Aby osiągnąć ten cel, firma wyraźnie wyznaczyła sobie strategiczny kurs i konsekwentnie realizuje podwójną strategię elektryfikacji swojego portfolio: z napędami akumulatorowymi i wodorowymi. Ponadto do końca czerwca 2024 roku w ramach wspomnianego joint venture Wave zostaną zbadane w celach badawczych komplementarne układy napędowe, takie jak spalanie gorącego wodoru w silniku tłokowym Unimoga.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent