Prawie 30 procent emisji CO2 na drogach Europy jest spowodowane ruchem pojazdów ciężarowych. Obrazuje to ogromne znaczenie pojazdów użytkowych dla osiągnięcia celów ochrony klimatu w transporcie drogowym.
W celu rozwoju rynku e-ciężarówek i e-autobusów niezbędny jest rozwój infrastruktury ładowania spełniającej ich specyficzne potrzeby. Wytwórcy mają w produkcji odpowiednie modele, teraz należy wreszcie wdrożyć warunki ramowe. Obecnie brakuje jednak kompleksowej, publicznie dostępnej infrastruktury ładowania pojazdów użytkowych, szczególnie w transporcie dalekobieżnym.
Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że w sieci ładowania samochodów ciężarowych dokonuje się obecnie postęp polityczny i planuje się utworzenie 350 punktów szybkiego ładowania. Dotyczy to ważnego środka zawartego w planie generalnym rządu federalnego dotyczącym infrastruktury ładowania. Federalne Ministerstwo Transportu musi teraz nadać najwyższy priorytet planowaniu i realizacji przetargu; zdecydowanie musi on rozpocząć się latem tego roku.
VDA z zadowoleniem przyjmuje regulowaną opłatę infrastrukturalną i planowany tzw. model tranzytowy ładowania ciężarówek. Środki te mogą pomóc zmniejszyć ryzyko inwestycyjne dla operatora punktu ładowania, zapewnić przejrzystość cen energii elektrycznej i uniknąć nadmiernych jej cen. Zapewnia to bezpieczeństwo planowania użytkownikom, głównie z branży logistycznej, i konkretnie wspiera rozwój elektromobilności.
Jedno jest pewne: w obszarze ciężkich pojazdów użytkowych wyzwania związane z połączeniami sieciowymi są szczególnie duże. Tym ważniejsze staje się proaktywne rozszerzanie sieci elektroenergetycznej i ubieganie się o przyłączenia do sieci. Ponadto niezbędna jest budowa dostosowanej do potrzeb sieci stacji tankowania wodoru i infrastruktury towarzyszącej. Istnieje dodatkowa pilna potrzeba działania ze strony polityków, Federalnej Agencji Sieci i sektora energetycznego.”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent