Unikatony design: kultowy wygląd. Wszechstronność: przedział pasażerski, kokpit, systemy wspomagające kierowcę. Nowości: Predictive Powertrain Control w ruchu międzymiastowym oraz zapobiegawczy asystent hamowania 2. Wyjątkowa rentowność: od napędu po cyfryzację dzięki unikalnym usługom

Unikalny i ekscytujący design, wyjątkowa różnorodność i elastyczność, maksymalna rentowność, najwyższe bezpieczeństwo i praktyczne rozwiązania w najdrobniejszych szczegółach – całkowicie nowa Setra MultiClass 500 LE wyznacza kolejne standardy wśród niskopodłogowych autobusów międzymiastowych.

Program rozszerzony: Nowy kwartet Setra MultiClass

Krótko po premierze następnej generacji autokarów turystycznych ComfortClass 500 i TopClass 500, Setra otwiera nowy rozdział w tym segmencie dzięki całkowicie nowo opracowanym niskopodłogowym autobusom międzymiastowym z serii MultiClass 500 LE. MultiClass 500 LE oferuje szczególnie szeroką gamę produktów, obecnie obejmującą cztery modele. Jako wersje niskowejściowe (LE), kwartet łączy dwa światy: wygodę niskopodłogową i komfort podróżowania. Aż do osi tylnej ma konsekwentnie niskopodłogową konstrukcję i imponuje szybkim i wygodnym wsiadaniem i wysiadaniem w przedniej części. Przed tylną osią trzy niskie stopnie prowadzą do tylnej części. Dzięki technologii autokaru turystycznego zastosowanej w układzie napędowym i podwoziu pojazd wyznacza również standardy komfortu na długich trasach.

Gama MultiClass 500 LE zawiera modele komunikacji miejskiej o długościach od 10,51 do 14,52 m, dwu- i trzyosiowe. Obejmują one różne zastosowania, od transportu lokalnego po dalekobieżny transport międzymiastowy w słabo zaludnionych regionach. Oznacza to, że nowa generacja autobusów jest sprawdzona i przetestowana w tradycyjnym sektorze transportu regularnego i szkolnego, świadcząc usługi wahadłowe lub dojazdy dowozowe i firmowe.

Unikalny design: kultowy wygląd

Setra pozostaje synonimem ciekawego, ale trwałego designu – nawet w przypadku praktycznego pojazdu z niskim wejściem. Wygląd zewnętrzny nowego MultiClass 500 LE już celowo podzielono na dwie części. Oba segmenty są połączone szerokim pionowym profilem. Wyraźny podział przestrzeni pasażerskiej jakby na przednie i tylne siedzenia sprawia, że ​nadwozie nowych autobusów międzymiastowych wydaje się lżejsze. Dzięki zaokrąglonym słupkom A z ciemnymi wykończeniami z przodu i równo ukształtowanym profilom narożnym z tyłu, konwencjonalne proste kąty przekształcają się w miękkie i płynne kształty. Dach wydaje się unosić nad nadwoziem. Rezultat stanowi wyjątkowa, przewiewna i lekka konstrukcja.

Z przodu MultiClass 500 LE ma zaś nowy charakterystyczny wygląd Setry, który marka wprowadziła w obecnych autokarach turystycznych. Po lewej i prawej stronie nad przednimi kołami charakterystyczny element marki wskazuje na pochodzenie nowej MultiClass 500 LE – to oryginalna Setra. Świadczy o tym też logo marki na równie uderzająco ukształtowanym tylnym końcu.

Wszechstronność: przedział pasażerski, kokpit, systemy wspomagające kierowcę

Niezwykła różnorodność nowej Setry MultiClass 500 LE zaczyna się już od wyboru drzwi. Do pierwszego wejścia dostępne są drzwi jednoskrzydłowe w dwóch szerokościach oraz – jako nowość – możliwość wyboru jeszcze szerszych drzwi dwuskrzydłowych. Wejście tylne da się dostosować do drzwi jedno- bądź dwuskrzydłowych. Na życzenie wszystkie modele mogą być wyposażone w trzecie drzwi za tylną osią. W zależności od położenia drzwi i ich wariantu firmy mogą wybierać między drzwiami wychylnymi na zewnątrz i do wewnątrz oraz drzwiami wahadłowymi/przesuwnymi, aby dopasować je do swojego indywidualnego zastosowania. Oferta ramp dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej jest równie bogata. Po raz pierwszy dostępna jest także mechaniczna składana rampa do pierwszych drzwi.

Całkowicie niskopodłogowa część przednia, wolne przestrzenie po lewej, prawej lub obu stronach w kierunku jazdy – nowa Setra MultiClass 500 LE nie ma prawie żadnych ograniczeń w zakresie aranżacji przestrzeni pasażerskiej. Wnętrza są praktyczne, a jednocześnie przytulne, od pełnych i połówkowych przegród szklanych w różnych wzorach, gładkich okładzin ściennych z foliami dekoracyjnymi lub przytulnymi powierzchniami z igłowanej flizeliny po kombinację jasnej i ciemnej boazerii. Siedzenia są równie różnorodne, a projekty obejmują zarówno wymagania miejskie, jak i turystyczne.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja Setra MultiClass 500 LE są dostosowane do potrzeb odbiorców. Jeśli jest wymagana klimatyzacja, pierwszym etapem rozbudowy jest klimatyzowany kokpit kierowcy. Jeśli regulacja temperatury w przestrzeni pasażerskiej jest wystarczająca w regionach o łagodnym klimacie, pozostaje dostępna nowa wersja o nazwie EvoCool light Basic z dwoma modułami klimatyzacyjnymi montowanymi na dachu. Klasyczny system klimatyzacji dachowej EvoCool Basic jest szczególnie wydajny. Jako wyposażenie specjalne można wyposażyć pojazd w dysze nawiewu powietrza i lampki do czytania w połączeniu z klimatyzacją dachową.

Kokpit kierowcy jest tak samo zróżnicowany jak kabina pasażerska. Do wyboru są trzy warianty: Cockpit City (miasto) zgodnie ze specyfikacjami VDV (Verband Deutscher Verkehrsunternehmen, Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych) i Cockpit Basic City (miasto/między miastami) lub Cockpit Basic (między miastami) na poziomie autokaru turystycznego.

Niezależnie od kokpitu, nowy MultiClass 500 LE wspiera kierowcę. Zaczyna się od standardowego czujnika deszczu i światła, a kończy na standardowym elektronicznym hamulcu postojowym. Opcjonalny system kamer 360° zapewnia dobrą widoczność we wszystkich kierunkach podczas manewrowania i w ciasnych przestrzeniach. Dzięki temu systemowi można również wykryć przechodniów, rowerzystów i przeszkody, które w innym przypadku są trudne lub niemożliwe do zauważenia przez kierowcę. Oświetlenie Ambiente do cofania występuje też jako znaczące wsparcie podczas manewrowania.

Nowość: Predictive Powertrain Control w ruchu międzymiastowym

W połączeniu z w pełni zautomatyzowaną skrzynią biegów GO 250 8 PowerShift, kierowcę wspiera najnowsza wersja inteligentnego, oszczędzającego paliwo tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Integruje on styl jazdy z systemem automatycznej zmiany biegów, który został dostosowany do ukształtowania terenu. Pamięć map obejmuje obecnie prawie wszystkie drogi pozamiejskie w Europie, oprócz autostrad i głównych dróg. PPC uwzględnia skrzyżowania i ronda i jest połączony z adaptacyjnym tempomatem. W oparciu o zapisane mapy, PPC automatycznie zmniejsza prędkość podczas wjeżdżania do miast, przed zakrętami wiejskich dróg o wąskim promieniu lub przeszkodami, takimi jak ronda i punkty zatrzymania lub pierwszeństwa przejazdu.

Nowość: zapobiegawczy asystent hamowania 2

Każda Setra to zawiera wiele systemów bezpieczeństwa. Przykładowo w nowym MultiClass 500 LE występuje Preventive Brake Assist 2, następna generacja pierwszego na świecie aktywnego asystenta hamowania dla specjalistycznych autobusów komunikacji miejskiej. Preventive Brake Assist 2 wykorzystuje kombinację czujników radarowych bliskiego i dalekiego zasięgu oraz kamery, aby reagować na nieruchome i poruszające się obiekty, w tym pieszych i rowerzystów. System może przetwarzać wiele obiektów jednocześnie. W granicach systemu wykrywanie obiektów poza jezdnią jest lepsze, a fałszywe ostrzeżenia są zminimalizowane. Do tego system wspomagania kierowcy ostrzega przed kolizją z nieruchomymi lub ruchomymi obiektami. Ponadto jednocześnie inicjuje manewr hamowania z częściowym hamowaniem. Serie ostrzeżeń i hamowań zostały zaprojektowane właśnie do użytku w regularnej eksploatacji, a tym samym do ochrony pasażerów stojących. Preventive Brake Assist 2 będzie dostępny jako opcja od wiosny 2024 roku.

Wysoka rentowność: od jazdy po cyfryzację dzięki wyjątkowym usługom

Napęd Setry MultiClass 500 LE bazuje na sprawdzonych i ekonomicznych komponentach. Z tyłu dwuosiowego pojazdu pracuje sześciocylindrowy silnik rzędowy OM 936 o pojemności skokowej 7,7 litra. Jest dostępny z mocami 220 kW/299 KM i 260 kW/354 KM. Trzyosiowy MultiClass S 518 LE zaopatrzono w sześciocylindrowy silnik rzędowy OM 470 o pojemności skokowej 10,7 litra. Ma moc 290 kW (394 KM). W zależności od modelu, szeroki wybór skrzyń biegów obejmuje skrzynię manualną, skrzynię w pełni zautomatyzowaną oraz automatyczne skrzynie biegów firm Voith i ZF.

MultiClass 500 LE z OM 936 w połączeniu z opcjonalną jednostką napędową jest jeszcze bardziej ekonomiczna. Silnik elektryczny umieszczony pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów działa jako alternator w trybie wybiegu lub hamowania i wytwarza energię elektryczną bez zużycia paliwa. Przechowują ją dwa moduły magazynowe na dachu. W sytuacjach obciążenia, na przykład podczas ruszania, silnik elektryczny o mocy 14 kW wspomaga tą energią silnik spalinowy. Dzięki temu pojazd zużywa mniej paliwa.

Kompleksowe usługi Omniplus są istotnym elementem wysokiej rentowności nowej MultiClass 500 LE: klasyki, takie jak największa sieć serwisowa dla autobusów w Europie lub dostosowane do potrzeb umowy serwisowe Basic, BasicPlus, Premium lub Premium Regional. Omniplus ExpertHandling Training specjalnie dla Setra MultiClass 500 LE to zupełnie nowy dodatek do oferty. Dzięki temu szkoleniu prowadzący stają się prawdziwymi ekspertami.

Rentowność oznacza także cyfryzację w nowym MultiClass 500 LE. Bus Data Center jako interfejs do transmisji danych i klucz do usług cyfrowych Omniplus On oraz usługi cyfrowe Omniplus są standardem na pokładzie. Usługa Omniplus On Uptime pro zapewnia pełną przejrzystość dzięki komunikatom z wyświetlacza kierowcy i zwiększa dostępność. W Omniplus On Portal floty mają dostęp do wszystkich istotnych informacji diagnostycznych w dowolnym momencie – w czasie rzeczywistym. Dzięki Omniplus On monitor menedżerowie flot mogą kontrolować swoją flotę pojazdów. Niezależnie od tego czy kwestia dotyczy śledzenia pojazdów, zużycia paliwa czy pobierania kart kierowców i pobierania pamięci masowej – te i inne dane można też udostępnić w celu integracji z własnymi systemami dzięki pakietom Omniplus On Data Packages.

Ciągły start: Program dostępny za kilka miesięcy

Podobnie jak poprzednia seria, nowa Setra MultiClass 500 LE jest produkowana w fabryce Daimler Buses Hosdere niedaleko Stambułu w europejskiej części Turcji. Rozpoczęcie produkcji tradycyjnych dwuosiowych wersji o długości około 12 i 13 metrów zaplanowano na jesień 2023 roku. Kompaktowy S 510 LE i trzyosiowy S 518 LE mają pojawić się na początku 2024 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent