PreZero wykorzystuje 32 ciężarówki Volvo FM Electric do wydajnego, cichego i bezemisyjnego zbierania odpadów
Firma zajmująca się gospodarką odpadami i recyklingiem PreZero dodała do swojej floty 32 ciężarówki Volvo FM Electric w różnych konfiguracjach. Podmiot dąży do zmniejszenia śladu CO2 w całym łańcuchu. Richard Bierhuizen, menedżer floty w PreZero, wskazuje
Flota PreZero często operuje na obszarach miejskich. Dlatego przedsiębiorstwo stawia na najbardziej zrównoważone formy logistyki. Od 2025 roku w pierwszych dużych miastach pojawią się strefy zeroemisyjne. Richard Bierhuizen wyjaśnia „Mając to na horyzoncie, nie można już inwestować w pojazdy zasilane paliwami kopalnymi. Dlatego kupiliśmy 32 elektryczne ciężarówki Volvo. Volvo FM Electric doskonale nadaje się do różnych działań, które prowadzimy. Ponieważ ciężarówka ma dostępnych wiele różnych konfiguracji, udało się nam stworzyć odpowiedni wariant do każdego zastosowania. Nasze pojazdy poruszają się zazwyczaj po regionie, więc średni dystans wynosi od 150 do 200 kilometrów dziennie. Ponadto zabudowa zużywa energię na opróżnianie pojemników, wyciskanie odpadów lub zakładanie i zdejmowanie pojemników”. Dlatego wszystkie ciężarówki są wyposażone w e-PTO do napędzania nadwozia. „Fabryczne rozwiązanie Volvo Trucks oferuje szerokie możliwości zasilania w energię różnych typów nadwozi. Dostępna pojemność akumulatorów, opcje montażu na podwoziu i moc silnika również dobrze odpowiadają naszym potrzebom. Przyjrzeliśmy się też dobremu wejściu kierowcy i dużej widoczność we wszystkich kierunkach, dlatego zdecydowaliśmy się na najbardziej rozbudowane systemy bezpieczeństwa zarówno dla kierowców, jak i innych użytkowników dróg”.
Gospodarka o obiegu zamkniętym z możliwie najniższą emisją CO2
Richard Bierhuizen kontynuje „Tam, gdzie inni widzą odpady, my widzimy nowe surowce. Dbamy o to, aby coraz więcej tego, co wyrzucamy, zostało ponownie wykorzystane. W ten sposób torujemy drogę społeczeństwu, które potrzebuje mniej surowców. I dlatego staje się bardziej zamknięte w obiegu zamkniętym. Nasza koncepcja zrównoważonego rozwoju wykracza poza przetwarzanie strumieni odpadów na surowce i obejmuje także procesy logistyczne firmy. Nieustannie zastanawiamy się, w jaki sposób możemy świadczyć nasze usługi przy najmniejszej możliwej liczbie ruchów transportowych i najniższej możliwej emisji CO2. Zwiększenie zrównoważonego rozwoju naszej floty poprzez zakup elektrycznych ciężarówek dobrze wpisuje się w nasze ambicje w tym obszarze”.
Ścisła współpraca przy ustalaniu prawidłowej konfiguracji skomplikowanych technicznie pojazdów
Aby flota była bardziej zrównoważona, PreZero dokonało inwentaryzacji wszystkich lokalizacji, tras i odległości pokonywanych przez pojazdy oraz zużycia energii. Ponadto sprawdziło, jakie istnieją połączenia sieciowe i jakie są opcje zwiększenia przepustowości. Na tej podstawie w porozumieniu z Volvo Trucks dokonano wyboru, które konfiguracje nadają się do elektryfikacji. Bierhuizen dodaje „Odmienne wersje podwozia i zabudowy zostały opracowane w ścisłej konsultacji między inżynierem sprzedaży Volvo a różnymi producentami. W przypadku tak skomplikowanych technicznie pojazdów wcześniejsza koordynacja jest niezbędna, aby uniknąć problemów z montażem i napędem nadbudowy”.
32 FM Electrics są skonstruowane jako pojazdy kompaktowe do zbierania kontenerów rolkowych z odpadami przemysłowymi, papierem i PD (opakowania z tworzyw sztucznych i kartony po napojach), pojazdy bramowe i hakowe do transportu kontenerów sprzedażowych/prasowych oraz jako ciągniki do odbioru odpadów przy pomocy naczepy. Dla każdego wdrożenia wybrano inną specyfikację w oparciu o dostępną i wymaganą pojemność akumulatora, miejsce na podwoziu oraz konfigurację osi. Wybrane zostały m.in. podwozia 6×2 z kierowaną osią wleczoną i akumulatorem o pojemności 360 kWh dla pojazdów typu squatter, podwozia 4×2 z akumulatorem o pojemności 360 kWh dla zabudów bramowych i podwozia 6×2 z akumulatorem o pojemności 540 kWh i z silnikiem o mocy 490 kW dla nadwozi z ramieniem hakowym, które zostały również wyposażone w sprzęg przyczepy, dzięki czemu może tworzyć dedykowane zestawy.
Dalsza elektryfikacja floty pojazdów
W 2021 roku PreZero rozpoczęło budowę pierwszego placu ładowania w Duiven, a w 2022 roku zaczęły tam jeździć pierwsze elektryczne ciężarówki. „Zdobyliśmy już duże doświadczenie i wyciągnęliśmy z tego wnioski. Stało się jasne, że po pierwszej regulacji wszyscy są bardzo entuzjastycznie nastawieni. Kierowcy są zadowoleni ze spokoju i elastyczności tych ciężarówek i nie mają prawie żadnych problemów z zasięgiem ciężarówek. Jeśli muszą dodatkowo jechać wieczorem, na przykład, aby odebrać papier, zawsze istnieje możliwość szybkiego ładowania, ale w wielu przypadkach nie okazuje się to konieczne w naszej codziennej pracy – codzienna działalność jest bardzo ograniczona.” – mówi Bierhuizen.
PreZero jest zdeterminowane kontynuować dalszą elektryfikację floty pojazdów. „Spodziewamy się, że do 2030 roku co najmniej 33% floty będzie bezemisyjne. Do wielu naszych zastosowań obecna pojemność akumulatorów jest wystarczająca. W nadchodzących latach ta niewątpliwie wzrośnie, dzięki czemu będziemy mogli elektryfikować także pojazdy, mające większe zapotrzebowanie na energię i mało miejsca w obudowie na akumulatory „Oczywiście wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, szczególnie w zakresie przepustowości sieci, aby móc zainstalować wystarczającą infrastrukturę do ładowania we wszystkich naszych lokalizacjach” – ocenia Bierhuizen i na koniec daje radę „Chcielibyśmy powiedzieć innym przedsiębiorcom, że ważne jest, aby zacząć i zdobyć doświadczenie z tą transformacją energetyczną. Często okazuje się, że jeśli zaczniesz, wiele staje się już możliwe; wykorzystaj to doświadczenie, jakie obecnie zdobyli dostawcy zarówno pojazdów ciężarowych, jak i infrastruktury ładowania”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent