MAN idzie naprzód dzięki wykorzystaniu zautomatyzowanych autobusów miejskich. W ramach projektu badawczego MINGA w rzeczywistych warunkach eksploatacji w Monachium firma przetestuje elektryczny autobus miejski z automatyką. W sektorze autobusów miejskich kierowcy wsparci zautomatyzowaną jazdą to przede wszystkim wysokie oszczędności w sferze TCO oraz pozytywne oddziaływanie na braki kadrowe w tej profesji, którym można w ten sposób skutecznie przeciwdziałać.
Zoptymalizowany transport publiczny może ograniczyć zmotoryzowany transport prywatny
W projekcie MINGA MAN współpracuje z miastem Monachium, Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG), Münchner VerkehrsVerbund (MVV) oraz firmami i instytutami badawczymi
Pilotażowa eksploatacja zautomatyzowanego autobusu MAN planowana od 2025 roku
Populacja w Monachium i sąsiednich dzielnicach znacznie wzrosła w ostatnich latach. Równolegle zwiększyło się natężenie ruchu w mieście. Aby sprostać temu wyzwaniu związanemu z mobilnością, potrzebne są nowe usługi transportu publicznego – oprócz klasycznych usług regularnych, także usługi „na żądanie”, które przewożą pasażerów w komfortowych warunkach i bez przesiadek. Rozwój usług transportu publicznego jest jednak trudny do sfinansowania ze względu na rosnące koszty. Dodatkowo ogólnokrajowy niedobór kierowców ogranicza możliwość wzrostu częstotliwości kursowania czy wydłużania tras. Oba problemy można rozwiązać za pomocą zautomatyzowanych autobusów miejskich: inteligentna technologia nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na personel, ale również całkowity koszt posiadania (TCO) można obniżyć nawet o 50 procent.
MAN Truck&Bus zidentyfikował ten potencjał na wczesnym etapie i dlatego od lat intensywnie pracuje nad automatyzacją swoich autobusów. W tym celu są one wyposażone w inteligentny automatyczny system jazdy (ADS) z wysoce zaawansowaną technologią czujników. MAN z powodzeniem sprawdził już zautomatyzowany dojazd do przystanków autobusowych w ramach projektu „@CITY”. Podobny cel ma MINGA (Monachium Automated Local Transport with Ridepooling, Solobus and Bus-Platoons). Partnerzy projektu chcą przetestować działanie wysoce zautomatyzowanych środków transportu w miejskim i wiejskim systemie transportu publicznego. W tym celu utworzona zostanie grupa z trzema do pięciu zautomatyzowanymi pojazdami do obsługi na żądanie oraz planowane jest uruchomienie zautomatyzowanego autobusu solo.
Zautomatyzowane Lion’s City E na linii autobusowej w Monachium
Jako partner dostawczy spółki operacyjnej Stadtwerke München (SWM) MAN dostarcza zautomatyzowany i w pełni elektryczny autobus Lion’s City E. Będzie on używany na prowadzącej przez Park Olimpijski linii autobusowej 144, charakteryzującej się turystyką i wypoczynkiem. Od 2025 roku zaplanowano pilotażową eksploatację tego pierwszego zautomatyzowanego autobusu miejskiego MAN wraz z kierowcą bezpieczeństwa. Barbaros Oktay, szef działu autobusów w MAN Truck&Bus, wskazuje „Zrównoważony rozwój jest centralną częścią naszej strategii korporacyjnej. Dlatego z jednej strony konsekwentnie przekształcamy nasze produkty w napędy elektryczne. Z drugiej idziemy do przodu z automatyzacją i cyfryzacją. Projekt MINGA to dla nas ważny krok na drodze do transformacji mobilności ”.
Nad projektem MINGA razem pracuje kilkunastu partnerów ze sfer administracji publicznej, badań, biznesu i przemysłu. Jako lider konsorcjum za całość projektu odpowiada wydział ds. mobilności miasta Monachium. Oprócz firmy MAN partnerami są Uniwersytet w Stuttgarcie, Instytut Technologii w Karlsruhe, Centrum Badawcze Technologii Informacyjnych (FZI) oraz ioki GmbH, Ebusco Deutschland GmbH, Benz + Walter GmbH i Fryce GmbH Partner. Fundacja Pfennigparade, Związek Niemieckich Firm Transportowych (VDV), Yunex Traffic i okręg Monachium są zaangażowani jako partnerzy stowarzyszeni. W sześciu pakietach roboczych strony zajmują się między innymi integracją zautomatyzowanych pojazdów z istniejącym ekosystemem mobilności, usługami na żądanie, zautomatyzowaną obsługą tras autobusowych oraz symulacją zautomatyzowanego transportu publicznego. Rozpoczęty projekt ma trwać do grudnia 2025 roku. Jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) kwotą około 13 mln EUR w ramach wytycznych dotyczących finansowania „Autonomiczna i połączona jazda w miejscach publicznych”. Transport”.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent